OZE są przyszłością systemów grzewczych. Już dziś wykorzystywane są do ogrzewania wnętrz i wody użytkowej. Z powodzeniem wspierają tradycyjne paliwa kopalniane.
W związku ze zmianami klimatycznymi i dużą emisją dwutlenku węgla, wzrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Elementem zachęcającym są również dyrektywy wydawane przez UE w zakresie obowiązku restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego. Jest to obecnie priorytet Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku.
Energia w Polsce produkowana jest nadal z tradycyjnych źródeł, takich jak węgiel kamienny i brunatny. Wyczerpaniu ulegają natomiast paliwa kopalniane, co dodatkowo zachęca inwestorów do zasilania urządzeń odnawialnymi źródłami energii. Pozwala to zredukować zużycia węgla, oleju i gazu. Wpływa to na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
Terminem odnawialnych źródeł energii określa się źródła, których wykorzystanie nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem, jak jest w przypadku nieodnawialnych źródeł energii (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny). Zasoby odnawiają się samoczynnie w bardzo krótkim czasie. Do OZE zaliczana jest także energia ekologiczna, która nie szkodzi środowisku.
Ustawa 20 lutego 2015 r. definiuje odnawialne źródła energii następująco: „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”.
W domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystywana jest energia promieniowa słonecznego do zasilania kolektorów słonecznych oraz instalacje fotowoltaiczne, energia geotermoalna, hydrotermoalna, aerotermoalna, wykorzystywana przez pompy ciepła oraz energia z biomasy, wykorzystywana przez kotły na biomasę.
Najbogatszym odnawialnym źródłem energii jest obecnie promowanie słoneczne. Do jego pozyskiwania używa się kolektory słoneczne. Pozwalają zredukować zużycie energii na potrzeby ogrzewania wody użytkowej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Zastosowanie takich urządzeń pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji tradycyjnych źródeł ciepła.
Moduły fotowoltaiczne
Promienie słoneczne mogą być również przetwarzane przez moduły fotowoltaiczne służące do produkcji darmowej energii elektrycznej. Pozwoli to na obniżenie wysokich rachunków za prąd i zmniejszenie zależności gospodarstwa domowego od dostawców energii.
Pozwala na pozyskiwanie energii odnawialnej znajdującej się w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pobrana przez pompę ciepła energia przekazywana jest do systemu grzewczego i wykorzystywana na potrzeby ogrzewania wnętrz oraz wody użytkowej. Nowoczesne pompy ciepła mają również zdolność do chłodzenia budynków. Ich zaletą są niskie koszty eksploatacji.
Kotły na biomasę
Odnawialnymi źródłami energii jest również biomasa. Są to paliwa pochodzenia roślinnego czyli zrębki, drewno w postaci polan, pelety, ziarna zbóż i słomę oraz rośliny energetyczne, takie jak szybko rosnące wierzby, topole. Spalanie biomasy jest neutralne dla środowiska. Odbywa się to w specjalnych kotłach na biomasę. W domach jednorodzinnych wykorzystywane są kotły na drewno lub kotły na pelet z automatycznym podajnikiem paliwa, zapewniającym komfortowe użytkowanie tego urządzenia grzewczego. Są one ekologiczną alternatywą np. dla kotłów na węgiel.
Photo credit: Windwärts Energie via Foter.com / CC BY-NC-ND
Słyszałam że w związku ze smogiem jaki teraz mamy, rząd ma przygotować jakiś pakiet ustaw wspomagający odnawialne zródła energi.
Dopłaty może i wprowadzą, ale musi naprawdę dużo czasu upłynąć by ludzie wymienili te śmierdzące kotły opalane węglem