OZE – odnawialne źródła energii w domach jednorodzinnych
OZE – odnawialne źródła energii w domach jednorodzinnych
10 stycznia 2017
Co zyskasz stosując rekuperację ?
Zdrowe powietrze w domu przez cały rok
10 stycznia 2017
Pokaż wszystkie
Ile kosztuje kWh prądu ?

Ile kosztuje kWh prądu ?

Ile kosztuje kWh prądu ?

Energia elektryczna nie jest zbyt tania. Dlatego też, warto kontrolować zużycie prądu. Dzięki temu, możemy wprowadzić sporo oszczędności do domowego budżetu. Radykalnymi rozwiązaniami pozwalającym na zmniejszenie uzależnienia od dostępu do prądu sieciowego jest zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną.

Energia elektryczna służy do zasilania oświetlenia, sprzętu RTV i AGD. W niektórych domach jest wykorzystywana do ogrzewania domu grzejnikami kumulacyjnymi, elektrycznym ogrzewaniem podłogowym lub pompą ciepła. Służy również do ogrzewania wody użytkowej. W wielu domach pojawia się również wentylacja mechaniczna i klimatyzacja zasilana prądem.

To, jak duży koszt będziemy ponosili w zakresie zużycia energii elektrycznej zależy od tego, do czego go wykorzystujemy i w jakich ilościach. Wpływ na to ma również miejsce kupowania energii elektrycznej.

Zużycie prądu

Każdy z nas ma świadomość ile zużywa prądu i jakie płaci rachunki. Trudne okazuje się określenie zużycia energii elektrycznej dla osób, które dopiero zamierzają wprowadzić się do nowego domu. Wyobrażenie to potrzebne jest jednak, jeśli chcemy zainwestować w elektrownie słoneczna czyli instalacje fotowoltaiczną.

Zużycie prądu określa się w kWh (kilo wato godziny). Stanowi to iloczyn mocy elektrycznej danego urządzenia i czasu jego pracy. Dla przykładu,  jeśli w ciągu miesiąca czajnik, o mocy 1 500 W, pracuje przez 2 godziny, to zużyje 3 kWh energii elektrycznej (1 500 W x 2 h = 3 000 Wh / 1 000 = 3 kWh/miesiąc). Jeśli znamy koszt 1 kWh, możemy w łatwy sposób przeliczyć energię elektryczną oraz jej koszt wykorzystywany np. do gotowania wody w czajniku elektrycznym.

Z niektórych źródeł wynika, że 4-ro osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 2 000 kWh energii elektrycznej. Są to dane wiarygodne, jeśli odnoszą się do domu jednorodzinnego lub mieszkania. Mając jednak w takim domu małe dzieci, będziemy potrzebowali energii elektrycznej znacznie więcej bo ok. 3 000 – 4 000 kWh/rok.

Według szacunków EnergiaDirect.pl zużycie prądu może wynosić:

- gospodarstwo 1-osobowe: od 800 do 1 600 kWh/rok

- gospodarstwo 2-osobowe: od 1 000 do 3 100 kWh/rok

- gospodarstwo 3-osobowe: od 1 200 do 3 600 kWh/rok

- gospodarstwo 4-osobowe: od 1 400 do 4 700 kWh/rok

- gospodarstwo 5-osobowe: od 1 700 do 5 500 kWh/rok

Koszt prądu

1 kWh prądu kosztuje 0,25 zł/kWh netto, natomiast koszt prądu np. 0,60 zł brutto/kWh. Do rachunku doliczane są również dodatkowe koszty. Część z nich dotyczy sprzedawcy energii elektrycznej. Pozostałe dotyczą Operatora Systemu Dystrybucyjnego (w skrócie OSD). W niektórych przypadkach klienci otrzymują dwie faktury, od sprzedawcy prądu i oddzielną od OSD.

Wielu z nas chce jednak poznać całkowite koszty prądu, czyli kwota jaką trzeba będzie zapłacić za miesiąc lub za 2 czy 6 miesięcy. Na tej podstawie możemy dokładnie sprawdzić ile kosztuje nas 1 kWh prądu. Wystarczy kwotę jaką mamy do zapłaty podzielić przez ilość zużytego prądu, np:

* kwota do zapłaty – rachunek za 6 miesięcy: 1 785, 20 zł brutto

- zużycie prądu w tym okresie: 3 007 kWh

- koszt całkowity 1 kWh prądu w tym okresie wynosi: 0,59 zł brutto/kWh

Jeśli znamy koszty całkowite prądu lub koszt 1 kWh, możemy dokonać porównania ofert różnych sprzedawców. Może okazać się, że jeśli zmienimy sprzedawcę, rachunki za prąd staną się niższe.

Zmiana sprzedawcy prądu

Pomocny w sprzedaży ofert różnych sprzedawców okazuje się kalkulator Urzędu Regulacji Energetyki (URE): dedykowana strona internetowa URE: http://www.maszwybor.ure.gov.pl/

link do Kalkulatora – Cenowy energetyczny kalkulator internetowy: http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php

Dzięki niemu, możemy obliczyć koszt prądu w ciągu roku. Możemy to zrobić na podstawie kilku danych:

- kod pocztowy – na tej podstawie kalkulator przyporządkuje nas „z urzędu” do danego sprzedawcy prądu w naszej miejscowości

- ilość zużywanego prądu w ciągu roku, np. 6 000 kWh

- rodzaj taryfy – standardowa to całodobowa G11

- instalacja 1- lub 3-fazowa

Gdy wybierzemy jedną z powyższych opcji, wystarczy tylko, że wciśniemy „oblicz”. Pozwoli nam to odnaleźć sprzedawcę, do którego jesteśmy przypisani z urzędu. W kolumnie „Roczne oszczędności” znajdziemy zapis: „Twój obecny sprzedawca”, a w „Roczny koszt brutto” – odczytamy ile zapłacimy lub płacimy za prąd. Początek tabeli kalkulatora to sprzedawcy, którzy oferują najniższe ceny. Dane dotyczące tego, ile możemy zaoszczędzić w ciągu roku pokażą nam „Roczne oszczędności (brutto)”.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

1 Komentarz

  1. Ignacy pisze:

    Ja polecam prad z pgnig maja lepszą cenę niż tauron

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *