Ile kosztuje kWh prądu
Ile kosztuje kWh prądu ?
10 stycznia 2017
Rozwiązanie grzewcze w oparciu o pompy powietrze-woda
Rozwiązanie grzewcze w oparciu o pompy powietrze-woda
11 stycznia 2017

Zdrowe powietrze w domu przez cały rok

Będziemy mogli przebywać w zdrowym pomieszczeniu tylko wtedy, gdy dojdzie do sprawnej wymiany powietrza. Powinniśmy zadbać o to szczególnie zimą, gdy rzadziej otwieramy okna. Jeżeli pomieszczenia nie będą wietrzone, staną się miejscem rozwoju patogenów i wilgoci.

Poziom wilgotności w pomieszczeniach
Na nasze zdrowie duży wpływ ma wilgoć. Sami ją wytwarzamy podczas gotowania, kąpieli czy prania. Czteroosobowa rodzina jest w stanie wyprodukować w ciągu dnia do 10 litrów wilgoci. Ważne jest, aby dbać o odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniach. Przyda się do tego wentylacja. Optymalny poziom wilgotności w okresie zimowym w domu powinien wynosić 40-60%. Zbyt suche powietrze w domu doprowadzi do wysuszania śluzówek, obniżenia odporności oraz problemów z koncentracją.

Niestety, ale wysoki poziom wilgoci także wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie. Może przyczynić się do rozwoju alergii i innych chorób. Odprowadzanie nadmiaru wilgoci zapewni odpowiednia wentylacja.

Znaczenie systemu wentylacji
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy budowany dom musi mieć system wentylacji, który powinien być sprawdzany przynajmniej raz w roku. Wentylacje naturalną mogą kontrolować mistrzowie kominiarscy. Sprawdzają oni dopływ powietrza zewnętrznego, szczelność okien oraz zastosowane nawiewniki. Wszystkie kanały muszą być szczelne i drożne. Przeprowadzane są specjalne pomiary wydajności przewodów.

Do wyboru mamy kilka opcji wentylacji:

  • Wentylacja pasywna (klapy wentylacyjne w oknach) + wentylacja aktywna (wietrzenie pomieszczeń 2-4 razy dziennie).
  • Wentylacja grawitacyjna – jej praca polega na wykorzystaniu różnicy ciśnień i temperatury między przestrzenią wentylacyjną, a ujściem kanału wentylacyjnego czyli komina.
  • Wentylacja mechaniczna – wspomagana przez elektroniczne wentylatory.
  • Wentylacja grawitacyjna + wentylacja mechaniczna – wentylacja hybrydowa.

W moim przekonaniu  sprawnie działająca wentylacja mechaniczna zapewni każdemu domownikowi dobre samopoczucie oraz poprawi eksploatację samego budynku. Zapewni również bezpieczne użytkowanie gazu w budynku.

Wietrzenie domu zimą

Warto także zimą wietrzyć swoje pomieszczenia poprzez otwieranie okien chociaż na kilka minut. Wystarczy otwierać je 2-4 razy dziennie na około 5 minut, aby poprawić jakoś powietrza w domu. Pozbędziemy się z nich nadmiaru wilgoci. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Niewłaściwe korzystanie z wentylacji

W niektórych przypadkach sami obniżamy skuteczność wentylacji. Głównym błędem jest zasłanianie kratek wentylacyjnych, co zdaniem Tomasza Trusewicza, dyrektora Stowarzyszenia Polska Wentylacja hamuje dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczeń.

W przypadku wentylacji naturalnej ważne jest, aby do pomieszczenia dopływało tyle samo powietrza, co z niego wylatywało. W innym przypadku wentylacja nie będzie działała skutecznie. Może również dojść do odwrócenia przepływu powietrza w kanałach, co może skutkować dostarczaniem do pomieszczeń zimnego powietrza. Ten problem jest częsty przy szczelnych oknach. Warto wtedy nie zamykać kratek, a otwierać okna w celu przewietrzenia pomieszczeń.

Znaczenie jakości powietrza

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobra jakość powietrza w domu ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wilgotność i temperaturę w pomieszczeniach. Oczywiście istotne jest również to, aby mieć dostęp do świeżego powietrza, o które zadba wentylacja mechaniczna lub inny system, na jaki się zdecydujemy.

Zobacz naszą ofertę rekuperacji i wentylacji:

Wentylacja – Remont

Wentylacja – Remont

Ważne jest, aby dom oraz budynki, w których przebywamy miały odpowiednią wentylację. Jeżeli system, z którego korzystamy będzie wadliwy, na ścianach zacznie pojawiać się grzyb

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1582-wentylacja

 Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
7 lat temu

Mieszkam w starym budownictwie i mamy problem z małą wilgocią – podnosi się mocno jej poziom po kąpieli albo po gotowaniu. Ale znowu w łazience bardzo łatwo o grzyba – trzeba mocno uważać, żeby to wszystko wyważyć.

Billy
Billy
7 lat temu

Wentylować mieszkanie trzeba, nawet ze względów zdrowotnych

Antoni
Antoni
7 lat temu

Dom trzeba wietrzyć !!!

Eriv
Eriv
7 lat temu

Ludzie zamykają i uszczelniają te okna a potem lament ze w domu grzyb

Tomasz Siekierski
Tomasz Siekierski
7 lat temu

Wentylacja jest bardzo ważna, niestety pokutuje u nas przekonanie że jest niepotrzebna 🙂

Dagmara
Dagmara
7 lat temu

Czyste powietrze w domu szczególnie ważne teraz gdy wszyscy walczymy ze smogiem

6
0
Podziel się swoją opiniąx