Ile kosztuje kWh prądu
Ile kosztuje kWh prądu ?
10 stycznia 2017
Rozwiązanie grzewcze w oparciu o pompy powietrze-woda
Rozwiązanie grzewcze w oparciu o pompy powietrze-woda
11 stycznia 2017

Zdrowe powietrze w domu przez cały rok

Będziemy mogli przebywać w zdrowym pomieszczeniu tylko wtedy, gdy dojdzie do sprawnej wymiany powietrza. Powinniśmy zadbać o to szczególnie zimą, gdy rzadziej otwieramy okna. Jeżeli pomieszczenia nie będą wietrzone, staną się miejscem rozwoju patogenów i wilgoci.

Poziom wilgotności w pomieszczeniach
Na nasze zdrowie duży wpływ ma wilgoć. Sami ją wytwarzamy podczas gotowania, kąpieli czy prania. Czteroosobowa rodzina jest w stanie wyprodukować w ciągu dnia do 10 litrów wilgoci. Ważne jest, aby dbać o odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniach. Przyda się do tego wentylacja. Optymalny poziom wilgotności w okresie zimowym w domu powinien wynosić 40-60%. Zbyt suche powietrze w domu doprowadzi do wysuszania śluzówek, obniżenia odporności oraz problemów z koncentracją.

Niestety, ale wysoki poziom wilgoci także wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie. Może przyczynić się do rozwoju alergii i innych chorób. Odprowadzanie nadmiaru wilgoci zapewni odpowiednia wentylacja.

Znaczenie systemu wentylacji
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy budowany dom musi mieć system wentylacji, który powinien być sprawdzany przynajmniej raz w roku. Wentylacje naturalną mogą kontrolować mistrzowie kominiarscy. Sprawdzają oni dopływ powietrza zewnętrznego, szczelność okien oraz zastosowane nawiewniki. Wszystkie kanały muszą być szczelne i drożne. Przeprowadzane są specjalne pomiary wydajności przewodów.

Do wyboru mamy kilka opcji wentylacji:

  • Wentylacja pasywna (klapy wentylacyjne w oknach) + wentylacja aktywna (wietrzenie pomieszczeń 2-4 razy dziennie).
  • Wentylacja grawitacyjna – jej praca polega na wykorzystaniu różnicy ciśnień i temperatury między przestrzenią wentylacyjną, a ujściem kanału wentylacyjnego czyli komina.
  • Wentylacja mechaniczna – wspomagana przez elektroniczne wentylatory.
  • Wentylacja grawitacyjna + wentylacja mechaniczna – wentylacja hybrydowa.

W moim przekonaniu  sprawnie działająca wentylacja mechaniczna zapewni każdemu domownikowi dobre samopoczucie oraz poprawi eksploatację samego budynku. Zapewni również bezpieczne użytkowanie gazu w budynku.

Wietrzenie domu zimą

Warto także zimą wietrzyć swoje pomieszczenia poprzez otwieranie okien chociaż na kilka minut. Wystarczy otwierać je 2-4 razy dziennie na około 5 minut, aby poprawić jakoś powietrza w domu. Pozbędziemy się z nich nadmiaru wilgoci. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Niewłaściwe korzystanie z wentylacji

W niektórych przypadkach sami obniżamy skuteczność wentylacji. Głównym błędem jest zasłanianie kratek wentylacyjnych, co zdaniem Tomasza Trusewicza, dyrektora Stowarzyszenia Polska Wentylacja hamuje dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczeń.

W przypadku wentylacji naturalnej ważne jest, aby do pomieszczenia dopływało tyle samo powietrza, co z niego wylatywało. W innym przypadku wentylacja nie będzie działała skutecznie. Może również dojść do odwrócenia przepływu powietrza w kanałach, co może skutkować dostarczaniem do pomieszczeń zimnego powietrza. Ten problem jest częsty przy szczelnych oknach. Warto wtedy nie zamykać kratek, a otwierać okna w celu przewietrzenia pomieszczeń.

Znaczenie jakości powietrza

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobra jakość powietrza w domu ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wilgotność i temperaturę w pomieszczeniach. Oczywiście istotne jest również to, aby mieć dostęp do świeżego powietrza, o które zadba wentylacja mechaniczna lub inny system, na jaki się zdecydujemy.

Zobacz naszą ofertę rekuperacji i wentylacji:

Wentylacja – Remont

Wentylacja – Remont

Ważne jest, aby dom oraz budynki, w których przebywamy miały odpowiednią wentylację. Jeżeli system, z którego korzystamy będzie wadliwy, na ścianach zacznie pojawiać się grzyb

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/1582-wentylacja

 Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
6 lat temu

Mieszkam w starym budownictwie i mamy problem z małą wilgocią – podnosi się mocno jej poziom po kąpieli albo po gotowaniu. Ale znowu w łazience bardzo łatwo o grzyba – trzeba mocno uważać, żeby to wszystko wyważyć.

Billy
Billy
6 lat temu

Wentylować mieszkanie trzeba, nawet ze względów zdrowotnych

Antoni
Antoni
6 lat temu

Dom trzeba wietrzyć !!!

Eriv
Eriv
6 lat temu

Ludzie zamykają i uszczelniają te okna a potem lament ze w domu grzyb

Tomasz Siekierski
Tomasz Siekierski
6 lat temu

Wentylacja jest bardzo ważna, niestety pokutuje u nas przekonanie że jest niepotrzebna 🙂

Dagmara
Dagmara
6 lat temu

Czyste powietrze w domu szczególnie ważne teraz gdy wszyscy walczymy ze smogiem

6
0
Podziel się swoją opiniąx