Będziemy mogli przebywać w zdrowym pomieszczeniu tylko wtedy, gdy dojdzie do sprawnej wymiany powietrza. Powinniśmy zadbać o to szczególnie zimą, gdy rzadziej otwieramy okna. Jeżeli pomieszczenia nie będą wietrzone, staną się miejscem rozwoju patogenów i wilgoci.
Poziom wilgotności w pomieszczeniach
Na nasze zdrowie duży wpływ ma wilgoć. Sami ją wytwarzamy podczas gotowania, kąpieli czy prania. Czteroosobowa rodzina jest w stanie wyprodukować w ciągu dnia do 10 litrów wilgoci. Ważne jest, aby dbać o odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniach. Przyda się do tego wentylacja. Optymalny poziom wilgotności w okresie zimowym w domu powinien wynosić 40-60%. Zbyt suche powietrze w domu doprowadzi do wysuszania śluzówek, obniżenia odporności oraz problemów z koncentracją.
Niestety, ale wysoki poziom wilgoci także wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie. Może przyczynić się do rozwoju alergii i innych chorób. Odprowadzanie nadmiaru wilgoci zapewni odpowiednia wentylacja.
Znaczenie systemu wentylacji
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy budowany dom musi mieć system wentylacji, który powinien być sprawdzany przynajmniej raz w roku. Wentylacje naturalną mogą kontrolować mistrzowie kominiarscy. Sprawdzają oni dopływ powietrza zewnętrznego, szczelność okien oraz zastosowane nawiewniki. Wszystkie kanały muszą być szczelne i drożne. Przeprowadzane są specjalne pomiary wydajności przewodów.
Do wyboru mamy kilka opcji wentylacji:
W moim przekonaniu sprawnie działająca wentylacja mechaniczna zapewni każdemu domownikowi dobre samopoczucie oraz poprawi eksploatację samego budynku. Zapewni również bezpieczne użytkowanie gazu w budynku.
Warto także zimą wietrzyć swoje pomieszczenia poprzez otwieranie okien chociaż na kilka minut. Wystarczy otwierać je 2-4 razy dziennie na około 5 minut, aby poprawić jakoś powietrza w domu. Pozbędziemy się z nich nadmiaru wilgoci. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia.
Niewłaściwe korzystanie z wentylacji
W niektórych przypadkach sami obniżamy skuteczność wentylacji. Głównym błędem jest zasłanianie kratek wentylacyjnych, co zdaniem Tomasza Trusewicza, dyrektora Stowarzyszenia Polska Wentylacja hamuje dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczeń.
W przypadku wentylacji naturalnej ważne jest, aby do pomieszczenia dopływało tyle samo powietrza, co z niego wylatywało. W innym przypadku wentylacja nie będzie działała skutecznie. Może również dojść do odwrócenia przepływu powietrza w kanałach, co może skutkować dostarczaniem do pomieszczeń zimnego powietrza. Ten problem jest częsty przy szczelnych oknach. Warto wtedy nie zamykać kratek, a otwierać okna w celu przewietrzenia pomieszczeń.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobra jakość powietrza w domu ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wilgotność i temperaturę w pomieszczeniach. Oczywiście istotne jest również to, aby mieć dostęp do świeżego powietrza, o które zadba wentylacja mechaniczna lub inny system, na jaki się zdecydujemy.
Zobacz naszą ofertę rekuperacji i wentylacji:
Ważne jest, aby dom oraz budynki, w których przebywamy miały odpowiednią wentylację. Jeżeli system, z którego korzystamy będzie wadliwy, na ścianach zacznie pojawiać się grzyb
Mieszkam w starym budownictwie i mamy problem z małą wilgocią – podnosi się mocno jej poziom po kąpieli albo po gotowaniu. Ale znowu w łazience bardzo łatwo o grzyba – trzeba mocno uważać, żeby to wszystko wyważyć.
Wentylować mieszkanie trzeba, nawet ze względów zdrowotnych
Dom trzeba wietrzyć !!!
Ludzie zamykają i uszczelniają te okna a potem lament ze w domu grzyb
Wentylacja jest bardzo ważna, niestety pokutuje u nas przekonanie że jest niepotrzebna 🙂
Czyste powietrze w domu szczególnie ważne teraz gdy wszyscy walczymy ze smogiem