Co zyskasz stosując rekuperację ?
Zdrowe powietrze w domu przez cały rok
10 stycznia 2017
Pompy ciepła panasonic
12 stycznia 2017
Pokaż wszystkie
Rozwiązanie grzewcze w oparciu o pompy powietrze-woda

Rozwiązanie grzewcze w oparciu o pompy powietrze-woda

Rozwiązanie grzewcze w oparciu o pompy powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze-woda to dobre rozwiązania dla osób ceniących tradycyjne rozwiązania wytwarzania ciepła. Wodna instalacja pozwala na wykorzystywanie pompy bez potrzeby tworzenia źródła dolnego wyposażonego w gruntowny wymiennik glikolowy. Pompa typu powietrze-woda nie stwarza trudnych warunków dla montażu, nawet dla mieszkańców bloku, można bowiem zamontować ją po prostu na ścianie zewnętrznej i korzystać z łatwo dostępnego, niewyczerpywalnego zasobu, jakim jest powietrze.

Korzystanie z powietrza jako środka do podnoszenia temperatury wewnątrz pomieszczeń, ma swoje korzystne i negatywne aspekty.

Zacznijmy od zalet tego rozwiązania

Istotnym czynnikiem jest powszechność powietrza, co daje prostą możliwość czerpania z niego oraz dużą dowolność pod względem montażu, praktycznie w każdym obiekcie istnieje możliwość zamontowania pompy. Bez konieczności tworzenia dodatkowych konstrukcji, można rozpocząć korzystanie z pompy i zapewnić jej dostęp do powietrza – świetnie sprawdza się nawet na niewielkich działkach w centrach miast.

W państwach zachodnich praktykuje się korzystanie z kanałów przenoszących powietrze do pompy zamontowanej w budynku, z zewnątrz; w Polsce częstszą praktyką jest montowanie pompy od razu na zewnątrz, dając jej bezpośredni dopływ powietrza. Nie ma to negatywnego wpływu na jej działanie, a umieszczanie wewnątrz motywowane jest jedynie względami wizualnymi, gdyż pompa nie jest urządzeniem najbardziej efektownym wizualnie, choć i tak bardziej korzystnym niż zbiorników do propanu, które także można czasem zauważyć na zewnątrz budynków.
Brak gruntowego wymiennika ciepła oznacza mniejszą kosztowność pompy, wymiennik bowiem wiąże się ze znacznym wydatkiem, szczególnie w przypadku wymienników obecnych w odwiertach pionowych, tworzących dolne źródło ciepła.



Kolejną zaletą jest niewielka ilość miejsca, jakie pompa zajmuje wewnątrz budynku, co jest najważniejsze dla mieszkańców niezbyt dużych domów, nie posiadających nadmiernej ilości wolnej powierzchni. Zasadnicza część pompy umieszczana bowiem może być na zewnątrz obiektu, dzięki czemu zmniejsza się także głośność słyszalnych tam odgłosów. Roznoszą się one wtedy na zewnątrz, i co prawda mogą być słyszalne przez otwarte okna, lecz w porze grzewczej okna nie są otwierane zbyt często, a tym bardziej na dłuższy czas, nie ma więc mowy, aby dźwięk ten w jakikolwiek sposób przeszkadzał w funkcjonowaniu mieszkańców.

Dla wielu inwestorów istotna jest ekonomiczność eksploatacji. W tym przypadku jest to bardzo korzystny czynnik, pompy generują bowiem ciepło za niewielkie pieniądze, będące znacznie niższymi, od kwot osiąganych za sprawą elektrycznego ogrzewania. Pompy ciepła są często traktowane jako alternatywne rozwiązanie w stosunku do ogrzewania elektrycznego, szczególnie iż warunki dla montażu pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego są zbieżne, choć nie w każdym przypadku pompy ciepła muszą być najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Wady rozwiązania

Oprócz zalet, trzeba przyjrzeć się także minusom pomp powietrze-woda. Główną wadą jest mniejszy współczynnik wydajności pomp powietrze-woda niż ten, jaki osiąga się poprzez pompy glikol-woda lub woda-woda. Jest to uzasadnione czerpaniem ciepła w niższych temperaturach od wspomnianych pomp. Stratę ciepła odnotowuje się także podczas regularnego odszraniania wymiennika pompy, które musi być przeprowadzane aby uniknąć oblodzenia urządzenia. W warunkach temperatur spadających nisko poniżej zera możliwe jest zaprzestanie działania urządzenia, jeśli nie włączy się wspomagającej grzałki elektrycznej. Dodatkowa grzałka i mniejszy COP oznacza większe koszty korzystania z pompy, w stosunku do pomp glikol-woda, lecz koszty te nie przekładają się droższe ogrzewanie ujmowane w całości, gdyż wyjątkowo niskie temperatury nie są zjawiskiem zbyt długotrwałym.
Pod pompami powietrze-woda tworzą się czasem lodowe zbitki. Wynika to z wody, kapiącej i zamarzającej na powierzchni ziemi, co dzieje się podczas odszraniania.



Wykorzystanie pomp powietrze-woda

Głównym zastosowaniem pomp powietrze-woda jest ogrzewanie gospodarstw domowych, lecz wykorzystywane są także do podgrzewania wody użytkowej. Ze względu na samo ogrzewanie, dokonywanie tego poprzez pompę ciepła powietrze-woda nie wykazuje znaczących różnic w stosunku do korzystania ze standardowej pompy. Najkorzystniejsze jest zestawienie pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym.
Wspomnieć należy także o pompach powietrze-woda w kontekście nie ogrzewania pomieszczeń, lecz podgrzewania użytkowej wody. Zwolennicy tych pomp wskazują często ich zdecydowaną przewagę nad kolektorami słonecznymi, argumentując, że ich zadaniem jest całoroczne podgrzewanie wody, co też daje szybszy zwrot z inwestycji. Rzecz dotyczy jednak pomp montowanych wewnątrz pomieszczeń. Latem więc dobrze się to sprawdza, gdyż obniża temperaturę panującą wewnątrz budynku, łagodzi więc nadmierne upały, zimą i w chłodniejszych okresach wiosny czy jesieni jednak ciepło czerpane jest z powietrza wcześniej ogrzanego, a więc nie ma mowy o korzystaniu z darmowego ciepła, gdyż jest to ciepło, które zostało już wyprodukowane za sprawą centralnego ogrzewania.

Pompy Ciepła – Remont

Pompy Ciepła – Remont

Pompy ciepła zyskują coraz większa popularność wśród klientów chcących zmniejszyć koszty ogrzewania domu, jak i wody użytkowej.

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/763-pompy-ciepla

 

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx