Ile kosztuje indywidualny projekt domu
Ile kosztuje indywidualny projekt domu?
9 maja 2021
Kupno działki rolnej czyli kto może kupić działkę rolną
Kupno działki rolnej czyli kto może kupić działkę rolną
14 maja 2021
Pokaż wszystkie
Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego

Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego

Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego.

Ściana trójwarstwowa jak sama nazwa mówi składa się z trzech warstw, a mianowicie z muru nośnego, warstwy izolacyjnej oraz warstwy osłonowej która równocześnie może tworzyć tak jak w przypadku zastosowania cegły klinkierowej element dekoracyjny. Ściana w technologii trójwarstwowej to przede wszystkim lepsza izolacja cieplna i akustyczna, większa stabilność muru oraz przy wykończeniu klinkierem estetyczność elewacji.

Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego

Konstrukcja ściany trójwarstwowej

Jak już wspomnieliśmy na wstępie naszego wpisu ściana trójwarstwowa składa się z trzech elementów, przyjrzyjmy się wobec tego dokładniej każdemu z tych elementów:

- Warstwa nośna ściany trójwarstwowej – jest element który odpowiada za stabilność całej konstrukcji naszego domu, na warstwie muru oparte są stropy oraz dach dlatego też materiał do budowy ściany w technologii trójwarstwowego muru powinien charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Najczęściej stosowanym materiałem do budowy warstwy nośnej są bloczki z betonu komórkowego, pustaki ceramiczne, pustaki silikatowe oraz bloczki z keramzytobetonu. Należy jeszcze nadmienić w tym miejscu iż ściana taka powinna mieć szerokość od 18 do 25 cm.

- Warstwa izolacyjna ściany trójwarstwowej - jak sama nazwa sugeruje ten element w systemie ściany trójwarstwowej odpowiada za izolacje zarówno cieplną jak i co jeszcze szczególnie ważne w sytuacji budowy naszego domu przy dość ruchliwej drodze za izolacje akustyczną. Do budowy tej warstwy wykorzystuje się wełnę, styropian bądź płyty pir lub pur. Tutaj należy zwrócić uwagę na dość istotny fakt a mianowicie; w przypadku zastosowania wełny mineralnej lub szklanej do budowy warstwy izolacyjnej należy pozostawić tzw. szczelinę wentylacyjną która zagwarantuje nam odpowiednią wentylację a co za tym idzie odprowadzenie wilgoci gdyż wełna nie jest odporna na wilgoć a zawilgocenie przegrody doprowadzi do znacznego spadku izolacyjności naszej przegrody. W przypadku zastosowania materiałów odpornych na wilgoć ( styropian, płyty pir i pur ) nie ma potrzeby stosowania szczeliny wentylacyjnej. Zalecana warstwa oscylować będzie w przedziale od 10 do 20 cm.

Warstwa elewacyjna ściany trójwarstwowejwarstwa ta ma dwa zadania a mianowicie po pierwsze stanowi element osłonowy warstwy izolacyjnej ( ochrona mechaniczna, ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, ochrona przed UV ) a po drugie stanowi w przypadku zastosowana cegły klinkierowej , kamienia itp. element elewacyjny który znacznie podniesie walory estetyczne naszego domu. Należy tylko pamiętać iż w przypadku planowania budowy ściany elewacyjnej wykonać odpowiednio szerszy fundament oraz na etapie wykonania tego elementu odpowiednio kotwić całą naszą konstrukcję do elementu nośnego. Warstwa elewacyjna ma przeważnie grubość od 10 do 15 cm.

Technologia wykonania ściany trójwarstwowej

Ścianę trójwarstwową możemy wznosić w technologii jedno lub dwuetapowej, w tej pierwszej wszystkie trzy warstwy są wznoszone w tym samym czasie a po zakończeniu budowy ściany 3 warstwowej wykonane jest dach naszego domu, natomiast w wersji dwuetapowej w pierwszym etapie wykonana jest tylko ściana nośna, następnie wykonany jest dach domu a dopiero później wykonany jest element warstwy izolacyjnej oraz osłonowej. W przypadku technologii dwuetapowej znacznie zminimalizujemy ryzyko zawilgocenia co ma szczególne znaczenie jeżeli do izolacji naszej ściany użyjemy wełny. Należy na sam koniec pamiętać iż montaż okien w przypadku zastosowania ściany trójwarstwowej będzie różnił się od tradycyjnego montażu gdyż ich zamontowanie wymaga wysunięcia poza obrys ściany nośnej i ich montażu w warstwie izolacyjnej. Takie rozwiązanie sprawi iż nasze okna zostaną zamontowane w tzw. systemie ciepłego montażu okien co w przypadku zastosowania rekuperacji w naszym domu przełoży się znacząco na obniżenie kosztów późniejszego ogrzewania.

Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego.

Ściana trójwarstwowa jak sama nazwa mówi składa się z trzech warstw, a mianowicie z muru nośnegowarstwy izolacyjnej oraz warstwy osłonowej która równocześnie może tworzyć tak jak w przypadku zastosowania cegły klinkierowej element dekoracyjny. Ściana w technologii trójwarstwowej to przede wszystkim lepsza izolacja cieplna i akustyczna, większa stabilność muru oraz przy wykończeniu klinkierem estetyczność elewacji.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
3 lat temu

Jeżeli miałbym ponownie zacząć budować dom to znowu postawiłbym na mur trójwarstwowy

Zuzanna
Zuzanna
3 lat temu
Reply to  Janek

Z jakiego materiału stawiałeś ( planujemy budowę na jesień ) ?

Seba
Seba
3 lat temu
Reply to  Zuzanna

Polecam z keramzytobetonu

Franek
Franek
3 lat temu

Wykończenie klinkierem jest strasznie drogie, niech ktoś podpowie z czego wybudować ścianę osłonową

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  Franek

Z tego samego materiału co ściana nośna 🙂

Jaok
Jaok
3 lat temu

Co będzie najlepsze do zbudowania warstwy izolacyjnej w ścianie trójwarstwowej ?

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Jaok

Płyta pir

Sara
Sara
3 lat temu
Reply to  Jaok

Daj wełnę, tylko pamiętaj że musi być wentylowana

Franciszek
Franciszek
3 lat temu

Jak materiał na ściany nośne ?

Ignacy
Ignacy
3 lat temu
Reply to  Franciszek

Najlepszy będzie keramzyt

Ygor
Ygor
3 lat temu
Reply to  Ignacy

Dlaczego ?

Romek
Romek
3 lat temu

Takie mury stawiano już w średniowieczu, z tym że w środku była pustka powietrzna

Hella
Hella
3 lat temu
Reply to  Romek

Powietrze jest jednym z najlepszych izolatorów

Emila
Emila
3 lat temu
Reply to  Hella

I najtańszym 🙂

14
0
Podziel się swoją opiniąx