Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego
Ściana trójwarstwowa – budowa, wady i zalety muru trójwarstwowego.
12 maja 2021
Polski Ład ( Nowy Ład ) - Dom do 70 metrów kwadratowych ( z poddaszem do 90 m2 ) bez pozwolenia
Polski Ład ( Nowy Ład ) – Dom do 70 metrów kwadratowych ( z poddaszem do 90 m2 ) bez pozwolenia.
16 maja 2021
Pokaż wszystkie
Kupno działki rolnej czyli kto może kupić działkę rolną

Kupno działki rolnej czyli kto może kupić działkę rolną

Kupno działki rolnej czyli kto może kupić działkę rolną ?

W dobie pandemii koronawirusa Covid-19 oraz szalejącej inflacji spektakularne wzrosty odnotowuje zainteresowanie zakupem wszelkiego rodzaju nieruchomości, począwszy od zakupu mieszkania lub domu i to zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym poprzez zakup wszelkiego rodzaju działek budowlanych lub rekreacyjnych aż po kupno działek i gruntów rolnych. Zwłaszcza działki rolne ze względu na atrakcyjna cenę w porównaniu do działek budowlanych są łakomym kąskiem dla potencjalnych inwestorów a wszelkie oferty sprzedaży na platformach takich jak allegro, olx czy otodom rozchodzą się na pniu.

Kupno działki rolnej czyli kto może kupić działkę rolną

Kto może kupić działkę rolna ?

Do dnia 26.06.2019 obrót nieruchomościami rolnymi regulowała ustawia o kształtowaniu ustroju rolnego która de facto uniemożliwiała zakup gruntu rolnego przez osobę nie będącą rolnikiem. Nowelizacja ustawy z tego dnia umożliwiła zakup działki rolnej osobą nie związanym bezpośrednio z produkcja rolną przy założeniu iż maksymalna wielkość działki nie może przekroczyć 0,5 hektara.

Działki rolne do wielkości 0,3 hektara można nabywać bez żadnych ograniczeń, jednakże takich działek na rynku jest stosunkowo niewiele ze względu na fakt iż dużej działki rolnej nie można podzielić na tak małe parcele, chyba że celem jest powiększenie powierzchni sąsiedniej działki rolnej albo regulacje związane z granicą pomiędzy konkretnymi nieruchomościami rolnymi.

Inaczej sprawa się ma z większymi działkami o powierzchni do 0,5 hektara, tutaj nie będziemy mieli ograniczeń o ile na takiej działce postawiony był budynek mieszkalny ( przed wejściem w życie ustawy z dnia 30.04.2016 ) lub działka ta jest niewykorzystywana obecnie do produkcji rolnej.

Warto tutaj zaznaczyć iż powyższe ograniczenia zgodnie z art. 2a ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie dotyczą nabycia nieruchomości rolnych przez osoby bliskie zbywcy tj:

- zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki),

- wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),

- rodzeństwo,

- dzieci rodzeństwa,

- rodzeństwo rodziców,

- małżonka,

- osoby przysposabiające i przysposobione,

- pasierbów.

Kupno działki rolnej czyli kto może kupić działkę rolną?

W dobie pandemii koronawirusa Covid-19 oraz szalejącej inflacji spektakularne wzrosty odnotowuje zainteresowanie zakupem wszelkiego rodzaju nieruchomości począwszy od zakupu mieszkania lub domu i to zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym poprzez zakup wszelkiego rodzaju działek budowlanych lub rekreacyjnych aż po kupno działek i gruntów rolnych. Zwłaszcza działki rolne ze względu na atrakcyjna cenę w porównaniu do działek budowlanych są łakomym kąskiem dla potencjalnych inwestorów a wszelkie oferty sprzedaży na platformach takich jak allegro, olx czy otodom rozchodzą się na pniu.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Beta
Beta
3 lat temu

Po ile u was „chodzi” ar działki rolnej ?

Janek
Janek
3 lat temu
Reply to  Beta

2000 zł podkarpacie, okolice Jasła

Ania
Ania
3 lat temu
Reply to  Beta

Koło Tarnowa to około 3000 zł za ar

Lola
Lola
2 lat temu
Reply to  Beta

1000 zł za ar, okolice Jarosławia

Zuzanna
Zuzanna
2 lat temu
Reply to  Lola

Strasznie mało, chyba z tą działką jest coś nie tak

Ygor
Ygor
3 lat temu

Ile maksymalnie można kupić hektarów ?

Ulka
Ulka
2 lat temu
Reply to  Ygor

1 hektar można kupić

Zbyszek
Zbyszek
3 lat temu

Kler może kupować bez ograniczeń

Konfucjusz
Konfucjusz
2 lat temu

Najważniejsze w tym państwie polin to to że żydowskie gminy mogą kupować ziemię be ograniczeń

Iga
Iga
2 lat temu
Reply to  Konfucjusz

Sami wybraliście głosując na pis

10
0
Podziel się swoją opiniąx