Przy zapowiadanych na przyszły rok znacznych podwyżkach cen nośników energii bardzo ważnym aspektem jest jak najlepsza izolacja nowo budowanego domu bądź remontowanego mieszkania. Jednym z newralgicznych miejsc w których tracimy najwięcej ciepła z domu lub mieszkania są okna, jak zatem optymalnie zaizolować te przegrody budowlane. Odpowiedzią na to pytanie jest tzw. ciepły montaż okien, sprawdźmy więc na czym ciepły montaż okna polega oraz jak prawidłowo go wykonać.
Co to jest ciepły montaż okien i na czym polega?
7 grudnia 2021
Budowlanka tonie w długach – czy Nowy Ład i szalejąca inflacja zatopi w przyszłym roku branżę budowlaną
Budowlanka tonie w długach – czy Nowy Ład i szalejąca inflacja zatopi w przyszłym roku branżę budowlaną ?
18 grudnia 2021
Pokaż wszystkie
Siedlisko, czyli czym jest działka siedliskowa oraz kto może kupić taką nieruchomość

Siedlisko, czyli czym jest działka siedliskowa oraz kto może kupić taką nieruchomość

Siedlisko, czyli czym jest działka siedliskowa oraz kto może kupić taką nieruchomość?

Pojęcie siedliska czyli działki siedliskowej można najprościej zdefiniować jako wydzielony grunt na wsi który jest przeznaczony pod budownictwo zagrodowe ( budynki mieszkalne bądź zabudowania związane bezpośrednio z produkcją rolniczą. W naszym bieżącym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym dokładnie jest siedlisko oraz kto może kupić działkę siedliskową.

Działka budowlana bez drogi dojazdowej – sposoby uzyskania dojazdu do działki

Czym jest siedlisko czyli działka siedliskowa ?

Tak jak na wstępnie naszego wpisu napisaliśmy, siedlisko to wydzielony grunt na wsi na którym możemy wybudować budynki związane z tzw. zabudową zagrodową. Do takich budynków możemy zaliczyć dom bądź budynki mieszkalne należące do rolnika które jednak trzeba postawić w pobliżu budynków wykorzystanych w działalności rolniczej ( stodoła, magazyny na płody rolne, obora, stajnia, chlew itp. )

Taka definicja działki siedliskowej dość mocno ogranicza obrót tego typu nieruchomości na wtórym rynku a w praktyce sprowadza się do tego iż prawo budowy domu na takiej działce mają jedynie rolnicy.

Kto może kupić działkę siedliskową czyli tzw. siedlisko ?

Nie ma przepisów zabraniających kupna działki siedliskowej przez osobę nie dysponującym statusem rolnika, problem jednak w tym iż taka osoba nie będzie na niej mogła wznieść budynku mieszkalnego poza kilkoma wyjątkami a mianowicie:

- wydane zostało wcześniej pozwolenie na budowę ( pozwolenie takie jest przenoszone na nowego właściciela w momencie kupna działki, tutaj również należy pamiętać o odrolnieniu działki)

- kupno działki z istniejącymi zabudowaniami, w tej sytuacji można uzyskać pozwolenie na przebudowę istniejących budynków.

Czy warto zatem kupić działkę siedliskową ?

Jeżeli działka jest w atrakcyjnej cenie to zdecydowanie tak, należy tylko pamiętać iż zakup działki mniejszej niż 1 hektar ( taka może kupić osoba nie posiadająca statusu rolnika ) dyskwalifikuje taka działkę z jakiejkolwiek możliwości przeprowadzenia na niej budowy, z kolei działka w myśl obowiązujących przepisów prawnych by kwalifikowała się do siedlisko powinna mieć powierzchnię większą niż 1 ha. Wyjściem z sytuacji dla osoby będącej nie rolnikiem jest zakup nieruchomości z wydanym pozwoleniem na budowę, jednak tutaj również należy być uważnym ponieważ taki grunt należy odrolnić co nie zawsze będzie możliwe.

Podsumowując czy warto kupić siedlisko; jako rolnik zdecydowanie tak ( zakładamy oczywiście atrakcyjną cenę nieruchomości ) z kolei jako osoba bez statusu rolnika to taka inwestycja jest obarczona dużą dozą ryzyka i przed podjęciem decyzji o zakupie należy wszystko odpowiednio sprawdzić ( np. czy zostało wydane pozwolenie na budowę, jaki będzie ewentualny koszt odrolnienia gruntu itp. )

Siedlisko, czyli czym jest działka siedliskowa oraz kto może kupić taką nieruchomość?

Pojęcie siedliska czyli działki siedliskowej można najprościej zdefiniować jako wydzielony grunt na wsi który jest przeznaczony pod budownictwo zagrodowe ( budynki mieszkalne bądź zabudowania związane bezpośrednio z produkcją rolniczą. W naszym bieżącym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym dokładnie jest siedlisko oraz kto może kupić działkę siedliskową.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yeti
Yeti
1 rok temu

Czyli jak jesteś nie rolnik, to możesz sobie kupic i patrzeć jak trawa rośnie… świetnie

Renia
Renia
1 rok temu
Reply to  Yeti

Witaj w prawym i sprawiedliwym świecie „żondzonym” przez kaczego przygłupa

Damian
Damian
5 miesięcy temu

Możesz sobie kupić pod warunkiem że nazywasz się obajtek

3
0
Podziel się swoją opiniąx