De dietrich olejowo-gazowy kocioł grzewczy GT 220 - GT 2200 - Instrukcja montażu
De dietrich olejowo-gazowy kocioł grzewczy GT 220 – GT 2200 – Instrukcja montażu
27 października 2018
Jak wybrać dobry osuszacz powietrza
Jak wybrać dobry osuszacz powietrza ?
29 października 2018

Odrolnienie działki – jak to zrobić ?

Wiele osób kupuje działki rolne ze względu na ich atrakcyjne położenie, wielkość, a także cenę. Aby jednak można było wybudować na nich dom, trzeba je przekształcić na działki budowlane. Jak wygląda proces odrolnienia terenu?

 

Pierwszym co powinniśmy zrobić jest sprawdzenie, czy działka została objęta mpzp, czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy udać się do urzędu gminy lub miasta. Jeżeli działka jest objęta mpzp, trzeba przygotować się na długotrwały proces. W przypadku, jeśli działki rolnej nie dotyczy plan zagospodarowania przestrzennego, sprawa robi się dużo prostsza.

Etapy odrolnienia działki

Pierwszym, co musimy zrobić jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety, w ustawach nie ma określonych szczegółowych wytycznych, które należy spełnić, aby osiągnąć cel, dlatego trzeba dopytać się w konkretnym urzędzie, jak to powinno wyglądać.

Przede wszystkim, aby odrolnić działkę, musimy złożyć wniosek do właściwego urzędu miasta lub gminy. Powinny się w nim znaleźć nasze dane osobowe, opis dokładnego planu i budynku, który ma być wybudowany na danej ziemi, a także uzasadnienie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest to niskiej klasy ziemia, nie będziemy mieli żadnych problemów z uzyskaniem zgody. W niektórych urzędach rozpatrywanie wniosków trwa nawet kilka miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Jeżeli działka nie jest objęta mpzp, i tak będziemy musieli złożyć wniosek o warunkach zabudowy. Wniosek taki zazwyczaj powinien zawierać m.in. nasze dane osobowe, położenie nieruchomości, a także stan techniczny i dostępność mediów na danej działce. Nieruchomość w takiej sytuacji musi również spełnić następujące wymagania:

- obecność w najbliższej okolicy przynajmniej jednej sąsiedniej, zabudowanej działki,

- dostęp nieruchomości do drogi publicznej,

- odpowiednie uzbrojenie – istniejące, bądź planowane.

Złożenie wniosku kosztuje 107 zł i rozpatrywany jest w ciągu 14 dni od daty złożenia.

Wyłączenie działki z produkcji rolnej

Jeżeli grunt, na którym chcemy postawić dom ma klasę I-III b, konieczne jest otrzymanie pozytywnej decyzji od Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, zostaniemy prawdopodobnie ponownie obciążeni kosztami zmianą działki rolnej w budowlaną. Właściciel może zostać także obciążony corocznymi opłatami, które trzeba będzie uiszczać od 10 do 20 lat. Nie zawsze jednak taka sytuacja ma miejsce. Wszystko zależy od urzędu.

Odrolnienie działki – jak to zrobić ?

Wiele osób kupuje działki rolne ze względu na ich atrakcyjne położenie, wielkość, a także cenę. Aby jednak można było wybudować na nich dom, trzeba je przekształcić na działki budowlane. Jak wygląda proces odrolnienia terenu?

Pierwszym co powinniśmy zrobić jest sprawdzenie, czy działka została objęta mpzp, czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy udać się do urzędu gminy lub miasta. Jeżeli działka jest objęta mpzp, trzeba przygotować się na długotrwały proces. W przypadku, jeśli działki rolnej nie dotyczy plan zagospodarowania przestrzennego, sprawa robi się dużo prostsza.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx