De dietrich olejowo-gazowy kocioł grzewczy GT 220 - GT 2200 - Instrukcja montażu
De dietrich olejowo-gazowy kocioł grzewczy GT 220 – GT 2200 – Instrukcja montażu
27 października 2018
Jak wybrać dobry osuszacz powietrza
Jak wybrać dobry osuszacz powietrza ?
29 października 2018
Pokaż wszystkie
działka rolna

działka rolna

Odrolnienie działki – jak to zrobić ?

Wiele osób kupuje działki rolne ze względu na ich atrakcyjne położenie, wielkość, a także cenę. Aby jednak można było wybudować na nich dom, trzeba je przekształcić na działki budowlane. Jak wygląda proces odrolnienia terenu?

Pierwszym co powinniśmy zrobić jest sprawdzenie, czy działka została objęta mpzp, czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy udać się do urzędu gminy lub miasta. Jeżeli działka jest objęta mpzp, trzeba przygotować się na długotrwały proces. W przypadku, jeśli działki rolnej nie dotyczy plan zagospodarowania przestrzennego, sprawa robi się dużo prostsza.,/p>

Etapy odrolnienia działki

Pierwszym, co musimy zrobić jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niestety, w ustawach nie ma określonych szczegółowych wytycznych, które należy spełnić, aby osiągnąć cel, dlatego trzeba dopytać się w konkretnym urzędzie, jak to powinno wyglądać.

Przede wszystkim, aby odrolnić działkę, musimy złożyć wniosek do właściwego urzędu miasta lub gminy. Powinny się w nim znaleźć nasze dane osobowe, opis dokładnego planu i budynku, który ma być wybudowany na danej ziemi, a także uzasadnienie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest to niskiej klasy ziemia, nie będziemy mieli żadnych problemów z uzyskaniem zgody. W niektórych urzędach rozpatrywanie wniosków trwa nawet kilka miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Jeżeli działka nie jest objęta mpzp, i tak będziemy musieli złożyć wniosek o warunkach zabudowy. Wniosek taki zazwyczaj powinien zawierać m.in. nasze dane osobowe, położenie nieruchomości, a także stan techniczny i dostępność mediów na danej działce. Nieruchomość w takiej sytuacji musi również spełnić następujące wymagania:

- obecność w najbliższej okolicy przynajmniej jednej sąsiedniej, zabudowanej działki,

- dostęp nieruchomości do drogi publicznej,

- odpowiednie uzbrojenie – istniejące, bądź planowane.

Złożenie wniosku kosztuje 107 zł i rozpatrywany jest w ciągu 14 dni od daty złożenia.

Wyłączenie działki z produkcji rolnej

Jeżeli grunt, na którym chcemy postawić dom ma klasę I-III b, konieczne jest otrzymanie pozytywnej decyzji od Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, zostaniemy prawdopodobnie ponownie obciążeni kosztami zmianą działki rolnej w budowlaną. Właściciel może zostać także obciążony corocznymi opłatami, które trzeba będzie uiszczać od 10 do 20 lat. Nie zawsze jednak taka sytuacja ma miejsce. Wszystko zależy od urzędu.

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *