działka rolna
Odrolnienie działki – jak to zrobić ?
29 października 2018
LG Therma V - efektywność energetyczna
Pompa ciepła typu split – LG Therma V
30 października 2018

Jak wybrać dobry osuszacz powietrza ?

Wilgoć jest dużym problemem w wielu domach. Niewłaściwe kontrolowanie jej poziomu może prowadzić do rozwoju pleśni oraz grzybów. Towarzyszą temu mokre ściany, nieprzyjemny zapach, a także podwyższone koszty związane z ogrzewaniem. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup lub wypożyczenie osuszacza powietrza.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Osuszacz kondensacyjny

Swoją budową przypominają lodówkę lub klimatyzację. Do skraplania wody wykorzystuje efekt rosy, czyli moment, w którym woda skrapla się na zimnych powierzchniach. Osuszacz kondensacyjny składa się ze sprężarki, która zwana jest także kompresorem, dwóch powietrznych wymienników ciepła, a także wentylatora. Układ chłodniczy jest tu hermetyczny. Użytkownik posiadający to urządzenie musi pamiętać o czyszczeniu filtrów powietrza.

Urządzenia tego typu odznaczają się wysoką wydajnością w wąskim zakresie wilgotności i temperatury. Dobrze radzą sobie z dużą wilgotnością powietrza, sięgającą nawet 80%, a także przy temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Jeżeli warunki są lepsze, czyli jest niższa wilgotność oraz niższa temperatura, ich wydajność spada.

Osuszacz adsorbcyjny

Urządzenie wytrąca wilgoć z powietrza wykorzystując zjawisko adsorbcji, czyli gromadzenia się wody na powierzchni adsorberu. Najważniejszym elementem urządzenia jest rotor pokryty adsorberem wykonany z żelu krzemionkowego. Powietrze przepływa przez rotor, na którym osadza się wilgoć.

Dostępne są dwa rodzaje osuszaczy adsorbcyjnych:

- urządzenia domowe, które skraplają wilgoć do zbiornika,

- urządzenia profesjonalne, które do pozbycia się wilgoci używają drugiego obiektu powietrza. Należy powietrze odprowadzić z pomieszczenia.

Urządzenia te odznaczają się stałą wydajnością, w szerokim zakresie temperatury i wilgotności. Sprawdzają się dobrze zarówno w pomieszczeniach chłodnych, jak i ciepłych.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu osuszacza powietrza ?

Największe znaczeni przy zakupie osuszacza ma jego wydajność. Producent zazwyczaj podaje tę wartość w zakresie maksymalnym. Nie należy oczekiwać więc, że urządzenie zadziała lepiej.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem osuszacza do mieszkania, ale nie wiesz, jaką wydajność powinno mieć idealne urządzenie, warto wiedzieć, że wystarczający będzie system 5-10l/24h. Do domów piętrowych warto kupić dwa mniejsze urządzenie niż jedno duże. Jeżeli chcesz regulować wilgotność w pomieszczeniach chłodnych, warto wybierać urządzenia o stałej wydajności, czyli osuszacze adsorbcyjne.

Jeżeli chcesz wykorzystać osuszacz do osuszenia pomieszczeń zalanych lub do przyspieszenia procesu schnięcia wylewki, potrzebujesz urządzenia o wysokiej wydajności, nawet powyżej 80l/24h na każde 50 m2.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx