Kiedy monitoring wizyjny narusza prywatność
Kiedy monitoring wizyjny narusza prywatność
29 września 2021
Agroenergia – 01.10.21 ruszyły dopłaty do fotowoltaiki dla rolników
Agroenergia – 01.10.21 ruszyły dopłaty do fotowoltaiki dla rolników.
4 października 2021
Pokaż wszystkie
Jak blisko granicy działki można sadzić drzewa lub krzewy

Jak blisko granicy działki można sadzić drzewa lub krzewy

Jak blisko granicy działki można sadzić drzewa lub krzewy?

Często piszecie do nas następujące zapytania; jak blisko granicy działki możecie posadzić drzewa, jak daleko od płotu mogę sadzić drzewo itp. Postanowiliśmy w naszym bieżącym wpisie opublikowanym na naszym blogu odpowiedzieć na te pytania oraz dodatkowo jaka odległość drzewa od granicy naszej posesji będzie odpowiednia dla naszego drzewa bądź krzewu.

dom, ogród, drzewa

Przepisy prawa nie definiują minimalnych odległości w jakich możemy posadzić drzewo lub krzew przy granicy z sąsiednią działką, dlatego też mogą one się znaleźć bezpośrednio przy płocie lub granicy naszej działki. Trzeba wziąć jednak pod uwagę iż drzewo lub krzew z czasem urośnie co może spowodować uszkodzenie ogrodzenia oraz uniemożliwić późniejszą pielęgnację naszego drzewa lub krzewu, dlatego też należało by zachować pewną odległość od granicy działki, która będzie odpowiednia dla danego gatunku drzewa czy też krzewu.

Należy pamiętać iż posadzenie naszego drzewa lub krzewu oraz późniejsze przerastanie gałęzi oraz korzeni może być przyczyna konfliktów sąsiedzkich. W takich przypadkach właściciel sąsiedniej posesji może zażądać od właściciela drzewa usunięcia korzeni oraz gałęzi w wyznaczonym przez siebie terminie, a po jego upływie może je sam usunąć jednak w taki sposób by nie okaleczyć drzewa oraz by nie doprowadzić do jego obumarcia.

Kolejnym problemem ze zbyt bliskim posadzeniem drzewa lub krzaku jest fakt iż roślinność może powodować np. zawilgocenie a co za tym idzie uszkodzenie elewacji sąsiedniego domu, również w tej sytuacji nasz sąsiad ma prawo domagać się odszkodowania za spowodowane przez roślinność zniszczenia. Pamiętajmy również iż obowiązkiem właściciela drzewa jest również uprzątnięcie spadających liści a jeżeli tego nie zrobi to opłacenie kosztów posprzątania. Należy jeszcze nadmienić iż naszym obowiązkiem jest wpuszczenie właściciela sąsiedniej działki na naszą posesję w celu posprzątania lub naprawienia szkody.

W jakiej odległości sadzić drzewa i krzewy od granicy działki?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy w polskie prawo nie reguluje tej kwestii ( nie ma przepisów które definiowałby minimalne odległości od granicy/płotu ) jednak dzięki orzecznictwu sądów w tej sprawie powstały pewne normy a mianowicie:

- krzewy owocowe oraz mniejsze krzewy ozdobne w minimalnej odległości 1 m od granicy działki,

- większe krzewy lub drzewa słabo rosnące w minimalnej odległości 2 m od granicy działki,

- większe drzewa w minimalnej odległości 3 m od granicy działki,

- bardzo duże drzewa ( np. orzech włoski, czereśnia ) w minimalnej odległości 5 m od granicy działki,

- żywopłot w odległości połowy jego docelowej wysokości ( jeżeli żywopłot będzie miał wysokość 2m to sadzimy w odległości 1 metra od granicy)

Oczywiście to tylko zalecenia które podpowiada zdrowy rozsądek, jednak nie warto niszczyć relacji sąsiedzkich zbyt bliską nasadą drzew i krzewów a na wszystkie sąsiedzki prośby o usunięcie gałęzi, liści czy korzeni reagować pozytywnie.

Jak blisko granicy działki można sadzić drzewa lub krzewy?

Często piszecie do nas następujące zapytania; jak blisko granicy działki możecie posadzić drzewajak daleko od płotu mogę sadzić drzewo itp. Postanowiliśmy w naszym bieżącym wpisie opublikowanym na naszym blogu odpowiedzieć na te pytania oraz dodatkowo jaka odległość drzewa od granicy naszej posesji będzie odpowiednia dla naszego drzewa bądź krzewu.

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Terenia
Terenia
8 dni temu

Lepiej trochę odsunąć się z tymi nasadzeniami od granicy tak by nie denerwować sąsiada 🙂

1
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x