Przedłużenie trwałości drewna tarasowego - sprawdzone triki
Przedłużenie trwałości drewna tarasowego – sprawdzone triki
28 czerwca 2022
Pralka do małego mieszkania - 5 rozwiązań, o których musisz wiedzieć
Pralka do małego mieszkania – 5 rozwiązań, o których musisz wiedzieć!
11 lipca 2022
Pokaż wszystkie
Budowa domu na działce siedliskowej

Budowa domu na działce siedliskowej

Budowa domu na działce siedliskowej.

Przeszukując oferty działek pod budowę domu, trudno nie zauważyć, że grunty siedliskowe charakteryzują się atrakcyjnymi cenami. Czy to dobra alternatywa dla działek budowlanych? Czy budowa domu na działce siedliskowej jest możliwa?

Dom, działka

Co to jest działka siedliskowa?

Termin „działka siedliskowa” jest powszechnie używanym terminem, jednak nie znajdziemy jego definicji w żadnych przepisach prawa budowlanego. Szukając informacji na temat parceli siedliskowych i możliwości ich zabudowy, można bazować na Uchwale Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 1969 roku, która definiuje siedlisko jako „(...) działkę pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego; działka siedliskowa jest częścią tego gospodarstwa, wobec czego podlega ona oszacowaniu według kryteriów przewidzianych do szacowania gruntów rolnych, a nie dla działek budowlanych”.

Z wyżej przytoczonej uchwały wynika jasno, że działka siedliskowa jest traktowana przez prawo budowlane jako działka rolna, a tym samym oba typy działek podlegają takim samym przepisom prawnym.

Czy na działce siedliskowej można wybudować dom?

Ze względu na atrakcyjne ceny zakupu działek siedliskowych wielu inwestorów interesuje się możliwością budowy domu na tego rodzaju gruncie. Owszem, budowa domu na siedlisku jest możliwa, jednak tylko wtedy, kiedy inwestor jest rolnikiem.

Rolnik musi być właścicielem i inwestorem, aby na działce siedliskowej móc wybudować dom lub innego rodzaju budynek. Rolnik jest jedyną osobą, która poprzez zabudowę zagrodową może wydzielić z parceli rolnej działkę siedliskową.

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, by na działce siedliskowej wybudować dom?

Przed decyzją o zakupie działki siedliskowej w celu postawienia na niej domu należy przede wszystkim sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli na danym terenie taki plan nie obowiązuje, należy wystąpić do odpowiedniego urzędu o warunki zabudowy. Znajdują się tam warunki, jakie musi spełniać siedlisko, aby na jego terenie można było rozpocząć inwestycję budowlaną. Ważnym parametrem jest odpowiednia wielkość gospodarstwa rolnego, która jest różna dla każdego obszaru.

Warto również wiedzieć, że aby na działce rolnej dobudować budynki będące uzupełnieniem zabudowy zagrodowej, nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Dobrym przykładem są parterowe budynki gospodarcze o powierzchni do 35 m2 czy miejsca składowania obornika.

Co w sytuacji, gdy nie jesteś rolnikiem, a chcesz kupić działkę, która jest siedliskiem? Odpowiedź znajduje się w nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 26 czerwca 2019 roku. Zgodnie z tym dokumentem osoba niebędąca rolnikiem bez dodatkowych formalności może zakupić działkę siedliskową z zabudową, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 1 ha.

Budowa domu na działce siedliskowej.

Przeszukując oferty działek pod budowę domu, trudno nie zauważyć, że grunty siedliskowe charakteryzują się atrakcyjnymi cenami. Czy to dobra alternatywa dla działek budowlanych? Czy budowa domu na działce siedliskowej jest możliwa?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x