Kompleksowy remont nowego mieszkania wygodą dla inwestorów
Kompleksowy remont nowego mieszkania wygodą dla inwestorów
23 czerwca 2022
Budowa domu na działce siedliskowej
Budowa domu na działce siedliskowej
1 lipca 2022
Pokaż wszystkie
Przedłużenie trwałości drewna tarasowego - sprawdzone triki

Przedłużenie trwałości drewna tarasowego - sprawdzone triki

Przedłużenie trwałości drewna tarasowego - sprawdzone triki.

Drewno to materiał, który ma bardzo szerokie zastosowanie i świetne właściwości, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany. Najlepiej sprawdza się na tarasie, niemniej jednak pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych ulega pewnym zmianom. Czy da się w jakiś sposób przedłużyć jego trwałość? Otóż tak, jest to, jak najbardziej możliwe. Zastosowanie sprawdzonych trików będzie tutaj bardzo pomocne. Dzięki nim będzie można cieszyć się pięknym i trwałym tarasem przez długie lata. W tym przypadku wystarczy tylko trochę chęci i zaangażowania, a wszystko pójdzie zgodnie z planem. Przedłużenie trwałości drewna nie jest trudnym zadaniem, dlatego każdy sobie z tym poradzi.

taras

Drewno tarasowe, czyli wszystko, co trzeba o nim wiedzieć.

Nie da się ukryć, że drewno ma mnóstwo wspaniałych zalet, dlatego wykorzystanie go na tarasie to bardzo dobre rozwiązanie. Można z niego stworzyć dowolną, a także niezwykle ciekawą kompozycję w strefie relaksu. Jest to, jak najbardziej naturalny materiał, po którym można bez żadnych obaw chodzić, nawet bez butów. W lecie deski nie są zbyt ciepłe, dlatego poruszanie się po nich nie sprawia żadnych trudności.

Drewno tarasowe samo w sobie jest bardzo trwałe i wytrzymałe, dlatego gwarantuje bardzo dobrą żywotność. Doskonale sprawdzi się nie tylko na tarasach w nowoczesnych domach, ale i również tych bardziej tradycyjnych. Drewno to materiał, który w miejscu relaksu potrafi stworzyć niezwykle ciekawy klimat. Dzięki niemu spędzanie czasu na tarasie będzie niezwykle przyjemne.

Oczywiście poza wieloma zaletami, drewniane tarasy mają również niestety kilka wad. Największą z nich jest to, że pod wpływem warunków atmosferycznych ulegają pewnym zmianom. Chodzi tutaj między innymi o ich kształt, kolor, a także odbarwienia. Posiadając drewniany taras, należy o niego regularnie dbać, aby zawsze doskonale wyglądał i jeszcze lepiej się sprawował.

Trwałość drewna tarasowego - jak go przedłużyć?

Otóż, jak już wcześniej wspomniano, istnieje wiele sposobów na to, aby przedłużyć trwałość drewna tarasowego. Stosowanie profesjonalnych środków, możne tutaj naprawdę bardzo pomóc, dlatego warto je wykorzystać. Kluczową kwestią jest tutaj to, że o drewno trzeba dbać od samego początku, gdyż po upływie dłuższego czasu pewne zmiany mogą stać się nieodwracalne. Drewniany taras to naprawdę świetna sprawa, niemniej jednak wymaga stałej konserwacji i pielęgnacji.

Częste czyszczenie nawierzchni, czyli klucz do przedłużenia trwałości drewna.

Najważniejszą czynnością, która pozwoli na przedłużenie trwałości drewna tarasowego jest oczywiście regularne czyszczenie nawierzchni. Nie chodzi tutaj o to, aby robić to codziennie, tylko nie dopuścić do trwałego zabrudzenia, którego nie będzie można niczym usunąć. Resztki jedzenia, a także zbyt dużo wilgoci nie są sprzymierzeńcem struktury drewna.

Taras z drewna jest bardzo wymagający, dlatego trzeba się nim stale zajmować, aby żadne czynniki nie wywarły na nim złego wpływu. Pewnie wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale drewno jest narażone na wiele chorób, dlatego warto im zapobiegać, a nie leczyć, gdyż skutki tego mogą być naprawdę różne. Taras bez zadaszenia może niestety szybciej ulec zniszczeniu, zwłaszcza jeśli nie stosuje się odpowiednich środków.

Dlaczego olejowanie nawierzchni jest dobrym sposobem?

Pewnie wiele osób o tym nie wie, ale olejowanie drewnianych powierzchni zapobiega nadmiernemu wysychaniu i pękaniu. Tak, więc należy je wykonywać przynajmniej raz w roku, aby drewno dobrze wyglądało. W niektórych przypadkach zaleca się nawet, aby dokonywać go dwa razy w doku, zwłaszcza jeśli jest ono szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych.

Stosując olej, można być pewnym, że barwa drewna będzie bardziej wyrazista, a co najważniejsze jego struktura będzie odpowiednio zabezpieczona przed działaniem grzybów. Kolejną bardzo istotną zaletą olejowania jest to, że dzięki niemu nie dochodzi do rozszerzania materiału, a co za tym idzie kurczenia. Właściwa pielęgnacja drewna zapewni jego jeszcze dłuższą żywotność, dlatego jest tak ważna.

Oczywiście każdy, kto zamierza wykonać tego typu zabieg, powinien na to odpowiednio przygotować drewno. Najważniejsze w tym wszystkim jest dokładne oczyszczenie z wykorzystaniem papieru ściernego, a także pozbycie się wycieków żywicy. Można się ich pozbyć przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, która jest naprawdę bardzo skuteczna. Przed nałożeniem oleju na powierzchnię drewna trzeba również usunąć z niego pył, aby olejowanie przyniosło należyte rezultaty.

Impregnacja drewnianych elementów.

Kolejnym zabiegiem, który pomoże w utrzymaniu dobrego stanu drewna jest oczywiście impregnacja nawierzchni. W tym przypadku, należy wykorzystać profesjonalne środki, które bardzo korzystnie na nie wpłyną. Na rynku, można znaleźć ich naprawdę wiele, dlatego wybór jest ogromny. Nadają się do tego nie tylko bezbarwne środki, ale i również te, które nadają kolor.

Decydując się na impregnację drewna, można być pewnym, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Po pierwsze impregnacja zabezpieczy drewno przed grzybami oraz glonami, a co najważniejsze ochroni nawierzchnię przed inwazją różnego rodzaju insektów. Kolejną bardzo istotną kwestią jest także to, że nawierzchnia będzie doskonale zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych, które mają na nie ogromny wpływ.

Impregnacja pomaga również w ograniczeniu poziomu wchłaniania wilgoci z otoczenia. Zabieg ten trzeba wykonywać regularnie, aby był skuteczny. Oczywiście wszystko zależy od danego preparatu, gdyż niektóre z nich stosuje się częściej, a inne nieco rzadziej. Niemniej, jednak zaleca się, aby wykonywać impregnację przynajmniej raz w roku, dlatego warto o tym pamiętać.

Dokładne lakierowanie drewna.

Ostatnim sposobem na przedłużenie trwałości drewna tarasowego jest oczywiście lakierowanie. Głównym zadaniem tego zabiegu jest między innymi ochrona nawierzchni przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Decydując się na lakierowanie, należy wybrać odpowiedni środek, dlatego w tej kwestii warto poradzić się profesjonalistów, którzy się na tym znają. Bardzo popularne są, zarówno środki bezbarwne, jak i te, które nadają kolor.

Osoby, które chcą zachować naturalny kolor drewna, wybiorą pierwszy środek, gdyż nie barwi powierzchni. Jest on szczególnie polecany w przypadku nowych tarasów, ponieważ świetnie podkreśla walory drewna. W przypadku kilkuletnich tarasów, warto sięgnąć po drugi środek, dzięki któremu jego wygląd znacznie się poprawi. Stosując dobrej jakości lakiery, można być pewnym, że drewno będzie doskonale spełniało swoją rolę.

Bardzo ważną zaletą lakierów jest także to, że dzięki nim drewno staje się przyjemne w dotyku oraz znacznie gładsze. Jak widać, sposobów na przedłużenie trwałości drewna tarasowego jest wiele, dlatego warto je wykorzystać, aby strefa relaksu dobrze wyglądała i świetnie służyła. Czyszczenie, olejowanie, impregnacja oraz lakierowanie to czynności, które trzeba wykonywać regularnie.

Przedłużenie trwałości drewna tarasowego – sprawdzone triki.

Drewno to materiał, który ma bardzo szerokie zastosowanie i świetne właściwości, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany. Najlepiej sprawdza się na tarasie, niemniej jednak pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych ulega pewnym zmianom. Czy da się w jakiś sposób przedłużyć jego trwałość? Otóż tak, jest to, jak najbardziej możliwe. Zastosowanie sprawdzonych trików będzie tutaj bardzo pomocne. Dzięki nim będzie można cieszyć się pięknym i trwałym tarasem przez długie lata. W tym przypadku wystarczy tylko trochę chęci i zaangażowania, a wszystko pójdzie zgodnie z planem. Przedłużenie trwałości drewna nie jest trudnym zadaniem, dlatego każdy sobie z tym poradzi.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx