Budowa domu na działce siedliskowej
Budowa domu na działce siedliskowej
1 lipca 2022
Blacha modułowa od Florian Centrum
Blacha modułowa od Florian Centrum z wyróżnieniem w rankingu Budowlana Marka Roku 2022 – dowiedz się więcej!
13 lipca 2022
Pokaż wszystkie
Pralka do małego mieszkania - 5 rozwiązań, o których musisz wiedzieć

Pralka do małego mieszkania - 5 rozwiązań, o których musisz wiedzieć

Pralka do małego mieszkania - 5 rozwiązań, o których musisz wiedzieć!

pranie - K1

Mieszkania, szczególnie te budowane obecnie, zwykle są raczej niewielkie. Dlatego, aby zmieścić w nich wszystkie rzeczy, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania, czasem trzeba się sporo nagłowić. Jednym z urządzeń, które musi się znaleźć niemal w każdym domu, jest pralka. W jaki sposób zmieścić ją nawet w bardzo małym mieszkaniu i o czym koniecznie trzeba pamiętać?

Większość Polaków robi pranie kilka razy w tygodniu. Posiadanie pralki jest więc zwykle jedną z fundamentalnych potrzeb – szczególnie jeśli w okolicy nie ma rozwiniętej bazy ogólnodostępnych pralni.

Pralka może zajmować sporo miejsca, co pewnie będzie problematyczne na mniejszych metrażach. Jednak zwykle można znaleźć rozwiązanie. Poniżej przeczytasz porady dotyczące możliwości umiejscowienia i wyboru konkretnego modelu pralki. Sprawdź, czy wiesz jaki sprzęt sprawdzi się w Twoim mieszkaniu!

1. Pralka – niekoniecznie w łazience!

Problemem, który dotyczy zarówno mieszkań deweloperskich, jak i bloków z wielkiej płyty, są małe, niefunkcjonalne łazienki. Często trzeba w nich znaleźć miejsce nie tylko dla toalety, umywalki i prysznica, ale także ogrzewacza wody. Dlatego wstawienie pralki może okazać się niewykonalne.

Warto rozważyć inne pomieszczenia. Niektórzy decydują się na pralkę w garderobie. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale musi na nie pozwalać plan instalacji hydraulicznej – do pralki automatycznej trzeba dostarczać wodę, musi mieć też podłączenie do kanalizacji. Jeśli jednak nie posiadasz funkcjonalnej garderoby, to możesz rozważyć ustawienie pralki w kuchni. Istnieją modele, które można zabudować i dopasować do reszty mebli.

Pralka w kuchni czy łazience? Sprawdź

2. O czym trzeba pamiętać przy wyborze pralki?

Planując montaż tego urządzenia, trzeba zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

• dostęp do wody i kanalizacji,

• wymiary i sposób otwierania – koniecznie sprawdź też wymiary drzwiczek lub pokrywy, pralka musi mieć możliwość pełnego otwarcia,

• ładowność pralki,

• funkcje i programy,

• oszczędność wody i energii,

• poziom hałasu,

• opinie użytkowników.

3. Czy modele pralek otwierane od góry są funkcjonalne?

Dobrym rozwiązaniem do małej łazienki mogą być pralki ładowane od góry. Zwykle są one węższe niż tradycyjne modele, można je więc wpasować nawet w niewielki metraż. Funkcje i skuteczność takich pralek nie odbiegają od standardowych.

Należy jednak pamiętać, że często pralki ładowane od góry będą nieco wyższe. Nie ustawimy także na nich żadnych przedmiotów ani blatów – pokrywa musi swobodnie się otwierać.

4. A może płytka pralka?

Kolejnym rozwiązaniem, które może być pomocne w planowaniu niewielkich łazienek, są także płytkie pralki. Ich bębny mają większą średnicę, przez co można zredukować głębokość, nie tracąc ładowności.

5. Pralka pod umywalką – moda czy wygoda?

Zdobywającym coraz większą popularność rozwiązaniem jest też umieszczanie pralki pod umywalką nablatową. Pozwala to zaoszczędzić przestrzeń, jednak wymaga nieco umiejętności podczas montażu. Taką pralkę można także zabudować, co podnosi walory estetyczne łazienki.

Pralka do małego mieszkania – 5 rozwiązań, o których musisz wiedzieć!

Mieszkania, szczególnie te budowane obecnie, zwykle są raczej niewielkie. Dlatego, aby zmieścić w nich wszystkie rzeczy, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania, czasem trzeba się sporo nagłowić. Jednym z urządzeń, które musi się znaleźć niemal w każdym domu, jest pralka. W jaki sposób zmieścić ją nawet w bardzo małym mieszkaniu i o czym koniecznie trzeba pamiętać?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jadwiga
Jadwiga
1 rok temu

Ma ktoś pralkę otwieraną od góry jak z użytkowaniem takiej pralki na co dzień.

Zuza
Zuza
1 rok temu
Reply to  Jadwiga

Jak nie masz zamiaru z pralki zrobić półki na reczniki to może być 😉

Jadzia
Jadzia
1 rok temu

Beko czy Bosch która pralka będzie lepsza, nie możemy się z mężem zdecydować może ktoś podpowie szczególnie zależy mi na opiniach użytkowników tych pralek

Halo
Halo
1 rok temu
Reply to  Jadzia

Wszystko wszystkie tylko nie Bosh nasza pralka od tego producenta zepsuła się miesiąc po zakończeniu gwarancji jak przyjechał koleś z serwisu do naprawy to okazało się że koszt naprawy wyniesie połowę wartości nowej pralki wywieźliśmy to dziadostwo na złom i kupiliśmy nową pralkę.

4
0
Podziel się swoją opiniąx