Czym się różnią płyty PUR od PIR
Czym się różnią płyty PUR od PIR ?
3 marca 2021
Panele winylowe – klejone czy na click
Panele winylowe – klejone czy na click
6 marca 2021
Pokaż wszystkie
Pustak, bloczek keramzytowy czyli charakterystyka i właściwości materiału jakim są bloczki i pustaki keramzytobetonowe

Pustak, bloczek keramzytowy czyli charakterystyka i właściwości materiału jakim są bloczki i pustaki keramzytobetonowe

Pustak, bloczek keramzytowy czyli charakterystyka i właściwości materiału jakim są bloczki i pustaki keramzytobetonowe.

Planując budowę domu szukamy idealnego materiału na jego budowę, takiego który będzie zarazem wytrzymały jak i doskonałym izolatorem cieplny oraz akustycznym. Jednym z takich materiałów w naszej opinii jest keramzyt. Bloczki i pustaki keramzytowe dzięki swej unikalnej budowie oraz ze względu na specyfikę materiału z jakiego są produkowane są zarazem wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz dzięki dobrej izolacyjności gwarantują niskie koszty późniejszej eksploatacji domu co ma bardzo duże znaczenie w przypadku domów energooszczędnych zasilanych pompą ciepła oraz wyposażonych w rekuperację.

Co to jest keramzyt

Co to jest keramzyt

Materiał ten powstaje w wyniku procesu wypalania gliny ilastej w temperaturach rzędu 1150 stopni Celsjusza. Podczas procesu wypalania z gliny powstają małe kuleczki z zamkniętym w środku pęcherzem powietrza który otoczony jest twardą osłoną ceramiczną. Otrzymany w ten sposób kruszywo charakteryzuje się pełną niepalnością, odpornością na działanie wilgoci i wody w tym na działanie pleśni oraz grzybów. Produkt ten jest również odporny na destrukcyjne działanie wszelkiej maści gryzoni, owadów itp.

W budownictwie stosuję się najczęściej frakcje o uziarnieniu : 230 do 310 mm oraz 332 do 449 mm, a ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi odpowiednio: dla kruszywa o gęstości 230 do 310 około 0,08 W/(m*K), natomiast dla kruszywa o gęstości 332 do 449 około 0,14 W/(m*K)

Pustaki i bloczki z keramzytobetonu

Zaletą tego materiału do wznoszenia ścian oraz ścianek jest fakt iż ze względu na wyprofilowanie ścian bocznych na wpust i wypust, murowanie przebiega dość sprawnie i szybko gdyż nie trzeba wypełniać spoin pionowych oraz co równie ważne taka technologia eliminuje powstawanie w tych miejscach ewentualnych mostków termicznych.

Na rynku dostępne są również bloczki keramzytobetonowe z wkładka styropianową wewnątrz co pozwala na budowę domu w technologii ściany jednowarstwowej, producent w takim wypadku zaleca jednak by podczas stawiania takiej ściany w miejscu łączenia się pustaków dodatkowo zaizolować taki styk za pomocą pianki poliuretanowej

Pustaki i bloczki z keramzytobetonu

Dostępne szerokości bloczków i pustaków z keramzytu:

36,5 i 38 cm – materiał służący do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Współczynnik przenikania ciepła U takich ścian wynosi około 0,33 W/(m² •K), norma mówi iż takie ściany nie powinny mieć więcej niż 0,5 (W/m² •K);

24 cm – przeznaczone są na warstwę nośną ścian dwu- i trójwarstwowych, a także do budowy wewnętrznych ścian nośnych. Ściany dwuwarstwowe ociepla się płytą PIR lub PUR, wełną lub styropianem w ścianach trójwarstwowych – dowolnie ocieplona warstwa nośna obmurowana jest warstwą elewacyjną;

10-17 cm – wykorzystuje się do budowy ścian działowych oraz warstwy osłonowej w ścianach trójwarstwowych.

Wieńce i nadproża z keramzytu

W sprzedaży dostępne są również belki nadproża oraz wieńce wykonane z keramzytu co pozwala na wybudowanie całego domu w jednej technologii co z kolei przekłada się na większą energooszczędność całego budynku.

Murowanie z bloczków i pustaków wykonanych z keramzytu

Zaleca się przy wznoszeniu ścian zewnętrznych by do murowania użyć ciepłochronnych zapraw tak aby zachować wysoki poziom izolacji termicznej co ma szczególne znaczenie jeżeli nasz dom ma być wybudowany w systemie ściany jednowarstwowej. Dodatkowo zaleca się dozbrojenie w warstwie zaprawy kształtkami typu Mufo w miejscach takich jak a przykład pod otworami okiennymi ( Pamiętajcie iż o ewentualnym dozbrojeniu tych elementów decyduje projektant ).

Domy prefabrykowane z keramzytu

Są to wyprodukowane prefabrykaty które dostarcza się w całości na plac budowy i za pomocą dźwigu montuje na wcześniej przygotowanych fundamentach. Firmy specjalizujące się w produkcji takich elementów przygotowują dom na podstawie projektu dostarczonego przez klienta bądź na podstawie własnych projektów katalogowych. Ściany nośne w tej technologii mają zazwyczaj grubość około 20 cm i dlatego też wymagają docieplenia w metodzie lekkiej mokrej.

Zaleta tego rozwiązania jest fakt błyskawicznego postępu prac przy budowie domu, który może wynieść tylko kilka dni od stanu 0 do stanu surowego otwartego. Wada jest jeszcze na dzień dzisiejszy cena, która jest zdecydowanie wyższa niż jeżeli mielibyśmy taki sam dom budować metodami tradycyjnymi, aczkolwiek metoda ta zyskuje na popularności co powinno w niedalekiej przyszłości przełożyć się na niższą cenę takiego domu.

dom, budowa
Cechy domu energooszczędnego

Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji.

Planując budowę wymarzonego dom wielu z nas zastana się w jakiej technologii wykonać taki budynek oraz czy warto zdecydować się na budowę domu energooszczędnego czy jednak budynku o standardowych parametrach.

Czytaj dalej

Pustak, bloczek keramzytowy ( Keramzytobeton ) czyli charakterystyka i właściwości materiału jakim są bloczki i pustaki keramzytobetonowe.

Planując budowę domu szukamy idealnego materiału na jego budowę, takiego który będzie zarazem wytrzymały jak i doskonałym izolatorem cieplny oraz akustycznym. Jednym z takich materiałów w naszej opinii jest keramzytBloczki i pustaki keramzytowe dzięki swej unikalnej budowie oraz ze względu na specyfikę materiału z jakiego są produkowane są zarazem wytrzymałe, odporne na wilgoć oraz dzięki dobrej izolacyjności gwarantują niskie koszty późniejszej eksploatacji domu co ma bardzo duże znaczenie w przypadku domów energooszczędnych zasilanych pompą ciepła oraz wyposażonych w rekuperację.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 miesiąc temu

Najlepszy materiał na ściany zewnętrzne

Damian
Damian
30 dni temu
Reply to  Robert

Najlepszy bo nie chłonie wody ani wilgoci a do tego jest mega ciepłym materiałem

Dolores
Dolores
27 dni temu
Reply to  Robert

Również uważam ten materiał za najlepszy cena nie jest aż taka strasznie wysoka żeby zrezygnować z budowy domu na tym materiale.

Igor Kulesza
Igor Kulesza
1 miesiąc temu

Budowaliśmy w z tego bloczka w systemie ściany jedno wartwowej

Franek
Franek
1 miesiąc temu
Reply to  Igor Kulesza

Na czym murowaliście tą ścianę ? Nie baliście się o mostki termiczne ?

Romek
Romek
1 miesiąc temu

Materiał drogi ale jeżeli dom a być energooszczędny to moim zdaniem jeden z najlepszych materiałów na budowę ścian zewnętrznych

Iza
Iza
1 miesiąc temu

Stawiał ktoś z tego materiału ścianę jednowarstwową ?

Bolesław
Bolesław
1 miesiąc temu
Reply to  Iza

Stawialiśmy , pamiętaj by koniecznie murować na zaprawie ciepłochronnej

Romek
Romek
26 dni temu
Reply to  Iza

Muruj śmiało, pamiętaj tylko tak jak powyżej pisze by murować na zaprawie ciepłochłonnej

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu

Budowaliśmy dom w peperomiach (G) z tego materiału 🙂

Bogumiła
Bogumiła
1 miesiąc temu

Co lepsze do ocieplenia domu wybudowanego z keramzobetonu ? Wełna czy styropian ?

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  Bogumiła

Moim skromnym zdaniem wełna, ponieważ taki dom później oddycha

Gabi
Gabi
1 miesiąc temu
Reply to  Bogumiła

Też uważam że wełna bezie lepsza do izolacji takiej ściany. Tak na marginesie kompletnie nie rozumiem tego zachwytu nad styropianem

Igor
Igor
1 miesiąc temu

Gdzie kupowaliście swoje pustaki ?

Izydro
Izydro
1 miesiąc temu
Reply to  Igor

Na olx są najlepsze oferty

Zuzia
Zuzia
15 dni temu
Reply to  Igor

Na allegro poszukaj

Piotr Posłuszny
Piotr Posłuszny
1 miesiąc temu

Jeżeli planuje się ogrzewanie domu pompa ciepła to keramzyt jest idealnym materiałem do budowy takiego domu

Jacuś
Jacuś
1 miesiąc temu

Również my z Grażynką postanowiliśmy budować z tego materiału nasz wymarzony domek 🙂

Agnieszka
Agnieszka
1 miesiąc temu
Reply to  Jacuś

Jaki to projekt ?

Jacuś
Jacuś
1 miesiąc temu
Reply to  Agnieszka

Dom w pierwiosnkach 2 (G2)

Igorek
Igorek
1 miesiąc temu

Robił ktoś porównanie tych pustaków do np. ceramiki ? Co będzie lepsze keramzyt czy taki właśnie ceramiczny pustak ?

Jaruś
Jaruś
1 miesiąc temu
Reply to  Igorek

Lepsze w czym ?

Iza Kubik
Iza Kubik
1 miesiąc temu

Jakie macie ceny na te bloczki z keramzytu ?

Seba
Seba
29 dni temu
Reply to  Iza Kubik

Na allegro znajdziesz po 8 zł za sztukę

Tobisz
Tobisz
27 dni temu
Reply to  Iza Kubik

Mi się udało kupić u producenta za niecałe 7 zł

Igor
Igor
25 dni temu
Reply to  Tobisz

Możesz podać namiary na tego producenta ?

Tobisz
Tobisz
12 dni temu
Reply to  Igor

Leca

Beniamin
Beniamin
8 dni temu
Reply to  Tobisz

Też mam bloczki od tego producenta 🙂

Sara 99
Sara 99
22 dni temu

Ogrzewa ktoś taki dom pompą ciepła ?

Bolesław
Bolesław
21 dni temu
Reply to  Sara 99

Przy prawidłowej izolacji termicznej to z czego dom jest zbudowany nie ma większego znaczenia jeżeli chodzi o ogrzewanie pompą ciepła

Seba
Seba
21 dni temu
Reply to  Bolesław

Dokładnie tak, to z czego zbudowany jest dom nie ma większego znaczenia

Bożena
Bożena
7 dni temu

Co sądzicie o stropie wykonanym z tego materiału ?

Franciszek
Franciszek
7 dni temu
Reply to  Bożena

Są specjalne bloczki stropowe z tego materiału. Pomysł dobry, taki strop będzie miał dobrą izolację akustyczną.