Często słyszymy iż ktoś założył solary, problem w tym że zarówno na instalację fotowoltaiczną do produkcji prądu jak i na kolektory słoneczne dzięki którym możemy wyprodukować ciepłą wodę użytkową zwykło się używać właśnie określenia solary. Jaka więc jest podstawowa różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi ?
Instalacje fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne
13 lutego 2021
Co do łazienki zamiast płytek
Co do łazienki zamiast płytek ?
16 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji

Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji

Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji.

Planując budowę wymarzonego dom wielu z nas zastana się w jakiej technologii wykonać taki budynek oraz czy warto zdecydować się na budowę domu energooszczędnego czy jednak budynku o standardowych parametrach. Panuje opinia iż budowa domu energooszczędnego domu to dużo większe koszty niż budynku tradycyjnego. Czy aby na pewno ? Dobrze zaplanowana i przeprowadzona budowa domu energooszczędnego nie zrujnuje naszego budżetu jednocześnie gwarantując w późniejszym terminie znacznie niższe koszty eksploatacji czyli wydatków poniesionych na ogrzewanie, klimatyzację czy wentylację.

Cechy domu energooszczędnego

Koszty budowy domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego, a więc o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło wymaga większych nakładów finansowych, niż budowa domu o standardowych parametrach. Koszty te przy umiejętnym rozplanowaniu nie powinny być jednak dużo większe niż w przypadku budowy domu w tradycyjnej technologii. Planowanie budowy takiego domu należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego projektu który powinniśmy dopasować do działki budowlanej. Budynek taki powinniśmy usytuować w ten sposób by w jaka największym stopniu wykorzystać promieniowanie słoneczne do ogrzania naszego domu. Należy więc starać się tak ustawić dłuższy bok domu z większymi oknami w stronę południa. Jeżeli chodzi o projekt to należy wybierać proste bryły bez balkonów, tarasów itp. dzięki czemu zminimalizujemy ewentualne mostki cieplne którymi uciekać mogło by ciepło z naszego domu.

Dom energooszczędny nie może się obyć bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji która dzięki czemu iż wentyluje dom ciepłym powietrzem jest wstanie obniżyć koszty ogrzewania nawet do 30 % porównując taki sam dom który jest wentylowany w tradycyjny sposób za pomocą wentylacji grawitacyjnej. Posiadanie rekuperacji ma jeszcze dwa plusy, pierwszym jest fakt iż nie ma potrzeby budowania drogich murowanych kominów wentylacyjnych oraz to iż w przypadku domów parterowych można zdecydować się na zakup nieotwieranych okien które w porównania do tradycyjnej stolarki okiennej są dużo cieplejsze oraz nie ulegają rozszczelnieniu po pewnym czasie. Sporo możemy zaoszczędzić na kosztach budowy wprowadzając jako system grzewczy pompę ciepła, klimatyzację lub ogrzewanie na podczerwień. Decyzja ta pozwala na zrezygnowanie z kosztownego przyłącza gazu, budowy systemowego komina spalinowego a nawet budowy kotłowni.

Koszty ogrzewania domu energooszczędnego

Budowa domu w technologii energooszczędnej przy zastosowaniu powyższych standardów oraz wysokiej klasy materiałów budowlanych w tym izolacyjnych spowoduje iż nasz budynek będzie potrzebował dużo mniej energii ( zobacz nasz poprzedni wpis o zapotrzebowaniu energetycznym takich budynków - https://remont.biz.pl/ogrzewanie/standard-energetyczny-budynku-zapotrzebowanie-energetyczne-w-kwh-m2/).

Koszty eksploatacyjne czyli nakłady poniesione na ogrzewanie mogą być nawet o połowę niższe niże niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod budowy domu. Które na przestrzeni kilkudziesięciu lat spowoduje iż niewiele wyższe koszty budowy bardzo szybko się zbilansują by w latach późniejszych przynosić realne oszczędności.

Koszt-inwestycji-oraz-koszty-późniejszego-ogrzewania-pompą-ciepła-w-porównaniu-z-kotłem-gazowym-3 NK

Jak rodzaj wentylacji wpływa na koszt ogrzewania domu lub mieszkania.

Często prosicie mnie by wytłumaczyć Wam ale naprawdę tak jednym zdaniem; czym jest rekuperacja oraz jaki może mieć wpływ na koszt ogrzewania domu lub mieszkania. Od jakiegoś czasu obiecuje że napiszę na ten temat naprawdę jedno no może dwa zdania ;-), więc skoro obiecałem to pora te kilka zdań przelać na naszego bloga.
Czytaj dalej

Dom energooszczędny – koszty budowy vs. koszty eksploatacji

Planując budowę wymarzonego dom wielu z nas zastana się w jakiej technologii wykonać taki budynek oraz czy warto zdecydować się na budowę domu energooszczędnego czy jednak budynku o standardowych parametrach. Panuje opinia iż budowa domu energooszczędnego domu to dużo większe koszty niż budynku tradycyjnego. Czy aby na pewno ? Dobrze zaplanowana i przeprowadzona budowa domu energooszczędnego nie zrujnuje naszego budżetu jednocześnie gwarantując w późniejszym terminie znacznie niższe koszty eksploatacji czyli wydatków poniesionych na ogrzewanie, klimatyzację czy wentylację.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

18 Komentarze

 1. Iza pisze:

  Jaki jest średni koszt budowy takiego domu ?

 2. Ola pisze:

  Z czego budować ściany w taki domu ?

 3. Alicja pisze:

  Czym ogrzewać takie domy ja wstępnie myślałem o pompy ciepła plus używanie podłogowe

 4. Roman pisze:

  Poleci ktoś ekipę z Krakowa do budowy takiego domu?

 5. Zuzka pisze:

  Wełna czy styropian do ocieplenia takiego domu ?

 6. Aga pisze:

  Podpowie ktoś czy taki dom budować na fundamencie tradycyjnym czy może na płycie nie

 7. Agnieszka pisze:

  Jaki system rekuperacji polecacie do takiego domu ?

 8. Iza pisze:

  Taki dom jest drogi w budowie i tani w eksploatacji 🙂

 9. Igor pisze:

  Co sądzicie o tym by taki dom ogrzewać klimatyzację ( pompa ciepła powietrze-powietrze ) ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *