Często słyszymy iż ktoś założył solary, problem w tym że zarówno na instalację fotowoltaiczną do produkcji prądu jak i na kolektory słoneczne dzięki którym możemy wyprodukować ciepłą wodę użytkową zwykło się używać właśnie określenia solary. Jaka więc jest podstawowa różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi ?
Instalacje fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne
13 lutego 2021
Co do łazienki zamiast płytek
Co do łazienki zamiast płytek ?
16 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji

Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji

Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji.

Planując budowę wymarzonego dom wielu z nas zastana się w jakiej technologii wykonać taki budynek oraz czy warto zdecydować się na budowę domu energooszczędnego czy jednak budynku o standardowych parametrach. Panuje opinia iż budowa domu energooszczędnego domu to dużo większe koszty niż budynku tradycyjnego. Czy aby na pewno ? Dobrze zaplanowana i przeprowadzona budowa domu energooszczędnego nie zrujnuje naszego budżetu jednocześnie gwarantując w późniejszym terminie znacznie niższe koszty eksploatacji czyli wydatków poniesionych na ogrzewanie, klimatyzację czy wentylację.

Cechy domu energooszczędnego

Koszty budowy domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego, a więc o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło wymaga większych nakładów finansowych, niż budowa domu o standardowych parametrach. Koszty te przy umiejętnym rozplanowaniu nie powinny być jednak dużo większe niż w przypadku budowy domu w tradycyjnej technologii. Planowanie budowy takiego domu należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego projektu który powinniśmy dopasować do działki budowlanej. Budynek taki powinniśmy usytuować w ten sposób by w jaka największym stopniu wykorzystać promieniowanie słoneczne do ogrzania naszego domu. Należy więc starać się tak ustawić dłuższy bok domu z większymi oknami w stronę południa. Jeżeli chodzi o projekt to należy wybierać proste bryły bez balkonów, tarasów itp. dzięki czemu zminimalizujemy ewentualne mostki cieplne którymi uciekać mogło by ciepło z naszego domu.

Dom energooszczędny nie może się obyć bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji która dzięki czemu iż wentyluje dom ciepłym powietrzem jest wstanie obniżyć koszty ogrzewania nawet do 30 % porównując taki sam dom który jest wentylowany w tradycyjny sposób za pomocą wentylacji grawitacyjnej. Posiadanie rekuperacji ma jeszcze dwa plusy, pierwszym jest fakt iż nie ma potrzeby budowania drogich murowanych kominów wentylacyjnych oraz to iż w przypadku domów parterowych można zdecydować się na zakup nieotwieranych okien które w porównania do tradycyjnej stolarki okiennej są dużo cieplejsze oraz nie ulegają rozszczelnieniu po pewnym czasie. Sporo możemy zaoszczędzić na kosztach budowy wprowadzając jako system grzewczy pompę ciepła, klimatyzację lub ogrzewanie na podczerwień. Decyzja ta pozwala na zrezygnowanie z kosztownego przyłącza gazu, budowy systemowego komina spalinowego a nawet budowy kotłowni.

Koszty ogrzewania domu energooszczędnego

Budowa domu w technologii energooszczędnej przy zastosowaniu powyższych standardów oraz wysokiej klasy materiałów budowlanych w tym izolacyjnych spowoduje iż nasz budynek będzie potrzebował dużo mniej energii ( zobacz nasz poprzedni wpis o zapotrzebowaniu energetycznym takich budynków - https://remont.biz.pl/ogrzewanie/standard-energetyczny-budynku-zapotrzebowanie-energetyczne-w-kwh-m2/).

Koszty eksploatacyjne czyli nakłady poniesione na ogrzewanie mogą być nawet o połowę niższe niże niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod budowy domu. Które na przestrzeni kilkudziesięciu lat spowoduje iż niewiele wyższe koszty budowy bardzo szybko się zbilansują by w latach późniejszych przynosić realne oszczędności.

Koszt-inwestycji-oraz-koszty-późniejszego-ogrzewania-pompą-ciepła-w-porównaniu-z-kotłem-gazowym-3 NK

Jak rodzaj wentylacji wpływa na koszt ogrzewania domu lub mieszkania.

Często prosicie mnie by wytłumaczyć Wam ale naprawdę tak jednym zdaniem; czym jest rekuperacja oraz jaki może mieć wpływ na koszt ogrzewania domu lub mieszkania. Od jakiegoś czasu obiecuje że napiszę na ten temat naprawdę jedno no może dwa zdania ;-), więc skoro obiecałem to pora te kilka zdań przelać na naszego bloga.
Czytaj dalej

Dom energooszczędny – koszty budowy vs. koszty eksploatacji

Planując budowę wymarzonego dom wielu z nas zastana się w jakiej technologii wykonać taki budynek oraz czy warto zdecydować się na budowę domu energooszczędnego czy jednak budynku o standardowych parametrach. Panuje opinia iż budowa domu energooszczędnego domu to dużo większe koszty niż budynku tradycyjnego. Czy aby na pewno ? Dobrze zaplanowana i przeprowadzona budowa domu energooszczędnego nie zrujnuje naszego budżetu jednocześnie gwarantując w późniejszym terminie znacznie niższe koszty eksploatacji czyli wydatków poniesionych na ogrzewanie, klimatyzację czy wentylację.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
3 lat temu

Jaki jest średni koszt budowy takiego domu ?

Igor
Igor
3 lat temu
Reply to  Iza

Licz około 3000-4000 zł za m2

Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu
Reply to  Igor

Bardziej 3000 niż 4000 🙂

Grażka
Grażka
3 lat temu
Reply to  Iza

Nam wyszło ( 2019 ) prawie 4000 zł za m2

Ola
Ola
3 lat temu

Z czego budować ściany w taki domu ?

Igor
Igor
3 lat temu
Reply to  Ola

Ja stawiałem z pustaków z keramzytu

Izydor
Izydor
3 lat temu
Reply to  Igor

Z ytonga buduj

Alicja
Alicja
3 lat temu

Czym ogrzewać takie domy ja wstępnie myślałem o pompy ciepła plus używanie podłogowe

Roman
Roman
3 lat temu
Reply to  Alicja

To dobrze myślalas 😁

Roman
Roman
3 lat temu

Poleci ktoś ekipę z Krakowa do budowy takiego domu?

Krysia
Krysia
3 lat temu
Reply to  Roman

Polecam firmę KrisBud z wieliczki

Zuzka
Zuzka
3 lat temu

Wełna czy styropian do ocieplenia takiego domu ?

Aga
Aga
3 lat temu

Podpowie ktoś czy taki dom budować na fundamencie tradycyjnym czy może na płycie nie

Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu
Reply to  Aga

Zawsze budowa na płycie fundamentowej będzie lepsza

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Jaki system rekuperacji polecacie do takiego domu ?

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  Agnieszka

My mamy rekuperację od firmy Zehnder

Zuzka
Zuzka
3 lat temu
Reply to  Tomasz

Też mamy rekuperator tego producenta, jesteśmy mega zadowoleni 🙂

Romek
Romek
3 lat temu
Reply to  Agnieszka

U nas rekuperator od firmy Vasco

Sabina
Sabina
3 lat temu
Reply to  Agnieszka

My mamy Boscha 🙂

Iza
Iza
3 lat temu

Taki dom jest drogi w budowie i tani w eksploatacji 🙂

Ala
Ala
3 lat temu
Reply to  Iza

Czyli kwestia kiedy chcemy wydać pieniądze czy najpierw czy później

Igor
Igor
3 lat temu

Co sądzicie o tym by taki dom ogrzewać klimatyzację ( pompa ciepła powietrze-powietrze ) ?

Bob Budowniczy
Bob Budowniczy
3 lat temu
Reply to  Igor

Super pomysł, jeżeli w dodatku masz fotowoltaike to w systemie HVAC możesz grzać praktycznie za darmo

Bolesław
Bolesław
3 lat temu

Budował ktoś dom energoszczędny w systemie izodom ?

Marcelina
Marcelina
3 lat temu
Reply to  Bolesław

My planowaliśmy ale mega drogi materiał wiec pewnie sobie odpuścimy. Mam policzyli przeszło 180 000 zł za taki dom , dla przykładu budowa z pustaka pianowego plus ocieplenie 15 cm styropianem będzie kosztować 60 0000 zł

Zuzia
Zuzia
3 lat temu
Reply to  Bolesław

My budowaliśmy w 2019 roku, co chcesz wiedzieć ?

Daniel
Daniel
3 lat temu
Reply to  Bolesław

Zbuduj normalnie i zamiast styropianem to zaizoluj płytami pir i będziesz miał super energooszczędny dom

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Taki dom ma sens jeżeli go będziemy ogrzewali później niskotemperaturowym źródłem ciepła np. pompą ciepła lub ogrzewaniem na podczerwień

Ola
Ola
3 lat temu
Reply to  Tomasz

Nie lepsze by były kable grzewcze do takiego domu ?

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  Ola

Kable grzeją 1 do 1 czyli uproszczając ( pomijam straty energii ) wkładasz kliowat prądu i dostajesz z powrotem 1 kilowat „ciepła”, pompa ciepła z kolei działa w stosunku 1 do 4 czyli wkładasz 1 kilowat prądu a dostajesz 4 kilowaty „energii” czyli suma sumarum ogrzewanie za pomocą pompy ciepla jest 4 razy tańsze niż za pomocą kabli grzewczych zamontowanych w posadzce.

Ola
Ola
3 lat temu
Reply to  Tomasz

Dzięki wielkie 🙂

Sybilla
Sybilla
3 lat temu

Poleci ktoś pompę ciepła do takiego domu ?

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Sybilla

Każda będzie dobra do takiego domu

34
0
Podziel się swoją opiniąx