Dane techniczne De Dietrich TWH KALIKO
De Dietrich Kaliko – termodynamiczny podgrzewacz wody z funkcją pompy ciepła
17 sierpnia 2017
Zastosowanie posadzek Sikafloor w magazynach, sklepach i składach
22 sierpnia 2017

Klimatyzacja do domu – jaką wybrać ?

Klimat w naszym kraju staje się coraz bardziej gorący, temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza odbierają komfort życia, w takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest stosowanie klimatyzacji w domach, systemy te stają się coraz bardziej powszechne w prywatnych obiektach.

klimatyzacja

Klimatyzacja ma bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko schładza pomieszczenia, ale także usuwa z nich wilgoć i dba o jakość powietrza, którym oddychamy. Badania naukowe jasno dowodzą, iż zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Optymalną temperaturą w pomieszczeniach jest 23-26 stopni Celsjusza przy wilgotności 40-60%, pamiętaj trzeba jednak rozsądnie pochodzić do korzystania z klimatyzacji.

Uważa się, że pomiędzy miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy temperatur niż 7°C. W innych przypadkach ludzki organizm zaczyna mieć problemy z adaptacją, co może doprowadzić do wystąpienia stanów chorobowych. Trzeba również pamiętać o tym, że w klimatyzowanych pomieszczeniach nie powinny być odczuwane ruchy powietrza, jeżeli prędkość przepływu powietrza osiągnie wartość wyższą niż 0,2 m/s, to zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji. Klimatyzacja nie będzie niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, jeżeli tylko będzie się z niej właściwie korzystało.

Zasady działania klimatyzatora

Praca klimatyzatora do złudzenia przypomina lodówkę., urządzenia składają się z dwóch wymienników ciepła: w części wewnętrznej jest to parownik, a zewnętrznej skraplacz. Obecna jest także sprężarka, zawór rozprężny i wentylator wymuszający przepływ powietrza. Czynnikiem roboczym jest natomiast freon, który krąży między parownikiem a skraplaczem. Z tego pierwszego pobiera ciepło i tym samym wysysa je z danego pomieszczenia, a następnie przenosi je do ulokowanego na zewnątrz budynku skraplacza, jeszcze kilka lat temu narzekano, że klimatyzacja pracuje bardzo głośno, nowoczesne systemy odznaczają się jednak bardzo cichą pracą.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępne są klimatyzatory stacjonarne oraz przenośne, poniżej prezentujemy szeroki wybór systemów.

Klimatyzator przenośny monoblok - Tani i pracy w obsłudze klimatyzator sprawdzi się świetnie w niewielkich pomieszczeniach. Należy ustawić go blisko okna, a rurę odprowadzającą powietrze przeciąga się na zewnątrz. Jednak takie rozwiązanie jest dość kłopotliwe i mało efektywne, ponieważ wymaga uchylenia okna. Jak wiadomo, w takich warunkach klimatyzacja nie będzie w stanie pracować wydajnie. Wadą tego systemu jest również jego głośna praca i spore gabaryty. Zaletą jest natomiast prosta konstrukcja, łatwy montaż i brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na montaż systemu.

Klimatyzator przenośny split - Niewiele różni się od klimatyzatora stacjonarnego, ma mniejsze wymiary i można go swobodnie przenosić. Składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, a jego praca jest stosunkowo cicha, ale wydajność jest tu większa dzięki małej średnicy rur.

Klimatyzator stacjonarny monoblok - Umieszczany jest we wnęce okiennej, składa się z jednej części. Parownik znajduje się po wewnętrznej stronie pomieszczenia, a skraplacz na zewnątrz. Jest to jednak rodzaj klimatyzacji rzadko spotykany w domach. Nie sprawdza się w małych pomieszczeniach ponieważ generuje on stosunkowo duży hałas.

Klimatyzator stacjonarny typu split - Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie do domów, które zapewnia wysoki komfort użytkowania, duża wydajność i gwarantuje cichą pracę. Istotne jest jednak, aby instalacja została wykonana przez fachowca. Klimatyzacja tego typu sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Na rynku dostępne są również klimatyzatory o konstrukcji modułowej, czyli multisplit, które można montować w kilku pomieszczeniach domu.

montaz klimatyzacji

Montaż klimatyzacji – lokalizacja

Najlepszym rozwiązaniem jest rozprowadzenie klimatyzacji po całym domu. Wtedy należy zdecydować się na multisplit lub system kanałowy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto wybrać kilka pomieszczeń w domu. Może to być salon, w którym spędza się popołudnia oraz wieczory. Klimatyzacja przyda się także w sypialni, w której śpimy i chcemy mieć dogodne warunki do odpoczynku.

Jednostki wewnętrzne klimatyzatora montuje się zazwyczaj na ścianie, pod parapetem okiennym, o ile nie ma tam grzejnika, lub pod sufitem. Należy pamiętać, aby jednostki miały zapewniony swobodny obieg powietrza. Dzięki temu klimatyzacja będzie mogła działać efektywnie. Strumień powietrza nigdy nie powinien być kierowany bezpośrednio na osobę przebywającą w pomieszczeniu. Dobrze jest, gdy jednostka umieszczana jest pod sufitem. Następuje wtedy właściwa wymiana ciepłego powietrza z zimnym.

Higiena klimatyzacji

Istotne jest, aby pamiętać o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji, dzięki temu nie będzie ona źródłem zarazków i drobnoustrojów. Kurz gromadzi się przede wszystkim na panelu przy wylocie i wlocie powietrza, można oczyścić te miejsca suchą lub lekko wilgotną szmatką. Niedozwolone jest używanie jakichkolwiek substancji lotnych, ostrych proszków, rozpuszczalników lub środków polerujących.W każdym klimatyzatorze znajdują się również filtry, o które należy szczególnie dbać, to od ich czystości zależy, czy powietrze którym oddychamy będzie właściwe i pozbawione zarazków. Zabrudzenia zmniejszają przepływ powietrza i powodują spadek wydajności urządzenia przy jednoczesnym wzroście zużycia energii elektrycznej. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w sygnalizator zabrudzenia filtra, co znacznie ułatwia kontrolę.Należy także pamiętać o czyszczeniu przewodu klimatyzacji, ale to już trzeba zlecić fachowcom. Zanieczyszczenia usuwane są przy użyciu specjalnej szczotki z mechanizmem obrotowym, firmy zajmują się także dezynfekcją klimatyzacji, co zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.
klimatyzacja 1K

Klimatyzacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony klimatyzacji i sprawdź jaki klimatyzator będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz

Klimatyzacja do domu – jaką wybrać ?

Klimat w naszym kraju staje się coraz bardziej gorący, temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza odbierają komfort życia, w takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest stosowanie klimatyzacji w domach, systemy te stają się coraz bardziej powszechne w prywatnych obiektach.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lena
lena
6 lat temu

Zamiast ciężkich rolet, przyjemne markizy do okien pionowych. Fajnie zaciemniają wnętrza, więc jest w domu chłodniej. Są estetyczne, samodzielnie można je instalować.

1
0
Podziel się swoją opiniąx