Ile kosztuje remont mieszkania (średnie dane z roku 2021 oraz prognozy na 2022 rok)
Ile kosztuje remont mieszkania (średnie dane z roku 2021 oraz prognozy na 2022 rok)
25 listopada 2021
Co pod panele? Odpowiadamy, jaki podkład wybrać
Co pod panele? Odpowiadamy, jaki podkład wybrać?
30 listopada 2021

Co to jest współczynnik przenikania ciepła?

Podczas budowy domu trzeba zadbać m.in. o projektowanie izolacji przegród zewnętrznych. Wyjaśnijmy, czym jest współczynnik przenikania ciepła, a także, jak zmieniła się jego graniczna wartość.

dom, elewacja, docieplenie, ocieplenie

Współczynnik przenikania ciepła

Dobrze ocieplony dom gwarantuje komfortowe warunki termiczne. Wyznacznikiem prawidłowej izolacji jest współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien przekraczać wartości granicznej, która jest regulowana przez obowiązujące przepisy.

Z tego powodu dom należy ocieplić dedykowanymi materiałami izolacyjnymi o określonej grubości, biorąc pod uwagę równocześnie charakterystykę izolacyjną danego materiału budowlanego.

Jakiej? Wyjaśnijmy, czym jest wartość współczynnika U, co oznacza współczynnik przewodzenia ciepła λ, a także, jakich warto użyć materiałów do budowy ścian.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Każda przegroda zewnętrzna domu – jak m.in. ściana, podłoga, dach czy okna i drzwi – ma obliczony współczynnik przenikania ciepła, który oznacza się symbolem U. Jego wartości dla przegród budowlanych określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych.

Współczynnik ten oznacza wielkość przepływu ciepła przez jednostkową powierzchnię danej przegrody budowlanej i jest podawany w jednostce W/(m2·K). Im niższy wskaźnik, tym niższe ubytki ciepła, a przegroda cieplejsza. Parametry te zaostrzano co kilka lat – obecnie obowiązuje graniczny współczynnik przenikania ciepła w wysokości 0,20 W/(m²·K).

Od czego zależy współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła pozwala nam ustalić wysokość rachunków za ogrzewanie, a także określić, na jakie straty ciepła trzeba się przygotować. Wartość współczynnika zależy z kolei od współczynnika przewodzenia ciepła λ (lambda), który określa wielkość przepływu ciepła przez materiał izolacyjny o danej grubości. Nowoczesne izolacje termiczne – jak m.in. wełna skalna – wyróżniają się lepszymi parametrami cieplnymi niż materiały tradycyjne. Im materiał słabiej przewodzi ciepło, tym lepszy będzie na izolację cieplną.

Dlaczego nie powinno się oszczędzać na izolacji domu?

Inwestycja w dobrej jakości materiały budowlane jest zawsze opłacalna. Nie warto oszczędzać na izolacji budynku, bo oszczędności są jedynie pozorne. Warto wybierać te materiały, które mają niski współczynnik przewodzenia ciepła λ – jak m.in. wełna skalna. W innym wypadku ściany domu będą mniej wytrzymałe i ciepłe, co oznacza dodatkowe wydatki związane z utrzymaniem budynku.

Poza tym dobry materiał poradzi sobie w warunkach podwyższonej wilgotności. Wełna skalna, dzięki hydrofobizacji, zapobiega zawilgoceniu materiału. Trzeba też zwrócić uwagę na trwałość materiału – wełna skalna nie traci parametrów aż do 55 lat i nie utlenia się, dzięki czemu mamy gwarancję stałości izolacji termicznej przez cały okres użytkowania obiektu.

Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/wspolczynnik-przenikania-ciepla/

Co to jest współczynnik przenikania ciepła?

Podczas budowy domu trzeba zadbać m.in. o projektowanie izolacji przegród zewnętrznych. Wyjaśnijmy, czym jest współczynnik przenikania ciepła, a także, jak zmieniła się jego graniczna wartość.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x