Sufity i ściany w kolorze białym
27 czerwca 2016
Zalety stosowania rolet zewnętrznych
Zalety stosowania rolet zewnętrznych
3 lipca 2016

Płytki ceramiczne na podłodze i ścianach – sposób układania

Każdy chociaż raz w życiu układał puzzle. Wielką radością jest znajdowanie kolejnych pasujących elementów. Taką samą przyjemność odczuwa się w przypadku płytek ceramicznych. Jednak jest tu pewna różnica – glazurę można ułożyć szybciej posiadają odpowiednią wiedzę i technikę.

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne układanie płytek. Jest to szansa na zaoszczędzenie pieniędzy, a także kłopotów związanych ze znalezieniem odpowiedniego fachowca. Każdy kto podejmuje takie wyzwanie, chce ułożyć glazurę w jak najlepszy sposób, aby stanowiła ozdobę dla domu. Aby taki cel osiągnąć, należy poznać kilka zasad realizacji takiego zadania.

Zasady układania płytek ceramicznych

Korytarze, kuchnie i łazienki najczęściej wykańcza się glazurą lub terakotą. Pozwalają utrzymać odpowiednią higienę w pomieszczeniu. Sprawdzają się również świetnie w miejscach, gdzie następuje dużo kontakt z wodą. Ponadto posiadają wysokie walory dekoracyjne. Przez wiele lat wyglądają świetnie. Wszystko zależy jednak od ich solidnego ułożenia.



Jest kilka rzeczy, na jakie musimy zwrócić uwagę przy układaniu płytek.

  1. Jeśli płytki układane są w pomieszczeniach ze stałym dostępem do wody, należy zabezpieczyć powierzchnię przed wilgocią. Unikniemy wtedy odklejania się poszczególnych elementów, a także powstawania na tych powierzchniach grzybów i pleśni.
  2. Przed rozpoczęciem układania płytek, powinniśmy sprawdzić równość podłoża i odpowiednio je wyczyścić. Konieczne jest nałożenie gruntu, może być to Grunt Uniwersalny, który zadba o odpowiednią chłonność i przyczepność oraz utwardzi podłoże pod hydroizolację.
  3. Następnie należy nanieść masę hydroizolacyjną. Dobrym wyborem będzie zaprawa Hydroizolacja 2-k. Pozwala na wykonanie skutecznej izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. Zaprawa została stworzona na bazie wodnej dyspersji kopolimerów i modyfikowanej mieszanki cementowej, która tworzy całkowicie wodoszczelną i elastyczną powłokę dobrze dopasowującą się nawet do nierównej powierzchni. Dodatkowo zabezpieczyć się przed wilgocią można specjalną Wodochronną Taśmę zabezpieczającą, która wchodzi w skład zestawu Hydroizolacja 2-k. Należy nakleić je we wszystkich rogach oraz przy połączeniu ściana-podłoga, czyli wszędzie tam, gdzie mógłby gromadzić się nadmiar wody.
  4. Wyzwaniem okazuje się kładzenie płytek na nierówno otynkowanych ścianach. Jeśli na ścianie są już położone płytki, nie musimy ich skuwać. Możemy położyć glazurę na już istniejącej. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie podłoża do aplikacji kleju. Warto wykorzystać Grunt Kontaktowy, który stosujemy na powierzchniach niechłonnych. Zapewnia świetna przyczepność pozwalając układać płytki bezpośrednio na starych okładzinach. Oczywiście, należy poczekać aż środki wyschną zanim zaczniemy układać płytki.
  5. Płytki na podłodze należy zacząć układać od ściany znajdującej się naprzeciwko wejścia do łazienki czy innego pomieszczenia. Konieczne jest, aby pierwszy rząd składał się wyłącznie z całych płytek. Przycięte układa się w następnej kolejności. Układanie płytek na ścianie należy zacząć od przymocowania listwy startowej. Jest to odpowiednio wypoziomowana deska, która pozwala na dokładne ustalenie linii bazowej. Okładzina ceramiczna można być układana na zaprawie cementować lub specjalnym kleju. Ten drugi wybór będzie lepszy ze względu na to, że już mamy przygotowaną masę. Wystarczy, że dodamy wody i dokładnie wymieszamy. Zaprawę na powierzchnię podłogi nakłada się pacą zębatą. Następnie należy przyłożyć mocno płytki do podłoża.
  6. Ostatni element to fugowanie. Konieczne jest zachowanie identycznej grubości wszystkich spoin. W tym celu, zwłaszcza jeśli nie mamy wprawy w układaniu płytek, warto już na etapie przyklejania poszczególnych kafli wkładać pomiędzy poszczególne elementy plastikowe krzyżyki.

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx