Biel jest kolorem uniwersalnym i eleganckim, aby jednak dobrze się prezentowała, wybierać należy farbę posiadającą wysoką jakość. Dobre rozwiązania oferują farby o ponadstandardowych właściwościach, mające na przykład hydrofobową powłokę lub mocniej rozjaśniające wnętrze. Przy wybieraniu białej farby, są więc pewne kryteria, którymi warto się kierować.
Farby przeznaczone do malowania sufitów i ścian są produktami dyspersyjnymi rozcieńczanymi przy użyciu wody, co oznacza, że w wodzie rozproszone są pigmenty, wypełniacze oraz spoiwo. W mowie potocznej używa się takich sformułowań, jak emulsje czy farby lateksowe. Farby dyspersyjne stosowane są najczęściej jako produkty wykańczające, nadające ostatecznego, dekoracyjnego charakteru, lecz znajdują także zastosowanie przy tworzeniu podkładu czy gruntu pod kolejną farbę, można je wtedy rozcieńczyć.
Szukając perfekcyjnie białej farby należy zwracać uwagę na indeks białości – powinien on mieć jak najwyższy poziom na skali od zera do stu, a przy tym posiadać jak najmniejszy indeks zażółcenia – w zależności od tego, otrzymuje się odpowiednią biel. Producenci jednak niezbyt często umieszczają te wskaźniki na pudełku, co utrudnia dokonanie świadomego wyboru w sklepie. Szanse na wybór farby idealnej zwiększa jednak sięgnięcie po farbę z bielą tytanową. Jest to pigment poprawiający krycie i zapewniający bardzo dobry stopień bieli, oscylujący wysoko na indeksie białości. Farby z bielą tytanową nie należą do najtańszych, składnik ten jest bowiem drogi, lecz takie farby są najmniej podatne na zmiany koloru, częste żółknienie. Paradoksalnie, nie wszystkie farby mają w swoim składzie biały pigment, biel jest uzyskiwana też dzięki wypełniaczom lub innym składnikom zapewniającym podobny efekt. Takie farby słabo się sprawdzają, ponieważ mają duży poziom zażółcenia, a niski indeks białości, wpadają więc w odcienie szarości i kremu, a odcień ten jest wysoce narażony na zmiany. Uzasadnione jest to w cenie, takie farby należą do najtańszych. Ich żółknięcie może też być wzmacniane wraz z oddziaływaniem oparów z kuchni, promieniowania słonecznego, zanieczyszczeń czy obecności wilgoci.
Część białych farb przeznaczonych jest do zastosowania jako podkład pod dalsze malowanie. Szczególnie polecane są te służące do osiągnięcia pasteli, ponieważ mają one dużą zawartość białego pastowego pigmentu, lecz i tak stopień bieli jest tu niższy niż w standardowych białych farbach dobrej jakości.
Farby dostępne są w powłoką matową lub półmatową, oraz tak zwaną satynową, oscylującą pomiędzy matem a półmatem. Do pokrywania sufitów zalecane są farby matowe, odpowiednie też do ścian przekraczających 4 metry długości i do powierzchni nierównych – mat neutralizuje bowiem widoczność wszelkich nierówności i wad. Stu stopniowa skala oznacza procentową wielkość połysku, co jest równoznaczne z wielkością odbijanego od powłoki światła.
Farby tworzące satynową powłokę najlepiej sprawdzają się na ścianach, które w istotny sposób powinny być zabezpieczone przed zbyt łatwym uleganiem zabrudzeniom. Farby cechujące się dodatkową plamoodpornością są tu dobrym wyborem, a większą wytrzymałość na ścieranie mają to o powłoce półmatowej lub satynowej. Można je rozpoznać po indeksie połysku, ten u farb dyspersyjnych przekracza 5.
Wśród ogółu białych farb rozszerza się wybór matowych farb udoskonalanych pod względem wytrzymałości, dochodzących do poziomu wykazywanego przez półmatowe i satynowe farby. Są one wzbogacane o odpowiednie składniki budujące hydrofobowe powłoki, czyli takie, które odpychają cząsteczki wody. Farby te mają dzięki temu większą wytrzymałość w zetknięciu z cieczami, także tymi bardziej brudzącymi, a także przyborów do rysowania, jakie są w każdym domu, w którym są dzieci. Hydrofobowe farby przewyższają więc pod względem stanowienia ochrony przed popularnymi zabrudzeniami.
We wnętrzach, do których dostaje się mała ilość dziennego światła oraz we wnętrzach niewielkich dobrze sprawdzają się farby, w których składzie znajdują się rozjaśniające składniki. Tworzona przez takie farby powłoka lepiej odbija światło, pomieszczenie sprawia więc wrażenie jaśniejszego oraz bardziej przestronnego. Wśród takich farb oferowane są także farby z biocydami, które wzbogacone są o składniki biobójcze, czyli uodporniają one powierzchnię przed oddziaływaniem wilgoci i występowaniem pleśni, dobrze sprawdzają się więc w łazienkach i kuchniach.
Poszukiwanie farby w korzystnej cenie i opieranie się tylko na cenie widniejącej na opakowaniu jest złudne. Bardziej wiarygodną informację uzyska się zestawiając cenę z wydajnością farby. Często bowiem farba wysokiej jakości, mająca dobrą wydajność jest droższa od tej o mniejszej wydajności, jednak pomimo to, gdy przeliczy się ile farby z jednego i drugiego rodzaju trzeba użyć do pomalowania określonej powierzchni okazuje się, że ostatecznie za tą droższą zapłaci się mniej, gdyż wystarczy mniej opakowań, aby uzyskać pożądany efekt końcowy. Po otwarciu puszki z farbą jej wysoką jakość można rozpoznać po kremowej jednolitej konsystencji, nie zawierającej osadu i rozwarstwień. Taka konsystencja ułatwia malowanie, ogranicza chlapanie, kleistość oraz konieczność wykonywania dodatkowych pociągnięć wałkiem. Takie farby delikatnie rozwadniają się w trakcie mieszania, później znów gęstnieją, łatwiej jest je rozlewać, a tym samym uzyskać jednolitą powierzchnię na ścianie.
Photo credit: jacquelinetinney via Source / CC BY-NC-ND