Taras może znajdować się zarówno obok domu, jak i nad pomieszczeniami. Ta druga opcja do stworzenia jest najtrudniejsza. Dlatego też, pojawia się podczas takich prac wiele błędów. Jakie najczęściej występują?
Niewłaściwy dobór materiałów
Trzeba pamiętać, że na tarasy nadają się jedynie płytki mrozoodporne. Inne kompletnie się nie sprawdzą. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie tam płytek przeznaczonych do wnętrz, będą bardzo szybko pękały i kruszały pod wpływem niskich temperatur. Na pewno nie przetrwają więcej niż jeden sezon zimowy.
Na taras najlepiej wybrać płytki o małym formacie. Te wielkoformatowe mają większą skłonność do pękania.
Należy wykonać z dużą starannością izolację przeciwwilgociową. Jeżeli woda dostanie się pod płytki, będą one do wymiany.
Brak spadu
Taras zawsze musi mieć 2% spadu. Jest to obowiązkowy parametr, o którym należy pamiętać. Jeżeli tego spadu nie ma, woda będzie stała na płytkach. Istotne jest również to, aby spadek został wykonany w odpowiednim kierunku. Jeżeli kierunek będzie nieodpowiedni, na zawilgocenie będą narażone ściany budynku.
Brak dylatacji
Płyta tarasu powinna być oddzielona od ścian i podzielona na pola o boku długości 3–4 m. Dylatacje płyty mają pokrywać się z linią łączenia płytek. Jeżeli niewłaściwie wykona się tę czynność, taras zacznie pękać.