Błędy popełniane podczas remontu tarasu
Błędy popełniane podczas remontu tarasu
6 czerwca 2017
Dachówka ceramiczna i blachodachówka – którą wybrać ?
Dachówka ceramiczna i blachodachówka – którą wybrać ?
9 czerwca 2017

Wpływ temperatury w domu na zdrowie i samopoczucie

Temperatura ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Liczne badania potwierdzają, że ma ona dużo większy wpływ na nasz organizm, niż do tej pory sądzono.

Najważniejszymi czynnikami, które mają wpływ na zdrowie są:

  • jakość powietrza,
  • temperatura,
  • wilgotność.

Dlatego tak ważne jest, aby w swoim domu zadbać o odpowiednią izolację termiczną, jak i o właściwie działające centralne ogrzewanie. Wszystkie te aspekty wpłyną pozytywnie na stan naszego zdrowia, jak i ogólne samopoczucie. Istotne jest także to, aby mieć dostęp do systemu sterowania ogrzewaniem. Z jego pomocą można będzie dostosować temperaturę do swoich potrzeb. Pozwoli to zwiększyć efektywność pracy, poprawi relacje międzyludzkie, jak i wpłynie na nasze ogólne samopoczucie i zdrowie.

Wpływ temperatury na pracę

Należy pamiętać, że w niskich temperaturach ludzie czują się nieswojo, a wydajność pracy znacznie spada. Dochodzi wtedy do wzrostu ciśnienia krwi, ponieważ organizm chroni się przed zimnem. Tym samym dochodzi do zwiększonego zużycia energii do rozgrzania. W związku z tym mniej energii przeznaczanej jest na koncentrację i kreatywność.

Z badań wynika, że koszt pracy w chłodnych pomieszczeniach może zwiększyć się nawet o 10%. Z kolei podwyższenie temperatury do korzystniejszej może zmniejszyć koszty zatrudnienia nawet o 2 złote na godzinę na jednego pracownika.Wpływ temperatury na sen

Niewłaściwa temperatura w domu może mieć wpływ na kłopoty ze snem. Gdy jest nam zimno lub za gorąco, nasze ciało dąży do ustabilizowania. Jak możemy się domyślać, kosztuje nas to dużo energii. Jeśli w sypialni będzie wyjątkowo gorąco lub bardzo zimno to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że się obudzimy.

Oczywiście, ustalenie odpowiedniej temperatury w miejscu, w którym śpimy, nie jest łatwe. Poczucie komfortu cieplnego jest pojęciem względnym i bardzo subiektywnym. Nie ma tu jednej recepty. Trzeba więc ustalić temperaturę dogodną dla siebie, cokolwiek to oznacza.

Jak uzyskać temperaturę idealną?

Ludzie czują się najlepiej w warunkach, które pozwalają im utrzymać normalną temperaturę ciała, czyli około 37 stopni Celsjusza. Ustalenie wzorcowej temperatury dla każdego człowiek jest jednak bardzo trudne ze względu na indywidualne preferencje cieplne. Wpływ na to, jak odczuwamy temperaturę mają:

  • pora dnia,
  • określone pomieszczenie,
  • poziom aktywności,
  • płeć.

Wpływ na odczuwaną temperaturę ma również miejsce zamieszkania. Okazuje się, że osoby mieszkające w ciepłym klimacie, największy komfort uzyskują przy wysokich temperaturach. Odwrotna tendencja występuje u osób mieszkających w chłodnym klimacie. Na mieszkańców krajów skandynawskich wysoka temperatura wpływa bardzo negatywnie.

Możliwości regulacji temperatury

Nowoczesne systemy takie, jak sterowniki grzejnikowe czy regulatory pokojowe pozwalają na lepsze dopasowanie temperatury do swoich potrzeb. Można zmieniać parametry cieplne w zależności od pory dnia i pomieszczenia, w którym przebywamy.

 Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx