Wentylacja mechaniczna w bloku
Wentylacja mechaniczna w bloku
5 sierpnia 2019
Certyfikat autoryzowanego sprzedawcy Mitsubishi Electric - Remont
Certyfikat autoryzowanego sprzedawcy Mitsubishi Electric
6 sierpnia 2019

Tani rekuperator

Rozwiązanie, jakim jest wentylacja mechaniczna wybiera coraz więcej posiadaczy zarówno domów jednorodzinnych jak i bloków mieszkalnych. Tani rekuperator działa dwukierunkowo: wyprowadza zanieczyszczone powietrze z domu, zaś do pomieszczeń dostarcza czyste masy powietrza. Przy zastosowaniu tego typu technologii nie ma obaw o utratę ciepła, gdyż jest ono odzyskiwane dzięki sprawnie działającej centrali.

rekuperacja-NK

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperator?

Pierwszym aspektem, który przemawia za montażem systemu rekuperacji jest z pewnością zminimalizowanie strat ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnego rozwiązania, jakim jest wentylacja grawitacyjna, która często okazuje się nieskuteczna. Jest również dość energochłonna. Ogromnym atutem rekuperatora jest to, że może być on użytkowany cały rok. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się czystym powietrzem bez obaw o nadmierną utratę ciepła.

Systemy tego typu pozwalają bowiem zminimalizować koszty związane z ogrzewaniem budynku o niemal 50 proc. Powietrze przechodzące przez system rekuperacyjny jest odpowiednio filtrowane i oczyszczane, co z pewnością ucieszy alergików, którzy borykają się z kumulowaniem się kurzu i roztoczy w domu.

Tani rekuperator – czy to możliwe?

Oczywiście oprócz widocznych cen całych systemów rekuperacyjnych, należy się również liczyć z kosztami eksploatacji wybranego modelu. Na co więc zwrócić uwagę? Z pewnością pierwszym, co przyjdzie nam do głowy jest zużycie energii elektrycznej. Pod tym względem wyróżniamy rekuperatory stałoprądowe EC oraz zmiennoprądowe AC, przy czym te drugie pobierają znacznie więcej energii niż pierwsze. Po drugie zwróćmy uwagę na wymiennik ciepła, który może być krzyżowy, obrotowy lub przeciwprądowy. Najtańszą opcją będzie wymiennik krzyżowy, który jednak jest nieco mniej sprawny niż pozostałe opcje. Najwyższą jakość reprezentuje zaś wymiennik obrotowy.
Kolejnym aspektem są wydajność i sprzęż, czyli odpowiednio: przepływ masy powietrza przez centralkę oraz pokonywanie oporu przepływu przez kanały itp. Z tego względu im wartość oporu przepływu jest niższa, tym przepływ powietrza jest wyższy. Jeśli wybieramy rekuperację do domu jednorodzinnego, wystarczającym parametrem jest wówczas 200 – 400 m3/h (wydajność) oraz 150 – 200 Pa (sprzęż). Parametry te zależą oczywiście od wielkości domu. Aby ocenić, czy możemy postawić na tani rekuperator, w pierwszej kolejności musimy zadbać o wykonanie projektu całego systemu rekuperacyjnego.

Sprawdź cenowe porównanie najpopularniejszych rekuperatorów do średniego domu.

Jeżeli planujesz zakup rekuperatora koniecznie sprawdź nasze porównanie urządzeń do średniego domu.
Zobacz
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji i sprawdź dlaczego to właśnie ten system jest już obowiązkowo montowany w każdym nowym budynku.

Zobacz

Tani rekuperator a zarazem dobry to marzenie każdego inwestora który remontuje lub buduje dom. Zobacz czym powinien się charakteryzować tani i dobry rekuperator oraz na co powinno się zwrócić uwagę jeżeli chcemy kupić taniej rekuperator do naszego systemu rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ).

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx