Schemat instalacji ogrzewania podłogowego
Schemat instalacji ogrzewania podłogowego
13 kwietnia 2021
Ogrzewanie na podczerwień - czy warto się na nie zdecydować
Ogrzewanie na podczerwień: czy warto się na nie zdecydować ?
15 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie
Rekuperacja – obowiązek czy dodatkowy komfort

Rekuperacja – obowiązek czy dodatkowy komfort

Rekuperacja – obowiązek czy dodatkowy komfort?

Na samym początku, warto podkreślić to, że rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej, który odzyskuje ciepło. Rozwiązanie to zapewnia przede wszystkim niezawodną wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże we wszystkich pomieszczeniach. Charakteryzuje go nie tylko niesamowita skuteczność, ale i również zapewnienie odpowiedniego komfortu mieszkalnego.

rekuperacja

Rekuperacja niesie za sobą mnóstwo korzyści, które na co dzień bardzo dobrze się sprawdzają. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie to, że zapewnia świeże powietrze oraz pozostawia dom bez wilgoci. Każdy budynek, który jej nie posiada, zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne dla wszystkich domowników. Jak widać, rekuperacja jest bardzo potrzebna, dlatego też inwestycja w nią to doskonałe rozwiązanie.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest innowacją, która w dzisiejszych czasach jest po prostu niezbędna. Odpowiednia jakość powietrza w domu jest najważniejszą kwestią, dlatego też warto dołożyć wszelkich starań, aby prezentowała właściwy poziom. Wiele osób niestety nie zdaje sobie z tego sprawy, co nie jest niczym właściwym.

Czy rekuperacja jest obowiązkowa w każdym domu?

Bardzo często pada pytanie, dotyczące tego, czy rekuperacja jest obowiązkowa w każdym domu? Otóż od dwa tysiące dwudziestego pierwszego roku nie może zabraknąć jej w żadnym budynku. Obecnie przepisy się zmieniły, dlatego też warto mieć to na uwadze. Jak już wcześniej wspomniano, rekuperacja to nie tylko wygoda, ale i również obowiązek, którego musi dopełnić każdy inwestor. Planując budowę domu, należy w jego projekcie uwzględnić także rekuperacje, która jest niezbędna.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to najkorzystniejsze rozwiązanie dla każdego budynku. Wiedzą o tym wszyscy inwestorzy, którzy już w nią zainwestowali. Zapewnia ogromną skuteczność, gwarantuje wysoką żywotność, a co najważniejsze wpływa bardzo korzystnie na zdrowie oraz samopoczucie wszystkich domowników. Jak widać, pełni niezwykle istotną funkcję, tak więc jest nieoceniona.

Projekt

Jakie zalety posiada rekuperacja?

Od zawsze rekuperacja to temat, który porusza się naprawdę bardzo często, a zwłaszcza teraz, kiedy zmieniono dotychczasowe przepisy. Warto tutaj jeszcze raz podkreślić to, że od nowego roku jest obowiązkowa i każdy, kto będzie budował dom, musi go w nią wyposażyć. Inwestycja w nią nie należy do najniższych, jednak korzyści, jakie niesie za sobą z całą pewnością doceni każdy. Jak już wcześniej wspomniano, zdrowie domowników jest najważniejsze, a dzięki niej będzie ono odpowiednie.

System rekuperacji posiada mnóstwo zalet, a do tych najważniejszych, należą przede wszystkim redukcja wirusów oraz bakterii, które są bardzo niebezpieczne. Poza tym rozwiązanie to pozwala wiele zaoszczędzić, gdyż dzięki niemu wszystkie pomieszczenia w budynku nie ulegają wychłodzeniu, nawet podczas zimowej pory roku. Rekuperacja to niesamowita wygoda, która łączy w sobie wiele praktycznych udogodnień, które naprawdę bardzo się przydają.

rekuperacja-NK

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu.

Zobacz

Rekuperacja – obowiązek czy dodatkowy komfort?

Na samym początku, warto podkreślić to, że rekuperacja jest systemem wentylacji mechanicznej, który odzyskuje ciepło. Rozwiązanie to zapewnia przede wszystkim niezawodną wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże we wszystkich pomieszczeniach. Charakteryzuje go nie tylko niesamowita skuteczność, ale i również zapewnienie odpowiedniego komfortu mieszkalnego.

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Franciszek
Franciszek
3 lat temu

Dzisiaj to już standard w nowo budowanych domach

Sylwia
Sylwia
3 lat temu

To że standard to oczywiste, mniej oczywiste to wybrać odpowiedniego producenta systemów wentylacyjnych

Romuś
Romuś
2 lat temu
Reply to  Sylwia

Jaki Twoim zdaniem jest najlepszy producent rekuperacji ?

Zuzanna
Zuzanna
2 lat temu
Reply to  Romuś

Moim zdaniem Zehnder 🙂

Osuszacze adsorpcyjne
Osuszacze adsorpcyjne
3 lat temu

Jasne, że standard i duży komfort.

Irenka
Irenka
2 lat temu

Bezsensowne wyrzucanie kasy a nie żaden standard

Romek
Romek
2 lat temu
Reply to  Irenka

Wolisz stęchnięte powietrze w swoim domu ?

Janek
Janek
3 lat temu

Żaden komfort czy luksus, rekuperacja jest obecnie standardem

Grażyna
Grażyna
2 lat temu
Reply to  Janek

Masz rację, rekuperacja to już dzisiaj standard jak się dom buduje 🙂

Ula
Ula
2 lat temu
Reply to  Janek

Mam gdzieś ten standard, wybudowaliśmy dom bez rekuperacji i jest ok

Boguś
Boguś
3 lat temu

Ja tam buduje teraz dom i zrezygnowałem z rekuperacji

Darek
Darek
2 lat temu

Pewnie fundusze ….

Samson
Samson
2 lat temu

Pewnie kasy brakło, ot cała tajemnica

Tereska
Tereska
2 lat temu
Reply to  Boguś

Zawsze można kupić tańszy rekuperator, różnica pomiędzy markowym i tzw. noname jest jeżeli chodzi o koszty eksploatacji naprawdę znikoma

Jaruś
Jaruś
2 lat temu
Reply to  Tereska

Bedą też znacznie tańsze filtry 🙂

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

Co sądzicie o rekuperacji decentralnej ?

Adaś
Adaś
1 rok temu

Dzień dobry. Bardzo dobry artykuł 🙂 wnosi wiele cennych informacji których trzeba by było szukać w internecie

Małgorzata Bednarczyk
Małgorzata Bednarczyk
1 rok temu

Mam rekuperację od 8 lat. Tak naprawdę używam jej kiedy mam gośći . W codziennym życiu nie, a wydałam sporo pieniędzy. Rozmawiałam ze znajomymi na ten temat. Na 7 osób używa 1 .

20
0
Podziel się swoją opiniąx