Rekuperacja – obowiązek czy dodatkowy komfort
Rekuperacja – obowiązek czy dodatkowy komfort?
14 kwietnia 2021
Jaką lodówkę kupić do swojego domu lub mieszkania
Jaką lodówkę kupić do swojego domu lub mieszkania?
17 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie
Ogrzewanie na podczerwień - czy warto się na nie zdecydować

Ogrzewanie na podczerwień - czy warto się na nie zdecydować

Ogrzewanie na podczerwień: czy warto się na nie zdecydować ?

Ogrzewanie na podczerwień najkrócej mówiąc wykorzystuje energię promieniowania która w przestrzeni rozchodzi się w formie fal elektromagnetycznych a więc zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania które do dystrybucji ciepła „używają” powietrza. W związku z tym iż powietrze nie przenosi energii zawartej w podczerwieni to energia ta zostaje zamieniona w ciepło dopiero po „zetknięciu” z przedmiotami lub organizmami znajdującym się w jej przestrzeni. Dlatego też nośnikiem ciepła dla podczerwieni są wszystkie powierzchnie i przedmioty np. ściany, meble itp. oraz znajdujący się w zasięgu emisji ludzie i zwierzęta.

Ogrzewanie na podczerwień - czy warto się na nie zdecydować

Zalety ogrzewania na podczerwień.

Największą zaleta tego typu ogrzewania jest fakt iż ogrzewanie na podczerwień powoduje dużo lepszy rozkład temperatur niż tradycyjny system grzewczy, dzięki czemu niższa temperatura na zasilaniu spowoduje taka sama temperaturę odczuwalną co z kolei przełoży się na niższy koszt ogrzewania. Kolejną zaletą ogrzewania na podczerwień będzie fakt równomiernego rozkładu temperaturowego w pomieszczeniu co będzie szczególnie zauważalne jeżeli porównamy taki system do ogrzewania za pomocą tradycyjnych grzejników.

W tym momencie warto nadmienić iż ujemnie jonizuje powietrze wewnątrz pomieszczeń co z kolei przekłada się bezpośrednio na samopoczucie i zdrowie mieszkańców ( szerzej temat jonizacji poruszaliśmy tutaj ).

Ogrzewanie na podczerwień do minimum ogranicza ruch powietrza wewnątrz pomieszczeń dzięki czemu ogranicza ilość krążącego kurzu, co z pewnością docenią osoby cierpiące na astmę oraz alergie.

Wady ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie takie dedykowane jest przede wszystkim do nowych domów budowanych w standardzie energooszczędnym bądź pasywnych które wyposażone są w rekuperację, dlatego też ten rodzaj ogrzewania nie będzie nadawał się do starych słabo izolowanych domów i mieszkań. Kolejna wada tego systemu grzewczego będzie jego nie niska bezwładność i tutaj zdecydowanie lepiej wypadać będzie tradycyjne ogrzewanie podłogowe.

Z większych wad należy nadmienić iż w przeciwieństwie do np. pompy ciepła, ogrzewanie na podczerwień nie przygotuje nam ciepłej wody użytkowej w związku z tym konieczna będzie dodatkowa instalacja przeznaczona na przygotowanie c.w.u. co jednak nie powinno nastręczać wielu problemów ponieważ domy ogrzewane na podczerwień są generalnie wyposażone w systemy fotowoltaiczne dzięki czemu w prosty sposób można ciepła wodę użytkową uzyskać. Do tego celu wystarczy zwykły zasobnik na wodę z grzałką elektryczną która korzysta z darmowego prądu produkowanego przez fotowoltaikę.

ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień

Sprawdź nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu na podczerwień i sprawdź czy ten system będzie idealnym wyborem dla Twojego domu lub mieszkania.

Zobacz

Ogrzewanie na podczerwień: czy warto się na nie zdecydować ?

Ogrzewanie na podczerwień najkrócej mówiąc wykorzystuje energię promieniowania która w przestrzeni rozchodzi się w formie fal elektromagnetycznych a więc zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania które do dystrybucji ciepła „używają” powietrza. W związku z tym iż powietrze nie przenosi energii zawartej w podczerwieni to energia ta zostaje zamieniona w ciepło dopiero po „zetknięciu” z przedmiotami lub organizmami znajdującym się w jej przestrzeni. Dlatego też nośnikiem ciepła dla podczerwieni są wszystkie powierzchnie i przedmioty np. ściany, meble itp. oraz znajdujący się w zasięgu emisji ludzie i zwierzęta.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek Bartkowski
Leszek Bartkowski
22 dni temu

Ale jak emiter podczerwieni przykryjemy podłogą to ogrzeje nam podłogę a nie sufit. I odwrotnie: jak emiter umieścimy na suficie pod płytą GK to ogrzeje się tylko płyta GK a nie podłoga. W obu przypadkach dalej ciepło będzie konwekcyjnie ogrzewało powietrze. Czy można emiter podczerwieni zamontować bez żadnej bariery?

Franciszek
Franciszek
20 dni temu

Można, za pomocą lamp na podczerwień

Irena
Irena
18 dni temu

Można tą podczerwienią ogrzać dom nie mając innego źródła ciepła ?

3
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x