Jak dobrać nowoczesne oświetlenie
Jak dobrać nowoczesne oświetlenie?
15 października 2021
Przegląd kominiarski – kiedy, kto i w jaki sposób go wykonać
Przegląd kominiarski – kiedy, kto i w jaki sposób go wykonać?
20 października 2021

Czy w mieszkaniu na bloku można zamontować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim domena nowo budowanych domów, jednak energooszczędność tego rodzaju ogrzewania przy zapowiadanych na przyszły rok ogromnych podwyżkach prądu lub gazu skłania właścicieli mieszkań do postawienia sobie pytania czy w bloku lub mieszkaniu można zamontować ogrzewanie podłogowe ? Postanowiliśmy na łamach naszego blogu odpowiedzieć na następujące pytania; czy instalacja ogrzewania podłogowego jest możliwa w bloku oraz czy wymagana jest zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na tego typu modernizację ogrzewania naszego mieszkania.

blok, mieszkanie, osiedle

Czy wymagana jest zgoda spółdzielni na instalację ogrzewania podłogowego ?

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego wszystkie ingerencje w formę ogrzewania mieszkania w bloku muszą być uzgadniane ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową, ponieważ w przypadku wielorodzinnych budynków a takimi są przecież mieszkania w bloku instalacja centralnego ogrzewania jest traktowana jako całość.

W jaki sposób uzyskać zgodę spółdzielni na montaż ogrzewania podłogowego?

Należy wystosować do spółdzielni prośbę o zmianę sposobu ogrzewania naszego mieszkania, prośbę tą należy skierować w formie wniosku do prezesa spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Czy w każdej sytuacji spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa udzieli zgodę na instalację ogrzewania podłogowego?

Warunkiem koniecznym uzyskania zgody na modernizację ogrzewania w naszym mieszkaniu jest fakt iż nasz lokal mieszkalny jest indywidualnie rozliczany z kosztów ogrzewania, jeżeli rozliczmy się z kosztów ogrzewania wspólnie to spółdzielnia nie wyrazi zgody na tego typu modernizację.

Jaki typ ogrzewania podłogowego możemy zainstalować w mieszkaniu na bloku ?

Jeżeli spółdzielnia wyrazi zgodę na modernizacje naszego ogrzewania to do wybory będziemy mieli:

1. Ogrzewanie podłogowe wodne, które podzielić możemy na:

- lekkie ogrzewanie podłogowe w którym rury do ogrzewania podłogowego układa się na specjalnych matach a następnie bezpośrednio na nich układa się gotową podłogę ( więcej o tym systemie pisaliśmy tutaj). Wadą tego systemu jest fakt iż podniesiemy poziom podłogi o kilka centymetrów.

- tradycyjne ogrzewanie podłogowe – w tym systemie rury do podłogówki są układane na poziomie istniejącej podłogi którą należy wcześniej wyfrezować czyli wykonać frezowanie pod ogrzewanie podłogowe, na tak ułożone ogrzewanie układamy bezpośrednio podłogę. Zaletą tego systemu jest fakt iż nie podnosimy poziomu podłogi.

Pamiętaj iż w obu tych przypadkach należy zbadać nośność stropu!!!

2. Ogrzewanie podłogowe elektryczne, w których podłogę możemy ogrzewać za pomocą:

- Elektryczne maty grzewcze czyli mówiąc inaczej kable grzewcze które rozkłada się bezpośrednio pod podłogą, ogrzewanie tego typu można zastosować bezpośrednio pod płytkami więc ten typ ogrzewania będzie idealny do łazienki, WC, korytarza lub kuchni.

- Ogrzewanie na podczerwień czyli ogrzewanie za pomocą podczerwieni ( więcej informacji na ten temat dostępnych tutaj ). Pamiętaj iż tego rodzaju ogrzewania nie zastosujesz bezpośrednio pod płytki czyli odpadają takie pomieszczenia jak łazienka lub kuchnia.

Zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego będzie niższy koszt instalacji w porównaniu do tradycyjnej mokrej podłogówki oraz to iż instalacja tego typu ogrzewani nie wymaga podniesienia poziomu podłogi. Wada będą natomiast same koszty ogrzewania naszego mieszkania które będą znacznie wyższe niż w przypadku zastosowania tradycyjnego wodnego ogrzewania podłogowego.

Czy w mieszkaniu na bloku można zamontować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim domena nowo budowanych domów, jednak energooszczędność tego rodzaju ogrzewania przy zapowiadanych na przyszły rok ogromnych podwyżkach prądu lub gazu skłania właścicieli mieszkań do postawienia sobie pytania czy w bloku lub mieszkaniu można zamontować ogrzewanie podłogowe ? Postanowiliśmy na łamach naszego blogu odpowiedzieć na następujące pytania; czy instalacja ogrzewania podłogowego jest możliwa w bloku oraz czy wymagana jest zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na tego typu modernizację ogrzewania naszego mieszkania.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
2 lat temu

Jak nieduży metraż to wepnij w RTL

Edek
Edek
2 lat temu

Ja też mam poprzez RTL, grzeje rewelacyjnie 🙂

Dodi
Dodi
2 lat temu

Czy trzeba zgodę ze spółdzielni na to ?

Romek
Romek
2 lat temu
Reply to  Dodi

Zgoda będzie potrzebna

Dorotka
Dorotka
2 lat temu

Szukam informacji o tym frezowaniu posadzki

Ula
Ula
2 lat temu

Robicie takie frezowanie w Warszawie ?

8
0
Podziel się swoją opiniąx