Czy w mieszkaniu na bloku można zamontować ogrzewanie podłogowe
Czy w mieszkaniu na bloku można zamontować ogrzewanie podłogowe
17 października 2021
Mój Prąd 4.0 – nowe dofinansowanie do fotowoltaiki oraz sposobów magazynowania energii ruszy w I kwartale 2022 roku
Mój Prąd 4.0 – nowe dofinansowanie do fotowoltaiki oraz sposobów magazynowania energii ruszy w I kwartale 2022 roku
26 października 2021
Pokaż wszystkie
Przegląd kominiarski – kiedy, kto i w jaki sposób go wykonać

Przegląd kominiarski – kiedy, kto i w jaki sposób go wykonać

Przegląd kominiarski – kiedy, kto i w jaki sposób go wykonać?

W domu lub mieszkaniu posiadającym komin spalinowy lub wentylacyjny należy odpowiednio zadbać w trosce o nasze zdrowie i życie o odpowiednie odprowadzenie spalin jaki i zapewnić o ile dom nie jest wyposażony w rekuperację o odpowiednią cyrkulację świeżego powietrza. O należyta dbałość naszych kominów i kanałów wentylacyjnych zadba kominiarz podczas przeglądu kominiarskiego. Sprawdźmy więc na czym polega przegląd kominiarski, co jaki czas należy wykonać przegląd kominiarki, ile przegląd kominiarski będzie nas kosztował oraz czy za niewywiązanie się z przeglądu grożą nam jakieś kary ?

kominiarz, komin

Na czym polega przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski polega na sprawdzeniu stanu technicznego kominów dymnych, spalinowych bądź kanałów wentylacyjnych podczas którego sprawdza się drożność i szczelność tych kominów lub kanałów. Do obowiązku kominiarza podczas dokonywania przeglądu kominiarskiego należy również przeczyszczenie lub udrożnienie przewodów kominowych lub wentylacyjnych.

Należy również dodać iż przegląd taki jest zakończony protokołem kominiarskim, który powinien zostać podpisany przez kominiarza oraz właściciela lub zarządcę danej nieruchomości.

Jak często należy przeprowadzić przegląd kominiarski?

W domach i mieszkaniach wyposażonych w kominy dymne, spalinowe lub wentylacyjne przegląd kominiarski, zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1944 ( Prawo budowlane Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z zm.) powinien być przeprowadzony przynajmniej raz w roku przez osoby posiadające uprawnienia mistrza kominiarskiego lub osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane.

Kto może dokonać przeglądu kominiarskiego ?

Jak wcześniej wspomnieliśmy przegląd taki może być przeprowadzony tylko i wyłącznie przez kominiarza ( należącego do Korporacji Kominiarzy Polskich ). Warto również wiedzieć, że przegląd może wykonać zarówno czeladnik, jak i mistrz kominiarski, ale dokument pokontrolny może podpisać tylko mistrz. Przegląd kominiarski może wykoć również osoba która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane.

Jakie grożą kary za wykonanie przeglądu kominiarskiego?

Za niewywiązanie się z obowiązku dokonania co najmniej jednego w roku przeglądu kominiarskiego można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł, mandaty te wystawia powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Czy są jakieś dodatkowe konsekwencje za nie wykonanie przeglądu kominiarskiego poza mandatem karnym.

Jeżeli nasze mieszkanie lub dom które jest ubezpieczone, spłonęło by przy pożarze a nie będziemy mieli protokołu z obowiązkowego przeglądu kominiarskiego to ubezpieczyciel odrzuci nam wniosek o wypłatę odszkodowania co jest równoznaczne z nie wypłaceniem nam kwoty zawartej w polisie ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje przegląd kominiarski?

Za sam przegląd kominiarski, kominiarz w zależności od regionu Polski w którym mieszkamy zapłacimy od 50 do 200 zł ( warto porozmawiać z sąsiadami by taki przegląd kominiarski wykonać w jednym terminie, można będzie wtedy liczyć na niższą cenę ). Za udrożnienie kominów lub przewodów wentylacyjnych zapłacimy natomiast od 100 zł do 200zł., podobną kwotę zapłacimy też za wydanie opinii kominiarskiej.

Przegląd kominiarski – kiedy, kto i w jaki sposób go wykonać?

W domu lub mieszkaniu posiadającym komin spalinowy lub wentylacyjny należy odpowiednio zadbać w trosce o nasze zdrowie i życie o odpowiednie odprowadzenie spalin jaki i zapewnić o ile dom nie jest wyposażony w rekuperację o odpowiednią cyrkulację świeżego powietrza. O należyta dbałość naszych kominów i kanałów wentylacyjnych zadba kominiarz podczas przeglądu kominiarskiego. Sprawdźmy więc na czym polega przegląd kominiarski, co jaki czas należy wykonać przegląd kominiarki, ile przegląd kominiarski będzie nas kosztował oraz czy za niewywiązanie się z przeglądu grożą nam jakieś kary ?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
2 lat temu

Jakie koszty przeglądu kominiarskiego w Warszawie ?

Ada
Ada
2 lat temu
Reply to  Jerzy

Ja zapłaciłam 300 zł

Hirek
Hirek
2 lat temu
Reply to  Jerzy

250 zł Kraków

Octim musztardy
Octim musztardy
2 lat temu

Zastanawia mnie jak to możliwe, że w blokach potrafią ludzie zamknąć komin w kuchni.

Romek
Romek
2 lat temu

Próbują zaoszczędzić na ogrzewaniu

Alina
Alina
1 rok temu

Zainstalować piec elektryczny tak zwany bojler i po sprawie nie będą potrzebne żadne przeglądy kominiarskie

6
0
Podziel się swoją opiniąx