W domu, w którym znajduje się rekuperator wymiana powietrza odbywa się poprzez czerpnie i wyrzutnie. Ważnymi elementami są także kanały wentylacyjne, a także sam rekuperator. W oknach nie mogą znajdować się nawietrzniki ani rozszczelnienia, a sam budynek nie powinien mieć kominów do wentylacji grawitacyjnej. Dopływ powietrza do budynku, jak i jego usuwanie jest pod pełną kontrolą, możliwe jest regulowanie intensywności powietrza, w zależności od potrzeb.
W rekuperatorze znajdują się filtry, dzięki którym możliwe jest wyłapywanie zanieczyszczeń przed wtłaczaniem powietrza do pomieszczeń. Do wyboru są m.in. filtry zamienne, dzięki którym możliwe jest zatrzymywanie praktycznie wszystkich zanieczyszczeń. Wystarczy regularnie wymieniać filtry, aby wyłapywanie kurzu, pyłu i innych szkodliwych substancji odbywało się w skuteczny sposób.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ogrzewa wtłaczane do pomieszczeń powietrze do komfortowej temperatury. Urządzenia tego typu są także wyposażone w by-pass pozwalający na nocne przewietrzanie pomieszczeń podczas wielkich upałów.
Hałas a działanie rekuperacji
Urządzenia wentylacyjne są wyposażone w elementy redukujące hałas wynikający z przechodzenia świeżego powietrza przez kanały wentylacyjne. Powietrze po pomieszczeniach jest rozprowadzane tłumiącymi dźwięki kanałami powietrznymi EASYFLOW. Dodatkowo, system składa się z bardzo cichych wentylatorów prądu stałego, wzbogacony jest także o izolację akustyczną rekuperatora.
Każdy rekuperator jest wyposażony w dwa ekonomiczne wentylatory pozwalające na dostarczanie do pomieszczeń odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Koszt zasilania prądem tych wentylatorów jest niski, szczególnie, że duże oszczędności wprowadzane są w ogrzewaniu domu. ( o koszcie korzystania z rekuperacji pisaliśmy już na naszym blogu – https://remont.biz.pl/rekuperacja/ile-kosztuje-rekuperacja/ )Wyposażenie rekuperatora w grzałkę elektryczną dla ochrony wymiennika przed zamrożeniem nie jest powodem do obaw w zakresie kosztu eksploatacji.
Filtry umieszczone w rekuperatorze należy czyścić co 3-4 miesiące, aby mogły działać sprawnie, każdego roku należy kupować nowe filtry powietrza. Konieczne jest także co 8 lat sprawdzanie kanałów wentylacyjnych przez profesjonalistę, który wyczyści je i zakonserwuje.
Rekuperacja – zobacz więcej naszych wpisów
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system wentylacji wnętrz, który oprócz dostarczania świeżego powietrza, także ogrzewa. Zasada działania wentylacji jest bardzo prosta. Powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła jest ogrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń.