Rodzaje pomp ciepła
Rodzaje pomp ciepła, które zostaną omówione w tym artykule nie wymagają codziennej obsługi, a ich praca jest w pełni automatyczna. Urządzenia są tanie w eksploatacji, a cena całej inwestycji również nie jest aż tak wygórowana, jak jeszcze kilka lat temu.
Pompy ciepła nie potrafią same wytwarzać ciepła. Są w stanie pobierać ciepło z otoczenia, czyli ziemi, wody i powietrza, a następnie przekształcają je na postać, którą mogą wykorzystać w danym budynku. Pomp ciepła nie należy więc traktować jako odpowiednik kotła grzewczego, ponieważ system jest znacznie bardziej skomplikowany.
Każda system składa się z następujących elementów:
- źródła dolnego – z ziemi lub powietrza zostaje pobierane ciepło,
- pompy ciepła – czerpie ciepło z otoczenia, a następnie zmienia je na postać użytkową,
- źródła górnego – jest to instalacja grzewcza znajdująca się w pomieszczeniach. Występuje najczęściej w postaci ogrzewania płaszczyznowego
Są najlepiej dopasowane do polskich warunków klimatycznych. Można zdecydować się na jedną z 3 form:
kolektory poziome – wężownice z rur są wypełniane niezamarzającym płynem. Elementy te zakupuje się jedynie na głębokości 1-2 m,
sondy pionowe – rury umieszczane są w otworach mających nawet kilkadziesiąt metrów głębokości,
kolektory poziome – składają się z miedzianych rur wypełnionych czynnikiem chłodniczym pompy.
Koszt inwestycji
Koszt eksploatacji
Są najszybciej rozwijającym się systemem wśród pomp ciepła, cieszącym się bardzo dużą popularnością. W przypadku tego rozwiązania nie ma znaczenia wielkość działki, ponieważ powietrze dostępne jest wszędzie i w dowolnej ilości.
Nie trzeba także przeprowadzać żadnych prac ziemnych, aby zainstalować elementy tego systemu, co niewątpliwie znacznie zmniejsza koszty inwestycji. Dzięki temu powietrzne pompy ciepła są atrakcyjne zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków.
Koszt inwestycji
Koszt eksploatacji
Jaki są rodzaje pomp ciepła to pytanie nurtuje każdego inwestora który zastanawia się nad wyborem tego źródła ciepła do własnego budowanego lub modernizowanego domu. Najprościej pompy ciepła można podzielić na urządzenia powietrzne które czerpią energię z otaczającego nas powietrza oraz na gruntowe które z kolei czerpią darmowa energię z gruntu.