Ogrzewanie gazowe koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne
Ogrzewanie gazowe: koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne
2 października 2018
Zjawisko kondensacji w kotle
Zjawisko kondensacji w kotle
4 października 2018
Pokaż wszystkie
Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła, które zostaną omówione w tym artykule nie wymagają codziennej obsługi, a ich praca jest w pełni automatyczna. Urządzenia są tanie w eksploatacji, a cena całej inwestycji również nie jest aż tak wygórowana, jak jeszcze kilka lat temu.

Pompy ciepła nie potrafią same wytwarzać ciepła. Są w stanie pobierać ciepło z otoczenia, czyli ziemi, wody i powietrza, a następnie przekształcają je na postać, którą mogą wykorzystać w danym budynku. Pomp ciepła nie należy więc traktować jako odpowiednik kotła grzewczego, ponieważ system jest znacznie bardziej skomplikowany.

Każda system składa się z następujących elementów:

- źródła dolnego – z ziemi lub powietrza zostaje pobierane ciepło,

- pompy ciepła – czerpie ciepło z otoczenia, a następnie zmienia je na postać użytkową,

- źródła górnego – jest to instalacja grzewcza znajdująca się w pomieszczeniach. Występuje najczęściej w postaci ogrzewania płaszczyznowego

Pompy gruntowe

Są najlepiej dopasowane do polskich warunków klimatycznych. Można zdecydować się na jedną z 3 form:

kolektory poziome – wężownice z rur są wypełniane niezamarzającym płynem. Elementy te zakupuje się jedynie na głębokości 1-2 m,

sondy pionowe – rury umieszczane są w otworach mających nawet kilkadziesiąt metrów głębokości,

kolektory poziome – składają się z miedzianych rur wypełnionych czynnikiem chłodniczym pompy.

Koszt inwestycji

Koszt eksploatacji

Pompy powietrzne

Są najszybciej rozwijającym się systemem wśród pomp ciepła, cieszącym się bardzo dużą popularnością. W przypadku tego rozwiązania nie ma znaczenia wielkość działki, ponieważ powietrze dostępne jest wszędzie i w dowolnej ilości.

Nie trzeba także przeprowadzać żadnych prac ziemnych, aby zainstalować elementy tego systemu, co niewątpliwie znacznie zmniejsza koszty inwestycji. Dzięki temu powietrzne pompy ciepła są atrakcyjne zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków.

Koszt inwestycji

Koszt eksploatacji

W perspektywie 20 lat koszty inwestycji i późniejszego ogrzewania pompa ciepła zostaną zrównoważone, do decyzji inwestora pozostaje czy wydaje na początku więcej by później wydawać mniej na koszty ogrzewania czy na odwrót, na początku wydajemy mniej na inwestycję by później płacić trochę więcej na ogrzewanie
pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompa ciepła i sprawdź dlaczego to właśnie te urządzenia są tak chętnie wybierane jako główne źródło ciepła

Zobacz

Jaki są rodzaje pomp ciepła to pytanie nurtuje każdego inwestora który zastanawia się nad wyborem tego źródła ciepła do własnego budowanego lub modernizowanego domu. Najprościej pompy ciepła można podzielić na urządzenia  powietrzne które czerpią energię z otaczającego nas powietrza oraz na gruntowe które z kolei czerpią darmowa energię z gruntu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Secured By miniOrange