Ogrzewanie gazowe koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne
Ogrzewanie gazowe: koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne
2 października 2018
Zjawisko kondensacji w kotle
Zjawisko kondensacji w kotle
4 października 2018

Rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła, które zostaną omówione w tym artykule nie wymagają codziennej obsługi, a ich praca jest w pełni automatyczna. Urządzenia są tanie w eksploatacji, a cena całej inwestycji również nie jest aż tak wygórowana, jak jeszcze kilka lat temu.

Pompy ciepła nie potrafią same wytwarzać ciepła. Są w stanie pobierać ciepło z otoczenia, czyli ziemi, wody i powietrza, a następnie przekształcają je na postać, którą mogą wykorzystać w danym budynku. Pomp ciepła nie należy więc traktować jako odpowiednik kotła grzewczego, ponieważ system jest znacznie bardziej skomplikowany.

Każda system składa się z następujących elementów:

- źródła dolnego – z ziemi lub powietrza zostaje pobierane ciepło,

- pompy ciepła – czerpie ciepło z otoczenia, a następnie zmienia je na postać użytkową,

- źródła górnego – jest to instalacja grzewcza znajdująca się w pomieszczeniach. Występuje najczęściej w postaci ogrzewania płaszczyznowego

Pompy gruntowe

Są najlepiej dopasowane do polskich warunków klimatycznych. Można zdecydować się na jedną z 3 form:

kolektory poziome – wężownice z rur są wypełniane niezamarzającym płynem. Elementy te zakupuje się jedynie na głębokości 1-2 m,

sondy pionowe – rury umieszczane są w otworach mających nawet kilkadziesiąt metrów głębokości,

kolektory poziome – składają się z miedzianych rur wypełnionych czynnikiem chłodniczym pompy.

Koszt inwestycji

Koszt eksploatacji

Pompy powietrzne

Są najszybciej rozwijającym się systemem wśród pomp ciepła, cieszącym się bardzo dużą popularnością. W przypadku tego rozwiązania nie ma znaczenia wielkość działki, ponieważ powietrze dostępne jest wszędzie i w dowolnej ilości.

Nie trzeba także przeprowadzać żadnych prac ziemnych, aby zainstalować elementy tego systemu, co niewątpliwie znacznie zmniejsza koszty inwestycji. Dzięki temu powietrzne pompy ciepła są atrakcyjne zarówno dla nowych, jak i modernizowanych budynków.

Koszt inwestycji

Koszt eksploatacji

W perspektywie 20 lat koszty inwestycji i późniejszego ogrzewania pompa ciepła zostaną zrównoważone, do decyzji inwestora pozostaje czy wydaje na początku więcej by później wydawać mniej na koszty ogrzewania czy na odwrót, na początku wydajemy mniej na inwestycję by później płacić trochę więcej na ogrzewanie
pompa ciepła

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompa ciepła i sprawdź dlaczego to właśnie te urządzenia są tak chętnie wybierane jako główne źródło ciepła

Zobacz

Jaki są rodzaje pomp ciepła to pytanie nurtuje każdego inwestora który zastanawia się nad wyborem tego źródła ciepła do własnego budowanego lub modernizowanego domu. Najprościej pompy ciepła można podzielić na urządzenia  powietrzne które czerpią energię z otaczającego nas powietrza oraz na gruntowe które z kolei czerpią darmowa energię z gruntu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx