Rodzaje pomp ciepła
Rodzaje pomp ciepła
3 października 2018
Okres grzewczy w blokach. Kiedy powinien się rozpocząć
Okres grzewczy w blokach. Kiedy powinien się rozpocząć ?
4 października 2018

Zjawisko kondensacji w kotle

Kondensacja w kotle polega na skraplaniu się pary wodnej znajdującej się w spalinach. Woda jest podstawowym produktem spalania i powstaje w rezultacie połączenia wodoru znajdującego się w paliwie z tlenkiem atmosferycznym.

Jeżeli nie zachodzi zjawisko kondensacji, energia wraz z parą wodną ucieka przez komin i nie da się jej wykorzystać do ogrzewania budynku.

O kondensacji można mówić wtedy, gdy temperatura spalin spada poniżej 55 stopni Celsjusza, w wyniku kontaktu z chłodną ścianką wymiennika ciepła lub komina. Kondensacja jest bardzo pożądanym zjawiskiem, ponieważ skraplająca się para wodna oddaje dużą ilość ciepła.

Aby taki efekt uzyskać, należy korzystać z kotła przystosowanego do pracy ze spalinami ( kocioł kondensacyjny). W innym przypadku, kondensacja może zniszczyć cegły komina murowanego.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx