Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny: De Dietrich Innovens MCA
Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny: De Dietrich Innovens MCA
19 lutego 2018
Sposoby na osuszenie zalanego mieszkania
Sposoby na osuszenie zalanego mieszkania
22 lutego 2018

Pompy ciepła i ich rodzaje

Pompy ciepła są nowoczesnym urządzeniami, które coraz częściej ogrzewają domy. Korzystanie z nich jest o wiele tańsze niż z tradycyjnych urządzeń grzewczych. Na jakie rodzaje pomp ciepła można się zdecydować?

Do wyboru są:

  • Powietrzne pompy ciepła

Rozwijają się najszybciej spośród wszystkich rodzajów pomp. Regularnie powstają nowe rozwiązania technologiczne, które usprawniają ich działanie. Dzięki temu zyskują popularność wśród użytkowników na całym świecie. Największą ich zaletą jest to, że wybór konkretnego modelu nie jest uzależniony od wielkości działki ani warunków, jakie na niej panują. W końcu powietrze znajduje się dosłownie wszędzie. Ten rodzaj pompy ciepła nie wymaga, aby w domu znajdował się komin. Nie wpływa również na pracę wentylacji.

Urządzenia z tej kategorii są w stanie działać wydajnie, nawet jeżeli na zewnątrz jest -20 stopni Celsjusza. Powietrzna pompa ciepła, gdy na zewnątrz jest -10 stopni Celsjusza pracuje z taką wydajnością, że jej współczynnik efektywności energetycznej COP wynosi od 2 do 3. Oznacza to, że urządzenie dostarcza 2-3 razy więcej ciepła niż zużywa prądu.

Powietrzne pompy ciepła pełnią w domu takie same funkcje, jak kocioł węglowy czy gazowy. Zarówno ogrzewają dom, jak i podgrzewają ciepłą wodę użytkową. Instalacja systemu nie wymaga ingerencji w bryłę budynku.

  • Wodne pompy ciepła

Do zasilania tych pomp potrzebna jest woda gruntowa, której temperatura w okresie zimowym wynosi 8-10 stopni Celsjusza. Aby pompa ciepła mogła działać, potrzebne są dwie studnie głębinowe: czerpna i zrzutowa. Z tej pierwszej, pompa pobiera wodę, z której następnie odbierane jest ciepło. Do studni zrzutnej odprowadzana jest woda, która oddała już swoje ciepło. Jeżeli na działce jest staw lub inny zbiornik wodny, nie ma konieczności kopania studni głębinowej.

Wodne pompy ciepła pracują bez żadnych problemów w minusowych temperaturach. Problemem może być jednak ich efektywna eksploatacja. Woda w tym czasie może być zanieczyszczona i wymaga filtracji. A jak wiadomo, wtedy konieczne będzie częstsze wymienianie filtrów oraz innych części systemu. Na elementach może pojawić się korozja. W takiej sytuacji, eksploatacja urządzenia może wiązać się z dużymi kosztami.

  • Gruntowe pompy ciepła

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów pomp ciepła. Świetnie sprawdzają się w warunkach panujących w Polsce. Grunt ma stałą, dodatnią temperaturę, a na głębokości 1,5 metra temperatura utrzymywana jest na poziomie 0-8 stopni Celsjusza. Jest możliwość zainstalowania tej pompy ciepła w trzech wariantach:

  • kolektor poziomy w postaci wężownic wypełnionych niezamarzającym płynem. Zakupuje się go na głębokości 1-2 metrów pod gruntem,
  • sonda pionowa składająca się z pojedynczych pętli rur umiejscowionych w odwiertach mających głębokość kilkudziesięciu metrów,
  • kolektor poziomy składający się z miedzianych rur wypełnionych czynnikiem chłodniczym.

Istotne jest tu, aby został dobrany właściwy gruntowy wymiennik ciepła, dostosowany do potrzeb użytkowników. Dzięki temu nie będzie problemów z późniejszą eksploatacją.


Zobacz jak dobieramy pompę ciepła

Dedykowany dobór pompy ciepła

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx