Pompy ciepła są nowoczesnym urządzeniami, które coraz częściej ogrzewają domy. Korzystanie z nich jest o wiele tańsze niż z tradycyjnych urządzeń grzewczych. Na jakie rodzaje pomp ciepła można się zdecydować?
Rozwijają się najszybciej spośród wszystkich rodzajów pomp. Regularnie powstają nowe rozwiązania technologiczne, które usprawniają ich działanie. Dzięki temu zyskują popularność wśród użytkowników na całym świecie. Największą ich zaletą jest to, że wybór konkretnego modelu nie jest uzależniony od wielkości działki ani warunków, jakie na niej panują. W końcu powietrze znajduje się dosłownie wszędzie. Ten rodzaj pompy ciepła nie wymaga, aby w domu znajdował się komin. Nie wpływa również na pracę wentylacji.
Urządzenia z tej kategorii są w stanie działać wydajnie, nawet jeżeli na zewnątrz jest -20 stopni Celsjusza. Powietrzna pompa ciepła, gdy na zewnątrz jest -10 stopni Celsjusza pracuje z taką wydajnością, że jej współczynnik efektywności energetycznej COP wynosi od 2 do 3. Oznacza to, że urządzenie dostarcza 2-3 razy więcej ciepła niż zużywa prądu.
Powietrzne pompy ciepła pełnią w domu takie same funkcje, jak kocioł węglowy czy gazowy. Zarówno ogrzewają dom, jak i podgrzewają ciepłą wodę użytkową. Instalacja systemu nie wymaga ingerencji w bryłę budynku.
Do zasilania tych pomp potrzebna jest woda gruntowa, której temperatura w okresie zimowym wynosi 8-10 stopni Celsjusza. Aby pompa ciepła mogła działać, potrzebne są dwie studnie głębinowe: czerpna i zrzutowa. Z tej pierwszej, pompa pobiera wodę, z której następnie odbierane jest ciepło. Do studni zrzutnej odprowadzana jest woda, która oddała już swoje ciepło. Jeżeli na działce jest staw lub inny zbiornik wodny, nie ma konieczności kopania studni głębinowej.
Wodne pompy ciepła pracują bez żadnych problemów w minusowych temperaturach. Problemem może być jednak ich efektywna eksploatacja. Woda w tym czasie może być zanieczyszczona i wymaga filtracji. A jak wiadomo, wtedy konieczne będzie częstsze wymienianie filtrów oraz innych części systemu. Na elementach może pojawić się korozja. W takiej sytuacji, eksploatacja urządzenia może wiązać się z dużymi kosztami.
Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów pomp ciepła. Świetnie sprawdzają się w warunkach panujących w Polsce. Grunt ma stałą, dodatnią temperaturę, a na głębokości 1,5 metra temperatura utrzymywana jest na poziomie 0-8 stopni Celsjusza. Jest możliwość zainstalowania tej pompy ciepła w trzech wariantach:
Istotne jest tu, aby został dobrany właściwy gruntowy wymiennik ciepła, dostosowany do potrzeb użytkowników. Dzięki temu nie będzie problemów z późniejszą eksploatacją.
Zobacz jak dobieramy pompę ciepła