Pompy ciepła i ich rodzaje
Pompy ciepła i ich rodzaje
20 lutego 2018
Jaka farba sprawdzi się najlepiej do malowania posadzki betonowej w garażu
Jaka farba sprawdzi się najlepiej do malowania posadzki betonowej w garażu ?
23 lutego 2018
Pokaż wszystkie
Sposoby na osuszenie zalanego mieszkania

Sposoby na osuszenie zalanego mieszkania

Sposoby na osuszenie zalanego mieszkania

Zalania mieszkań zdarzają się stosunkowo często. Nawet niewielka awaria wodociągowa lub kanalizacyjna, a także zapominalstwo sąsiada, który nie zakręcił kurka w zlewie mogą spowodować poważne szkody w Twoim lokalu. Jak skutecznie osuszyć mury?

Metody zależne od pory roku

Jeżeli do zalania dojdzie w upalne lato, pierwszym co powinniśmy zrobić jest otwarcie okien oraz drzwi na oścież. Jeżeli do zalania doszło w domu jednorodzinnym, można zdecydować się także na uruchomienie ogrzewania. W takich warunkach mury szybko wyschną.

Nie zawsze jednak pogoda sprzyja suszeniu, szczególnie, że Polska jest krajem deszczowym. Suszenie murów metodami naturalnymi może trwać nawet kilka miesięcy. Dlatego radzimy, aby do suszenia murów wykorzystać specjalne urządzenia, które przyspieszą cały proces.

Urządzenia do suszenia ścianUrządzenia do suszenia ścian

Podstawowym urządzeniem, które należy wprowadzić do mieszkań zalanych jest osuszacz ( taki osuszacz możesz wypożyczyć u nas – więcej szczegółów tutaj ). Absorbuje on wilgoć ze ścian i innych elementów budynku. Wydmuchuje on parę wodną na zewnątrz budynku. To, jakiej mocy powinno być urządzenie, w dużej mierze zależy od stopnia zalania budynku, a także od wielkości samych pomieszczeń. Osuszacz można wspomagać wentylatorem promieniowym lub osiowym. Jego zadaniem jest wymuszanie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Znacznie skróci to czas suszenia ścian. Trzeba również pamiętać o tym, że zbyt mała wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest niedobra. Dlatego należy uważać z suszeniem, ponieważ niedobory wilgoci również mogą spowodować uszkodzenia w pomieszczeniach. Przede wszystkim może dojść do pękania drewnianych elementów, takich jak ramy okienne czy drzwi.

Woda pod podłogą – jak ją usunąć ?

Wielkim wyzwaniem jest osuszenie podłogi w zalanym mieszkaniu. Wilgoć, która wniknęła pod stropy, w warstwę styropianu, nie ma możliwości samoistnego odparowania. Proces ten zazwyczaj przebiega niezauważalnie, a objawy mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach od zalania. Najczęściej oznaką zalania podłogi jest wilgoć pojawiająca się na ścianach tuż nad podłogą. Pojawiają się także oczywiście uszkodzenia paneli czy parkietu.

Najbardziej radykalnym sposobem na usuwanie wody spod podłogi jest drenaż, skucie szlichty oraz wymiana zamokniętego stropu. Jest to jednak proces czasochłonny. Jeżeli zależy nam na czasie, warto zastosować specjalne urządzenie przepuszczające przez strop suche powietrze. Aby jednak mogło zadziałać, trzeba w posadzce wykonać kilka otworów.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx