HPI Evolution – powietrzny komfort w domu
HPI Evolution – powietrzny komfort w domu
15 grudnia 2017
Gaz ziemny i płynny – koszty ogrzewania
Gaz ziemny i płynny – koszty ogrzewania
19 grudnia 2017
Pokaż wszystkie
Gazowe pompy ciepła. Wydajność, technologia i zastosowanie

Gazowe pompy ciepła. Wydajność, technologia i zastosowanie

Gazowe pompy ciepła. Wydajność, technologia i zastosowanie

Pompy ciepła to nowoczesne systemy grzewcze, które znajdują zastosowanie w wielu domach. Dostępne są przeróżne rozwiązania, warto nieco bliżej przyjrzeć się urządzeniu, jakim jest gazowa pompa ciepła.

Ogólnie o pompach ciepła

Pompy ciepła są systemami, którymi określa się urządzenia ze sprężarką napędzaną silnikiem elektrycznym. Jednak wśród tego typu rozwiązań są także inne, w których wykorzystano całkiem odmienne technologie, bardziej nowoczesne i dostosowane do potrzeb użytkowników. Chodzi o gazowe rozwiązania, które znajdują coraz większe zastosowanie w polskich domach. Gaz jest jednym z tańszych źródeł pozwalających na ogrzewanie domu, jak i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dlatego właśnie użytkownicy wolą wybierać takie systemy niż te, w których konieczne jest korzystanie z energii elektrycznej.

Gazowe sprężarkowe pompy ciepła

Gazowe pompy ciepła inaczej zwane są pompami sprężarkowymi. Są wyposażone w sprężarkę mechaniczną, która napędzana jest przez silnik spalinowy. Powietrze w tego typu systemach nie jest wyrzucane, a wykorzystywane przez instalację grzewczą. Pozwala to na skuteczne ogrzewanie domu i zapewnianie w nim korzystnych warunków termicznych. W trybie grzania w tego rodzaju pompie ciepła, sprężony czynnik w procesie skraplania oddaje ciepło do instalacji. Pompy te stworzone są do pracy w trybie grzania, ale także w trybie chłodzenia. Wtedy system może podgrzewać także ciepłą wodę użytkową. Zapewnia to kompaktowe rozwiązanie, które dostosowywane jest do potrzeb użytkowników.

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła

W urządzeniach tych nie ma urządzeń mechanicznych, które mogłyby przesyłać energię z chłodniejszego do cieplejszego układu. Zamiast sprężarki zostało tu wykorzystane zjawisko absorbcji. Sprężanie odbywa się tutaj w warniku, w którym znajduje się roztwór amoniaku i wody. Warnik jest ogrzewany palnikiem gazowym, przez co następuje odparowanie amoniaku, wzrost jego temperatury i ciśnienia. Wytworzone ciepło jest wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowane rozwiązanie pozwala na skuteczne ogrzewanie wody i dostosowywanie jej temperatury do potrzeb użytkowników.


Zobacz naszą recenzje gazowej pompy ciepła

Ogrzewanie do domu: gazowa absorpcyjna pompa ciepła powietrze/woda Gazuno K18



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
6 lat temu

Efektywniejsze są chyba pompy powietrzne ?

Marta
Marta
6 lat temu

Wszyscy polecali mi powietrzne pompy ciepła. Z mężem jednak zdecydowaliśmy, że gazowa wersja będzie dla nas lepsza. Puki co nie możemy narzekać. Pod względem eksploatacyjnym wychodzimy bardzo dobrze.

2
0
Podziel się swoją opiniąx