Gazowe pompy ciepła. Wydajność, technologia i zastosowanie
Gazowe pompy ciepła. Wydajność, technologia i zastosowanie
18 grudnia 2017
Baxi PremierPlus BPP 100, 150, 200, 300
Baxi PremierPlus BPP 100, 150, 200, 300
21 grudnia 2017
Pokaż wszystkie
Gaz ziemny i płynny – koszty ogrzewania

Gaz ziemny i płynny – koszty ogrzewania

Gaz ziemny i płynny – koszty ogrzewania

Ceny gazu wzrastają tak samo, jak pozostałe paliwa wykorzystywane do ogrzewania gazowego. Niestety, ale na to już nie mamy wpływu. Natomiast możemy wpłynąć na całkowity koszt ogrzewania domu wybierając właściwy rodzaj gazu. Warto sprawdzić, który jest bardziej korzystny: ziemny czy płynny?

Ceny gazu ziemnego

Ogrzewanie gazem jest droższe niż węglem czy drewnem. Natomiast, jeżeli porównamy to paliwo z innymi gazami płynnymi, wychodzi na to, że gaz ziemny jest najlepszym rozwiązaniem. I przede wszystkim najtańszym. Aby możliwe było korzystanie z tego paliwa, należy podpisać umowę ze spółką gazownictwa. Czasem jednak jest to utrudnione, ponieważ spółki odmawiają podłączenia gazu pod tereny, które są znacznie oddalone od istniejącej infrastruktury. Po prostu budowa nowego odgałęzienia jest dla nich mało opłacalna.

Cena gazu ziemnego na rok 2017 wynosiła 1,37-1,43 zł/m3. Do tego zawsze należy doliczać opłaty sieciowe, które różnią się w zależności od umowy, jaką podpisaliśmy ze spółką.

Cena gazu płynnego

Gaz płynny wykorzystuje się do ogrzewania domu podobnie, jak gaz ziemny. Typowy zbiornik, w którym paliwo to jest przechowywane ma 2700 litrów. Można zgromadzić w nim gaz potrzeby do ogrzania domu jednorodzinnego nawet na kilka miesięcy.

Opłaty za gaz płynny pobierane są z góry, w momencie tankowania zbiornika. Można także zdecydować się na zryczałtowane rozliczenie, wynikające ze zużycia paliwa w danym miesiącu. Jednak warto podkreślić, że taki sposób rozliczania zwykle okazuje się mniej korzystny finansowo dla odbiorcy niż w przypadku zapłaty z góry, ale za to jest zdecydowanie wygodniejszy.

Cena gazu płynnego może różnić się w zależności od dystrybutora, z którego usług skorzystamy. Może on kosztować około 3 zł za litr. Do tego należy doliczyć dodatkowe opłaty, które może naliczyć dystrybutor. Bardzo często spotykaną opłatą dodatkową jest dzierżawa zbiornika, w którym gaz jest przechowywany. Trzeba o tych wszystkich kosztach dodatkowych pamiętać. Dzięki temu oszacowanie kosztów ogrzewania będzie dużo prostsze.

Kocioł i piec gazowy

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony kotłom i piecom gazowym i zobacz co warto sprawdzić przed zakupem.

Zobacz

Gaz ziemny i płynny – koszty ogrzewania

Ceny gazu wzrastają tak samo, jak pozostałe paliwa wykorzystywane do ogrzewania gazowego. Niestety, ale na to już nie mamy wpływu. Natomiast możemy wpłynąć na całkowity koszt ogrzewania domu wybierając właściwy rodzaj gazu. Warto sprawdzić, który jest bardziej korzystny: ziemny czy płynny?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx