Remont kamienicy - wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego ( podłogówki )
Remont kamienicy – wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego ( podłogówki )
11 grudnia 2019
Ogrzewanie do piwnic i na poddasza – co sprawdza się najlepiej
Ogrzewanie do piwnic i na poddasza – co sprawdza się najlepiej?
13 grudnia 2019
Pokaż wszystkie
COP czy SCOP w pompach ciepła – który współczynnik lepiej określa sprawność pompy ciepła

COP czy SCOP w pompach ciepła – który współczynnik lepiej określa sprawność pompy ciepła

COP czy SCOP w pompach ciepła – który współczynnik lepiej określa sprawność pompy ciepła

Planując kupno i instalację pompy ciepła pragniesz wybrać najoszczędniejsze urządzenie tak by zwrot z inwestycji w to źródło ciepła nastąpił w jak najkrótszym czasie. W jaki sposób dokonać takiego porównania ? Wystarczy porównać dwa wskaźniki COP oraz SCOP, które informują nas o ilości produkowanej darmowej energii. O tym który z tych wskaźników będzie bardziej miarodajny dowiesz się z naszego wpisu.

Czym jest COP ( ang. Coefficient of Performance )

Współczynnik ten odnosi się do dwóch konkretnych punktów pracy pompy ciepła a mianowicie temperatury górnego źródła ( np. ogrzewanie podłogowe ) oraz temperatury z jakiej zostało podgrzane czyli tzw. dolne źródło w tym przypadku np. temperatura zewnętrza powietrza.

Dla przykładu współczynnik COP A7/W35 – czyli Air (powietrze zewnętrzne) 7 stopni z powietrza i Water (woda) 35 stopni na podłogówkę.

Należy pamiętać iż ten współczynnik jest czysto laboratoryjny i informuje nas o samej energii sprężania pomijając inne istotne z punktu wydajności elementy takie jak potrzebna energia do cyrkulacji ciepłej wody w instalacji grzewczej.

Typ pompy ciepła Min. COP wg PN-EN 14511-2
solanka/woda: B0/W35 4.30
woda/woda: W10/W35 5.10.2019
powietrze/woda: A2/W35 3.10.2019
bezpośrednie odp. w gruncie/woda: E4/W35 4.30
Minimalne wymagane wartości COP
Typ pompy ciepła Graniczne wartości SCOPDocelowe wartości SCOP
Powietrze / woda3.33.5
Solanka / woda3.84.3
Woda / woda3.84.5
Bezpośrednie odparowanie3.84.2
Graniczne i docelowe wartości SCOP

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowy i modernizowanych budynków.

Zobacz

COP czy SCOP w pompach ciepła – który współczynnik lepiej określa sprawność pompy ciepła

Planując kupno i instalację pompy ciepła pragniesz wybrać najoszczędniejsze urządzenie tak by zwrot z inwestycji w to źródło ciepła nastąpił w jak najkrótszym czasie. W jaki sposób dokonać takiego porównania ? Wystarczy porównać dwa wskaźniki COP oraz SCOP, które informują nas o ilości produkowanej darmowej energii. O tym który z tych wskaźników będzie bardziej miarodajny dowiesz się z naszego wpisu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx