Remont kamienicy - wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego ( podłogówki )
Remont kamienicy – wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego ( podłogówki )
11 grudnia 2019
Ogrzewanie do piwnic i na poddasza – co sprawdza się najlepiej
Ogrzewanie do piwnic i na poddasza – co sprawdza się najlepiej?
13 grudnia 2019
Pokaż wszystkie
COP czy SCOP w pompach ciepła – który współczynnik lepiej określa sprawność pompy ciepła

COP czy SCOP w pompach ciepła – który współczynnik lepiej określa sprawność pompy ciepła

COP czy SCOP w pompach ciepła – który współczynnik lepiej określa sprawność pompy ciepła

Planując kupno i instalację pompy ciepła pragniesz wybrać najoszczędniejsze urządzenie tak by zwrot z inwestycji w to źródło ciepła nastąpił w jak najkrótszym czasie. W jaki sposób dokonać takiego porównania ? Wystarczy porównać dwa wskaźniki COP oraz SCOP, które informują nas o ilości produkowanej darmowej energii. O tym który z tych wskaźników będzie bardziej miarodajny dowiesz się z naszego wpisu.

Czym jest COP ( ang. Coefficient of Performance )

Współczynnik ten odnosi się do dwóch konkretnych punktów pracy pompy ciepła a mianowicie temperatury górnego źródła ( np. ogrzewanie podłogowe ) oraz temperatury z jakiej zostało podgrzane czyli tzw. dolne źródło w tym przypadku np. temperatura zewnętrza powietrza.

Dla przykładu współczynnik COP A7/W35 – czyli Air (powietrze zewnętrzne) 7 stopni z powietrza i Water (woda) 35 stopni na podłogówkę.

Należy pamiętać iż ten współczynnik jest czysto laboratoryjny i informuje nas o samej energii sprężania pomijając inne istotne z punktu wydajności elementy takie jak potrzebna energia do cyrkulacji ciepłej wody w instalacji grzewczej.

Typ pompy ciepła Min. COP wg PN-EN 14511-2
solanka/woda: B0/W35 4.30
woda/woda: W10/W35 5.10.2019
powietrze/woda: A2/W35 3.10.2019
bezpośrednie odp. w gruncie/woda: E4/W35 4.30
Minimalne wymagane wartości COP
Typ pompy ciepła Graniczne wartości SCOPDocelowe wartości SCOP
Powietrze / woda3.33.5
Solanka / woda3.84.3
Woda / woda3.84.5
Bezpośrednie odparowanie3.84.2
Graniczne i docelowe wartości SCOP

Pompa ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowy i modernizowanych budynków.

Zobacz

COP czy SCOP w pompach ciepła – który współczynnik lepiej określa sprawność pompy ciepła

Planując kupno i instalację pompy ciepła pragniesz wybrać najoszczędniejsze urządzenie tak by zwrot z inwestycji w to źródło ciepła nastąpił w jak najkrótszym czasie. W jaki sposób dokonać takiego porównania ? Wystarczy porównać dwa wskaźniki COP oraz SCOP, które informują nas o ilości produkowanej darmowej energii. O tym który z tych wskaźników będzie bardziej miarodajny dowiesz się z naszego wpisu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx