Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie
Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – co dokładnie można na niej sprawdzić ?
24 listopada 2017
Kotły na węgiel – czy kiedyś znikną z polskich domów ?
Kotły na węgiel – czy kiedyś znikną z polskich domów ?
28 listopada 2017

Prawdy i mity na temat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe znajduje swoje zastosowanie w wielu domach jednorodzinnych. Pomimo tego, że ma wiele zalet, trzeba również pamiętać o kilku pułapkach, jakie występują podczas jego instalacji. Wielu inwestorów rezygnuje z tej formy ogrzewania głównie przez niewiedzę lub krążące na jego temat mity. Warto rozwiać wszelkie wątpliwości, które dotyczą ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe nadaje się tylko do domów jednorodzinnych – PRAWDA

Jeżeli chcesz zainwestować w wodne ogrzewanie podłogowe, należy zaplanować jego stworzenie już na etapie projektowania budynku. Głównie dlatego, że wymaga to przygotowania odpowiedniej wylewki i rozprowadzenia instalacji po obiekcie. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wymaga położenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki, która podnosi poziom podłogi o co najmniej kilka centymetrów. Podczas remontu, prawidłowe wykonanie wylewki może się nie udać.

Można jednak obejść nieco konieczność wczesnego planowania. Wystarczy zainwestować w elektryczne maty podłogowe. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe można będzie wprowadzić dosłownie wszędzie. Nawet w mieszkaniu w bloku, który jak dobrze wiemy jest budowany zgodnie z założeniami inwestora i nabywający mieszkania nie mają możliwości ingerowania w zastosowane tam ogrzewanie.

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo drogie – PRAWDA/MIT

Nie da się ukryć, że aby wprowadzić do swojego domu ogrzewanie podłogowe trzeba będzie trochę zainwestować. Jednak inwestycja bardzo szybko się zwraca i pozwala uzyskać bardzo dużo korzyści. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny jest odczuwalny przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Pozwoli to na wprowadzenie realnych oszczędności.



Warto postawić na tę formę ogrzewania, jeżeli masz kuchnię połączoną z salonem lub wielki hol. Podłogówka w takich warunkach bardzo dobrze sobie radzi zapewniając dogodne warunki termiczne.

Na ogrzewanie podłogowe można kłaść tylko płytki – MIT

Standardowym materiałem, jaki kładziony jest na podłogi z ogrzewaniem podłogowym jest terakota. Ale tylko wtedy, jeżeli ogrzewanie tego typu stosowane jest w kuchni lub łazience. Jeżeli na przykład wprowadzasz ogrzewanie do salonu, możesz z powodzeniem zastosować tam parkiet drewniany lub panele. Istotne jest jedynie, aby poinformować projektanta o materiale wykończeniowym. Dzięki temu będzie on mógł to wziąć pod uwagę podczas planowania instalacji. Ma to o tyle duże znaczenie, że jeżeli zdecydujesz się na podłogę drewnianą, elementy grzewcze pod podłogą należy rozłożyć równomiernie. Dzięki temu można uniknąć niekorzystnych dla materiału drewnianego różnic w temperaturze. Warto także wybrać gatunki drewna o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i niskim współczynniku skurczu.

Trzeba rozplanować ułożenie mebli w pomieszczeniu, zanim zainstaluje się ogrzewanie podłogowe – PRAWDA

Jeżeli będziesz miał w pomieszczeniu duże, masywne meble, które będą zakrywały dużą część podłogi, musisz zaplanować ich rozmieszczenie przed ostatecznym ustaleniem projektu instalacji grzewczej. Chodzi tu głównie o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem przedmiotu. Utrudniłoby to rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience.

Temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka – PRAWDA

Istotne jest, aby pilnować właściwej temperatury podłogi. Nie może być ona zbyt wysoka. Powinno to być przyjemne ciepło, a nie uczucie gorąca kaleczącego stopy. Warto zaprojektować ogrzewanie tak, aby jego temperatura nie przekraczała 29 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura, czyli 35 stopni Celsjusza może by jedynie w okolicy okien i drzwi.

Podłoga bardzo wolno się nagrzewa – PRAWDA

Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy wziąć pod uwagę to, że cały proces nagrzewania trochę trwa. Ale przy tym zyskujemy również wolne stygnięcie, co pozwala przez dłuższy czas utrzymać wypracowaną temperaturę.

Regulacja podłoga jako opłacalny dodatek do ogrzewania podłogowego – PRAWDA

Zalecane jest zastosowanie regulatora do sterowania ogrzewaniem podłogowym ze względu na bezwładność tego systemu i jego długie nagrzewanie. Regulator będzie w stanie automatycznie dostosować temperaturę wody zasilającej do temperatury na zewnątrz. Pozwoli to uzyskać dogodne warunki termiczne wewnątrz pomieszczeń.



Zobacz koniecznie

Tweetop Floor – ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx