Modernizacja kotłowni – dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć
Modernizacja kotłowni – dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć ?
23 listopada 2017
Prawdy i mity na temat ogrzewania podłogowego
27 listopada 2017
Pokaż wszystkie
Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie

Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie

Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – co dokładnie można na niej sprawdzić ?

Smog jest powodem śmierci wielu ludzi na całym świecie. Zbyt wysoki poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu oraz dwutlenku siarki jest dużym zagrożeniem dla wielu milionów ludzi w Europie. Europejska Agencja Środowiska uruchomiła europejski indeks jakości powietrza. Jest to mapa jakości powietrza, na której prezentowane są dane pobierane z 2 tysięcy punktów pomiarowych.

Zanieczyszczenia powietrza są niewidzialnymi zabójcami, którzy zatruwają naszym organizm i prowadzą do jego spustoszenia. Dzięki temu, że obywatele Europy będą mogli sprawdzać jakość powietrza na profesjonalnej mapie, będą mogli odpowiednio reagować na zagrożenie, jakie pojawia się w ich najbliższym otoczeniu.

Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie

Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – kliknij by przejść do linku

Co oznaczają kolory na mapie ?

Jakość powietrza na mapie została zaznaczona przy użyciu konkretnych kolorów:

  • turkus – bardzo dobra jakość powietrza
  • czerwony – zła jakość powietrza
  • ciemnoczerwony – bardzo zła jakość powietrza
  • szary – brak danych na temat jakości powietrza. (Pojawiają się one w kilku krajach, m.in. we Włoszech i Grecji. Oznacza to, że państwa nie przekazały do Europejskiej Agencji Środowiska informacji na temat jakości powietrza. )

Mapa jest źródłem najnowszych informacji na temat jakości powietrza we wszystkich europejskich krajach. Klikając na dany punkt, można sprawdzić to, jak wyglądało powietrze na przestrzeni 100 dni.Co może znajdować się w zanieczyszczonym powietrzu ?

Głównymi składnikami smogu, czyli największego truciciela są:

  • ozon,
  • dwutlenek azotu,
  • dwutlenek siarki,
  • pyły zawieszone PM10 o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometr,
  • cząsteczki PM2,5 o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra.

Duże zanieczyszczenie miast

Europejska Agencja Środowiska opublikowała niedawno raport, z którego wynika, że w ostatnich kilku latach jakość powietrza w Europie uległa poprawie. Pomimo to, nadal mieszkańcy europejskich miast są narażeni na duże zagrożenie, związane z zanieczyszczeniami pojawiającymi się w powietrzu.

 Wśród chorób wywoływanych przez niską jakość powietrza wymienia się choroby układu krążenia, zawały czy nowotwory płuc.


Aplikacja dostępna poniżej

European Air Quality Index

European Air Quality Index

The European Air Quality Index allows users to understand more about current air quality where they live, work or travel. Displaying up-to-date information for Europe, users can gain insights into the air quality in individual countries, regions and cities.

Zobacz: airindex.eea.europa.eu/Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
5 lat temu

Zauważyliście że na Słowacji jest jeszcze gorsze powietrze niż u nas ?

Janeczka
Janeczka
5 lat temu

Jak tak dalej pójdzie to będziemy w maskach przeciwgazowych chodzić

2
0
Podziel się swoją opiniąx