NOVUS (F) 300 450
NOVUS (F) 300/450 – Jednostka wentylacyjna z odzyskiem ciepła
22 listopada 2017
Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie
Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – co dokładnie można na niej sprawdzić ?
24 listopada 2017
Pokaż wszystkie
Modernizacja kotłowni – dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć

Modernizacja kotłowni – dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć

Modernizacja kotłowni – dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć ?

Rząd oraz Unia Europejska wspierają wszystkie gospodarstwa domowe, które chcą wymieniać stare piece na nowe. Modernizacja kotłowni w domach jednorodzinnych ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Przegląd wybranych programów

Modernizacja kotłowni – Program dofinansowania w Krakowie

W każdej gminie program dofinansowania wygląda nieco inaczej. Niektóre proponują podłączenie do sieci ciepłowniczej lub ogrzewania gazowego, a także dofinansowują wymianę przestarzałych kotów węglowych. Istotne jest, aby pamiętać o tym, że nowy kocioł ma spełniać wymagania ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń.

Gminy mają możliwość pozyskiwania zewnętrznych środków na dofinansowywanie swoich mieszkańców. Mogą skorzystać z:

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

programu PONE oferowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jeżeli Twoja gmina nie oferuje dofinansowania na wymianę kotła, można skorzystać z preferencyjnego kredytu oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska i wybrane banki spółdzielcze.

W Małopolsce można uzyskać również Wsparcie finansowe do termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Organizuje je Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach programu JAWOR.

Modernizacja kotłowni - Program dofinansowania w Warszawie

Mieszkańcy stolicy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości od 7 do 20 tysięcy złotych. Wsparcie nie może przekraczać 75% rzeczywistych kosztów inwestycji. Z tego wsparcia mogą skorzystać osoby, które likwidują kotły zasilane paliwem stałym i zamieniają je na nowe źródła ciepła. Dofinansowanie może pokryć zakup i montaż nowej instalacji technologicznej kotłowni. W ramach tej inwestycji, na 7 tysięcy złotych mogą liczyć osoby fizyczne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a na 15 tysięcy złotych wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.

W ramach likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonania indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej, maksymalna wysokość dotacji nie będzie mogła przekroczyć 10 tysięcy złotych dla osób fizycznych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz 20 tysięcy dla wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.

Program dofinansowania w Kielcach

Od września 2017 roku ponownie działa program ZORZA – czyste powietrze nad Świętokrzyskim. Powstał on po to, aby ograniczyć zanieczyszczenia generowane przez indywidualne kotłownie. Ma wspierać zakup i montaż odnawialnych źródeł energii i termomodernizację budynków.

Program dofinansowania w Toruniu

W województwie kujawsko-pomorskim można liczyć na dopłaty do oprocentowania kredytu preferencyjnego udzielanego na inwestycje proekologiczne.

Program dofinansowania w Opolu

Program mający na celu ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń realizowany w Opolu składa się z pięciu części:

1. EKO-PIEC - poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródła ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych,

2. EKO-TERM - poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynku mieszkalnego bez wymiany źródła ciepła,

3. EKO-DOM - poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynku mieszkalnego z wymianą źródła ciepła,

4. OZE - poprawa jakości powietrza poprzez zakup i montaż odnawialnych źródeł energii,

5. EKO-MŚP - poprawa jakości powietrza w wyniku realizacji zadań przez przedsiębiorców należących do sektora MŚP.

Program dofinansowania w województwie dolnośląskim

Na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuje wymiana starych pieców na nowe. Ma to na celu poprawić jakość powietrza i zniwelować emisję szkodliwych substancji. Gminy chcą zwiększyć ilość źródeł odnawialnych w polskich gospodarstwach domowych. Celem programów jest także likwidacja kotłów starego typu i wymiana ich na kotły gazowe, opalane lekkim olejem opałowym lub biomasą. W planach jest także podłączanie domów do sieci ciepłowniczych lub instalowanie w nich pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

Fundusz obejmie dofinansowaniem do 50 % kosztów kwalifikowanych, przy ich górnych limitach:

dla domu jednorodzinnego 20.000,00 zł,

dla mieszkania w budynku wielorodzinnym 14.000,00 zł

w przypadku kotłowni wspólnej 8.000,00 zł na każde mieszkanie zasilane z tej kotłowni.

Dofinansowanie będzie formą pożyczki, w której będzie możliwość umorzenia 50% kapitału. Pożyczka udzielana jest bez prowizji i dodatkowych opłat, a jej oprocentowanie jest stałe i wynosi obecnie 2,75 % w skali roku. Szczególną preferencją objęte są miejscowości uzdrowiskowe, które mogą uzyskać umorzenie części kapitału do wysokości 70 %.

Program dofinansowania w województwie lubelskim

Województwo lubelskie przygotowało dla swoich mieszkańców cztery linie kredytowe, w ramach dofinansowania na modernizację kotłowni. Jedna z nich obejmuje:

modernizację systemów grzewczych w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza,

modernizację systemów grzewczych z wykorzystaniem przyjaznych środowisku źródeł energii: biomasy, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła,

wykonanie systemów grzewczych i zasilania z wykorzystaniem alternatywnych - przyjaznych środowisku źródeł energii.

Modernizacja kotłowni – dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć ?

Rząd oraz Unia Europejska wspierają wszystkie gospodarstwa domowe, które chcą wymieniać stare piece na nowe. Modernizacja kotłowni w domach jednorodzinnych ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Przyczyną powstawania smogu jest spalanie niskiej jakości paliwa w przestarzałych piecach. Obecnie gospodarstwa domowe mogą liczyć na dofinansowania na wymianę kotłów na nowe.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx