NOVUS (F) 300 450
NOVUS (F) 300/450 – Jednostka wentylacyjna z odzyskiem ciepła
22 listopada 2017
Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie
Interaktywna mapa jakości powietrza w Europie – co dokładnie można na niej sprawdzić ?
24 listopada 2017
Pokaż wszystkie
Modernizacja kotłowni - dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć ?

Modernizacja kotłowni - dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć ?

Modernizacja kotłowni – dofinansowanie do wymiany pieca – na jaką dopłatę możesz liczyć ?

Rząd oraz Unia Europejska wspierają wszystkie gospodarstwa domowe, które chcą wymieniać stare piece na nowe. Modernizacja kotłowni w domach jednorodzinnych ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Przyczyną powstawania smogu jest spalanie niskiej jakości paliwa w przestarzałych piecach. Obecnie gospodarstwa domowe mogą liczyć na dofinansowania na wymianę kotłów na nowe.

Modernizacja kotłowni – Program dofinansowania w Małopolsce

W każdej gminie program dofinansowania wygląda nieco inaczej. Niektóre proponują podłączenie do sieci ciepłowniczej lub ogrzewania gazowego, a także dofinansowują wymianę przestarzałych kotów węglowych. Istotne jest, aby pamiętać o tym, że nowy kocioł ma spełniać wymagania ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń.

Gminy mają możliwość pozyskiwania zewnętrznych środków na dofinansowywanie swoich mieszkańców. Mogą skorzystać z:

  • Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
  • programu PONE oferowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jeżeli Twoja gmina nie oferuje dofinansowania na wymianę kotła, można skorzystać z preferencyjnego kredytu oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska i wybrane banki spółdzielcze.

W Małopolsce można uzyskać również Wsparcie finansowe do termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Organizuje je Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach programu JAWOR.

Modernizacja kotłowni  – Program dofinansowania w Warszawie

Mieszkańcy stolicy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości od 7 do 20 tysięcy złotych. Wsparcie nie może przekraczać 75% rzeczywistych kosztów inwestycji. Z tego wsparcia mogą skorzystać osoby, które likwidują kotły zasilane paliwem stałym i zamieniają je na nowe źródła ciepła. Dofinansowanie może pokryć zakup i montaż nowej instalacji technologicznej kotłowni. W ramach tej inwestycji, na 7 tysięcy złotych mogą liczyć osoby fizyczne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a na 15 tysięcy złotych wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.

W ramach likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonania indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej, maksymalna wysokość dotacji nie będzie mogła przekroczyć 10 tysięcy złotych dla osób fizycznych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz 20 tysięcy dla wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.


Zobacz również:

Kotły gazowe – Budowa i Remont

Kotły gazowe – Budowa i Remont

Kotły gazowe Nowoczesne kotły gazowe Modernizacja kotłowni gazowej wymusza na inwestorach wymianę starego kotła gazowego na nowy. Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka oferta urządzeń, które można w pełni dostosować do potrzeb użytkownika. 

Zobacz: remont.biz.pl/category/kotly-gazowe/


Program dofinansowania w Kielcach

Od września 2017 roku ponownie działa program ZORZA – czyste powietrze nad Świętokrzyskim. Powstał on po to, aby ograniczyć zanieczyszczenia generowane przez indywidualne kotłownie. Ma wspierać zakup i montaż odnawialnych źródeł energii i termomodernizację budynków.

Program dofinansowania w Toruniu

W województwie kujawsko-pomorskim można liczyć na dopłaty do oprocentowania kredytu preferencyjnego udzielanego na inwestycje proekologiczne.

Program dofinansowania w Opolu

Program mający na celu ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń realizowany w Opolu składa się z pięciu części:
1. EKO-PIEC – poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródła ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych,
2. EKO-TERM – poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynku mieszkalnego bez wymiany źródła ciepła,
3. EKO-DOM – poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynku mieszkalnego z wymianą źródła ciepła,
4. OZE – poprawa jakości powietrza poprzez zakup i montaż odnawialnych źródeł energii,
5. EKO-MŚP – poprawa jakości powietrza w wyniku realizacji zadań przez przedsiębiorców należących do sektora MŚP.

Program obowiązuje od 2016 roku, a zakończy się w 2020 roku.

Program dofinansowania we Wrocławiu

Na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuje wymiana starych pieców na nowe. Ma to na celu poprawić jakość powietrza i zniwelować emisję szkodliwych substancji. Gminy chcą zwiększyć ilość źródeł odnawialnych w polskich gospodarstwach domowych. Celem programów jest także likwidacja kotłów starego typu i wymiana ich na kotły gazowe, opalane lekkim olejem opałowym lub biomasą. W planach jest także podłączanie domów do sieci ciepłowniczych lub instalowanie w nich pomp ciepła i kolektorów słonecznych.

Fundusz obejmie dofinansowaniem do 50 % kosztów kwalifikowanych, przy ich górnych limitach:

  • dla domu jednorodzinnego 20.000,00 zł,
  • dla mieszkania w budynku wielorodzinnym 14.000,00 zł
  •  w przypadku kotłowni wspólnej 8.000,00 zł na każde mieszkanie zasilane z tej kotłowni.

Dofinansowanie będzie formą pożyczki, w której będzie możliwość umorzenia 50% kapitału. Pożyczka udzielana jest bez prowizji i dodatkowych opłat, a jej oprocentowanie jest stałe i wynosi obecnie 2,75 % w skali roku. Szczególną preferencją objęte są miejscowości uzdrowiskowe, które mogą uzyskać umorzenie części kapitału do wysokości 70 %.

Program dofinansowania w województwie lubelskim

Województwo lubelskie przygotowało dla swoich mieszkańców cztery linie kredytowe, w ramach dofinansowania na modernizację kotłowni. Jedna z nich obejmuje:

  • modernizację systemów grzewczych w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza,
  • modernizację systemów grzewczych z wykorzystaniem przyjaznych środowisku źródeł energii: biomasy, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła,
  • wykonanie systemów grzewczych i zasilania z wykorzystaniem alternatywnych – przyjaznych środowisku źródeł energii.

Zobacz również:

Pompa Ciepła – Budowa i Remont

Pompa Ciepła – Budowa i Remont

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się nowoczesne, ekologiczne systemy grzewcze, takie jak pompa ciepła. Coraz więcej osób chce je mieć w swoich domach. Decydują się na nie przede wszystkim osoby będące na etapie budowy domy. Pompy ciepła świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, szczelnych domach

Zobacz: remont.biz.pl/category/pompa-ciepla/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *