Fatalne wieści dla osób z kredytem hipotecznym, po decyzji RPP wzrosną miesięczne raty
Fatalne wieści dla osób z kredytem hipotecznym, po decyzji RPP wzrosną miesięczne raty
4 stycznia 2022
Polska Spółka Gazownictwa wyczerpała budżet na przyłącza gazu
Polska Spółka Gazownictwa wyczerpała budżet na przyłącza gazu
14 stycznia 2022
Pokaż wszystkie
Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce

Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce

Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce?

W naszym ostatnim wpisie informowaliśmy o tym iż Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe windując tym samym raty kredytów hipotecznych do dawno nie widzianych poziomów. Podwyżka raty kredytu hipotecznego to tylko jedna strona medalu, drugą strona tego samego medalu jest realny spadek zdolności kredytowej dla osób dopiero pragnących rozpocząć budowę domu lub zakup mieszkania. Sprawdźmy więc o ile zmniejszy się przykładowa zdolność kredytowa oraz w jaki sposób ta sytuacja wpłynie na rynek budowlany w Polsce ?

dług, pieniądze, pusty portfel

Malejąca zdolność kredytowa na skutek polityki RPP.

Efektem ostatnich podwyżek stóp procentowych w NBP poza oczywistym wzrostem rat kredytów hipotecznych jest również spadek zdolności kredytowej osób które dopiero starają się o kredyt hipoteczny na budowę domu lub zakup mieszkania.

Jak podają ekonomiści ING, osoba o przeciętnym dochodzie która jeszcze pół roku temu dysponowała zdolnością kredytową na poziomie 300 000 zł na chwile ( przy stopach procentowych na poziomie 2,25 % ) obecną może „pochwalić” się zdolnością na poziomie około 250 000 zł. Według tych analityków docelowo stopa referencyjna NBP ma wynieść około 4 % co oznacza iż ta sama osoba będzie dysponowała zdolnością kredytową na poziomie 200 000 zł, co oznaczać będzie spadek zdolności kredytowej na poziomie roku o 50 %

Jaki wpływ na rynek budowlany będzie miała malejąca zdolność kredytowa?

Należy pamiętać iż polski rynek budowlany oparty jest na długu, co oznacz iż praktycznie wszystkie nowo budowane domy lub kupowane mieszkania wspierane są kredytem hipotecznym. Spadek zdolności kredytowej przy zachowaniu aktualnych cen w budowlance oznacza iż nowych inwestycji praktycznie nie będzie.

Co to będzie oznaczać dla tego sektora gospodarki wyjaśniać raczej nie trzeba ….

Zapraszamy na nasz kanał w wiadomościach Google - https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMP2nlgsw8MytAw?ceid=PL:pl&oc=3

Polecamy również portal https://sobir.pl/

Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce?

W naszym ostatnim wpisie informowaliśmy o tym iż Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe windując tym samym raty kredytów hipotecznych do dawno nie widzianych poziomów. Podwyżka raty kredytu hipotecznego to tylko jedna strona medalu, drugą strona tego samego medalu jest realny spadek zdolności kredytowej dla osób dopiero pragnących rozpocząć budowę domu lub zakup mieszkania. Sprawdźmy więc o ile zmniejszy się przykładowa zdolność kredytowa oraz w jaki sposób ta sytuacja wpłynie na rynek budowlany w Polsce ?

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
4 miesięcy temu

Przy aktualnych wzrostach oprocentowania, trudno skusić sie na jak ikolwiek kredyt. Nie wiadomo co nas czeka za jakiś czas, może bedzie trzeba spłacać 2 albo 3 razy tyle.

Tobiasz
Tobiasz
4 miesięcy temu
Reply to  Adrian

Będzie jak z frankowiczami … to będą kredyty nie do spłacenia

Bob
Bob
3 miesięcy temu

Już sie to dzieje, wczoraj czytałem na money.pl że w styczniu było o 25 % mniej kredytów hipotecznych a to dopiero początek

Budowlaniec
Budowlaniec
3 miesięcy temu

Już jest odczuwalny brak zleceń

Igor
Igor
1 miesiąc temu

To jakaś masakra, chciałem kupić stal na budowę domu a tu ceny 9000 zł za tonę

5
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x