Fatalne wieści dla osób z kredytem hipotecznym, po decyzji RPP wzrosną miesięczne raty
Fatalne wieści dla osób z kredytem hipotecznym, po decyzji RPP wzrosną miesięczne raty
4 stycznia 2022
Polska Spółka Gazownictwa wyczerpała budżet na przyłącza gazu
Polska Spółka Gazownictwa wyczerpała budżet na przyłącza gazu
14 stycznia 2022
Pokaż wszystkie
Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce

Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce

Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce?

W naszym ostatnim wpisie informowaliśmy o tym iż Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe windując tym samym raty kredytów hipotecznych do dawno nie widzianych poziomów. Podwyżka raty kredytu hipotecznego to tylko jedna strona medalu, drugą strona tego samego medalu jest realny spadek zdolności kredytowej dla osób dopiero pragnących rozpocząć budowę domu lub zakup mieszkania. Sprawdźmy więc o ile zmniejszy się przykładowa zdolność kredytowa oraz w jaki sposób ta sytuacja wpłynie na rynek budowlany w Polsce ?

dług, pieniądze, pusty portfel

Malejąca zdolność kredytowa na skutek polityki RPP.

Efektem ostatnich podwyżek stóp procentowych w NBP poza oczywistym wzrostem rat kredytów hipotecznych jest również spadek zdolności kredytowej osób które dopiero starają się o kredyt hipoteczny na budowę domu lub zakup mieszkania.

Jak podają ekonomiści ING, osoba o przeciętnym dochodzie która jeszcze pół roku temu dysponowała zdolnością kredytową na poziomie 300 000 zł na chwile ( przy stopach procentowych na poziomie 2,25 % ) obecną może „pochwalić” się zdolnością na poziomie około 250 000 zł. Według tych analityków docelowo stopa referencyjna NBP ma wynieść około 4 % co oznacza iż ta sama osoba będzie dysponowała zdolnością kredytową na poziomie 200 000 zł, co oznaczać będzie spadek zdolności kredytowej na poziomie roku o 50 %

Jaki wpływ na rynek budowlany będzie miała malejąca zdolność kredytowa?

Należy pamiętać iż polski rynek budowlany oparty jest na długu, co oznacz iż praktycznie wszystkie nowo budowane domy lub kupowane mieszkania wspierane są kredytem hipotecznym. Spadek zdolności kredytowej przy zachowaniu aktualnych cen w budowlance oznacza iż nowych inwestycji praktycznie nie będzie.

Co to będzie oznaczać dla tego sektora gospodarki wyjaśniać raczej nie trzeba ….

Zapraszamy na nasz kanał w wiadomościach Google - https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMP2nlgsw8MytAw?ceid=PL:pl&oc=3

Polecamy również portal https://sobir.pl/

Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce?

W naszym ostatnim wpisie informowaliśmy o tym iż Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe windując tym samym raty kredytów hipotecznych do dawno nie widzianych poziomów. Podwyżka raty kredytu hipotecznego to tylko jedna strona medalu, drugą strona tego samego medalu jest realny spadek zdolności kredytowej dla osób dopiero pragnących rozpocząć budowę domu lub zakup mieszkania. Sprawdźmy więc o ile zmniejszy się przykładowa zdolność kredytowa oraz w jaki sposób ta sytuacja wpłynie na rynek budowlany w Polsce ?

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
2 lat temu

Przy aktualnych wzrostach oprocentowania, trudno skusić sie na jak ikolwiek kredyt. Nie wiadomo co nas czeka za jakiś czas, może bedzie trzeba spłacać 2 albo 3 razy tyle.

Tobiasz
Tobiasz
2 lat temu
Reply to  Adrian

Będzie jak z frankowiczami … to będą kredyty nie do spłacenia

Bob
Bob
2 lat temu

Już sie to dzieje, wczoraj czytałem na money.pl że w styczniu było o 25 % mniej kredytów hipotecznych a to dopiero początek

Budowlaniec
Budowlaniec
2 lat temu

Już jest odczuwalny brak zleceń

Igor
Igor
2 lat temu

To jakaś masakra, chciałem kupić stal na budowę domu a tu ceny 9000 zł za tonę

Staszek
Staszek
1 rok temu
Reply to  Igor

Aktualnie cena stali spadła do trzech czterech tysięcy za tonę

Jadwiga
Jadwiga
1 rok temu

Proroczy artykuł

Fala
Fala
1 rok temu

Jak myślicie jak zlikwidują ten wibo i prowadzą wiron to te raty kredyt to spadną ?

Olaf
Olaf
1 rok temu

Z perspektywy czasu a minęło prawie rok od kiedy z artykuł został napisany muszę żeby przyznać że autor od tego artykułu okazał się wizjonerem to o czym pisał prawie rok temu Właśnie się materializuje 😲

9
0
Podziel się swoją opiniąx