Nowości w programie Czyste powietrze na rok 2022
Nowości w programie Czyste powietrze na rok 2022
2 stycznia 2022
Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce
Czy widmo końca pożyczek hipotecznych załamie rynek budowlany w Polsce?
9 stycznia 2022
Pokaż wszystkie
Fatalne wieści dla osób z kredytem hipotecznym, po decyzji RPP wzrosną miesięczne raty

Fatalne wieści dla osób z kredytem hipotecznym, po decyzji RPP wzrosną miesięczne raty

Fatalne wieści dla osób z kredytem hipotecznym, po decyzji RPP wzrosną miesięczne raty.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła dzisiaj (2022-01-04) stopy procentowe o pół punktu procentowego do poziomu 2,25 % i jest to najwyższy poziom od 2014 roku czyli na długo przed pandemią. Podwyżka stóp procentowych przekłada się automatycznie na wyższą stawkę WIBOR ( ( Warsaw Interbank Offer Rate – stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom ) a to z kolei na wyższą ratę kredytu hipotecznego do spłaty. Sprawdźmy o ile wzrośnie przykładowa rata kredytu hipotecznego?

pieniądze, kredyt, dom, budowa

O ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego ?

Poniżej prezentujemy szacunkowe wartości o ile wzrośnie miesięczna rata kredytu hipotecznego w zależności od jego wielkości oraz założeniu iż czas spłaty tego kredytu jest ten sam.

Kredyt 100 000 na 25 lat - wzrost miesięcznej raty o około 30 zł

Kredyt 200 000 na 25 lat - wzrost miesięcznej raty o około 60 zł

Kredyt 300 000 na 25 lat - wzrost miesięcznej raty o około 80 zł

Kredyt 400 000 na 25 lat - wzrost miesięcznej raty o około 120 zł

Kredyt 500 000 na 25 lat - wzrost miesięcznej raty o około 150 zł

O ile wzrosła rata kredytu od października 2021 (data rozpoczęcia przez RPP procesu podnoszenia stóp procentowych)

W przypadku najczęściej zaciąganego kredytu hipotecznego ( 300 000 zł na 25 lat ) rata wzrosła o około 370 zł co przy równoczesnej podwyżce cen prądu i gazu zaczyna stawiać pod znakiem zapytania płynność finansową kredytobiorców zwłaszcza takich którzy swoje kredyty na budowę domu lub kupno mieszkania brali na tzw. styk, nie posiadając równocześnie jakiejkolwiek poduszki finansowej.

Co dalej, czy rata kredytu hipotecznego jeszcze wzrośnie ?

Wszystko wskazuje że tak, inflacja się u nas dopiero rozpędza ( listopad 7,8 % ) i swoje apogeum ma osiągnąć dopiero w drugiej połowie 2022 roku co skłoni RPP do dalszego podnoszenia stóp procentowych co przełoży się automatycznie na wzrost WIBOR-u. Jak szacują analitycy ING Bank Śląski docelowo stawka głównej stopy procentowej NBP ma wynieść 4 punkty procentowe ( wobec poziomu 2,25 % jaki mamy obecnie ) co może skutkować ratami niemal o połowę wyższymi niż jeszcze trzy miesiące temu. Dla przykładu jeżeli ktoś miał ratę kredytu hipotecznego na poziomie 1400 zł w październiku 2021 to na koniec 2022 roku rata ta wyniesie przeszło 2000 zł.

Zapraszamy na nasz kanał w wiadomościach Google - https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMP2nlgsw8MytAw?ceid=PL:pl&oc=3

Polecamy również portal https://sobir.pl/

Fatalne wieści dla osób z kredytem hipotecznym, po decyzji RPP wzrosną miesięczne raty.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła dzisiaj (2022-01-04) stopy procentowe o pół punktu procentowego do poziomu 2,25 % i jest to najwyższy poziom od 2014 roku czyli na długo przed pandemią. Podwyżka stóp procentowych przekłada się automatycznie na wyższą stawkę WIBOR ( ( Warsaw Interbank Offer Rate – stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom ) a to z kolei na wyższą ratę kredytu hipotecznego do spłaty. Sprawdźmy o ile wzrośnie przykładowa rata kredytu hipotecznego?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Izydor
Izydor
2 lat temu

Przecież to dopiero początek podnoszenia stóp procentowych

fl24
fl24
2 lat temu
Reply to  Izydor

Aż boję się o tym myśleć. Przeraża mnie to.

Zyba
Zyba
2 lat temu

A co się wydawało tym wszystkim biorącym kredyty z zerową stopą procentową ??? Przecież to było wiadomo że taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie

Bob
Bob
2 lat temu
Reply to  Zyba

Brał elektorat pisu to co się dziwisz że nie wiedzieli ?

4
0
Podziel się swoją opiniąx