Praca po szkole budowlanej, ile można zarobić
Praca po szkole budowlanej, ile można zarobić
5 lutego 2022
Ile kosztuje wybudowanie domu murowanego
Ile kosztuje wybudowanie domu murowanego?
12 lutego 2022
Pokaż wszystkie
Mocny spadek popytu na kredyt hipoteczny w styczniu 2022

Mocny spadek popytu na kredyt hipoteczny w styczniu 2022

Mocny spadek popytu na kredyt hipoteczny w styczniu 2022r.

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w styczniu bieżącego roku o kredyt mieszkaniowy ubiegało się o 25,9 % osób mniej niż rok wcześniej. Czy zatem zaczyna się realizować scenariusz mocnego złamania na rynku budowlanym o którym od jakiegoś czasu piszemy?

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe - styczeń 2022

Powody styczniowego załamania na rynku kredytów mieszkaniowych.

Polityka podnoszenia przez NBP stóp procentowych w odpowiedzi na najwyższą od 20 lat inflację wywołaną przez zeszłoroczne lockdowny które doprowadziły do obecnych turbulencji w gospodarce zaczyna zbierać śmiertelne żniwo na rynku kredytów hipotecznych. Pierwsze symptomy obecnej sytuacji jak zauważył portal sobir.pl w artykule https://sobir.pl/peka-banka-mieszkaniowa-takiego-spadku-sprzedazy-mieszkan-nie-bylo-od-10-lat/ można było obserwować już początkiem stycznia a dotyczyły największego od 10 lat załamania jeżeli chodzi o sprzedaż mieszkań w ujęciu kwartalnym.

Początek obecnego roku to nieustanne zwiększanie obciążeń finansowych poprzez wprowadzenie tzw. Nowego Ładu czy znaczne podwyżki cen dla nośników energii takich jak gaz i prąd co przekłada się znaczy wzrost kosztów utrzymania czy szalejącą drożyznę w sklepach spożywczych a to niestety pociąga za sobą z kolei mniejszą aktywność jeżeli chodzi o planowanie zakupu lub remontu nieruchomości.

Warto jeszcze nadmienić iż od października 2021 trwa nieustanny proces podwyższania stóp procentowych i nic nie wskazuje by ten proces zakończył się w najbliższej przyszłości, analitycy prognozują iż na jutrzejszej sesji NBP tj. 08.02.2022 stopy kolejny raz pójdą do góry tym razem o 50 punktów bazowych podnosząc tym samym WIBOR który z kolei przełoży się na wyższą ratę kredytu mieszkaniowego oraz mniejszą zdolność kredytową dla osób pragnących dopiero wziąć kredyt pod hipotekę.

Styczniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 10 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

W styczniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,03 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 37,82 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 25,9%. W porównaniu do grudnia 2021 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 15,5%. Średnia wartość wnioskowanego kredytu w styczniu br. wyniosła ponad 355,4 tys. zł i była wyższa o 12,1% w relacji do wartości ze stycznia 2021 r., ale niższa o 1,1% niż w grudniu 2021 r.

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe - styczeń 2022

Na styczniową wartość Indeksu negatywnie wpłynął bardzo duży spadek liczby wnioskodawców. Styczniowa liczba osób wnioskujących jest piątym najniższym wynikiem miesięcznym od stycznia 2007 r. Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w styczniu 2022 r. jest na takim samym poziomie, jak w kwietniu 2020 r., czyli miesiącu największej paniki związanej z pandemią COVID-19. Jeżeli natomiast odniesiemy liczbę osób wnioskujących o kredyty w styczniu 2022 r. do liczby osób wnioskujących w marcu 2021 r. (rekordowy wynik w całej pandemii) to spadek wynosi aż 28 771 osób (ponad 50%)

W skrajnie niekorzystnym scenariuszu, gdy wartość popytu istotnie spadnie, ceny nieruchomości, szczególnie w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, mogą nawet spaść. Kolejnym czynnikiem, który będzie kształtował popyt na kredyty mieszkaniowe jest zdolność kredytowa. W tym przypadku kluczowym będzie to, na ile wzrost dochodów gospodarstw domowych ograniczy negatywny wpływ na wysokość zdolności kredytowej wzrostu stóp procentowych i wzrostu kosztów utrzymania. Wierząc oczekiwaniom rynkowym, stopy powinny wzrosnąć do 4,5-5%, jednak w oparciu o ostatnie wypowiedzi Prezesa NBP, można nawet założyć ich wzrost do 6%. Jeżeli wzrost dochodów netto gospodarstw domowych będzie niewielki lub w przypadku spadku dochodów netto, to w skrajnie negatywnym przypadku można założyć duży, mocno odczuwalny spadek zdolności kredytowej

Główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski

Czy zatem zaczyna się realizować scenariusz mocnego złamania na rynku budowlanym o którym od jakiegoś czasu piszemy?

W mojej opinii tak, a załamanie rynku budowlanego które jest na horyzoncie będzie dużo mocniejsze niż te z lat 2008-2015 KRYZYS W BUDOWNICTWIE W POLSCE W LATACH 2008-2015 - opracowanie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - Wydział Ekonomii doprowadzając do fali bankructw firm remontowych, instalatorskich i budowlanych szczególnie w sytuacji gdy cała branża budowlana tonie w niewyobrażalnych do tej pory długach ( aktualne zadłużenie firm z sektora budowlanego wynosi prawie 1,8 mld - dane na grudzień 2021r.). Pokłosiem tego załamania w dłuższej perspektywie czasu powinna być również spora obniżka cen materiałów oraz usług więc kto przetrzyma uderzenie tego swoistego tsunami będzie miał szansę na tańszą budowę domu lub zakup oraz remont mieszkania.

Zapraszamy na nasz kanał w wiadomościach Google - https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMP2nlgsw8MytAw?ceid=PL:pl&oc=3

Mocny spadek popytu na kredyt hipoteczny w styczniu 2022r.

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w styczniu bieżącego roku o kredyt mieszkaniowy ubiegało się o 25,9 % osób mniej niż rok wcześniej. Czy zatem zaczyna się realizować scenariusz mocnego złamania na rynku budowlanym o którym od jakiegoś czasu piszemy?

 

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
2 lat temu

To jeszcze nic, zobaczcie co prognozują na pierwszy kwartał 2022 https://sobir.pl/popyt-na-kredyty-mieszkaniowe-nbp-prognozuje-60-spadek-w-pierwszym-kwartale-2022/

Janusz
Janusz
2 lat temu

To się dopiero zacznie 🙁

2
0
Podziel się swoją opiniąx