Lampa wisząca - jaką wybrać do konkretnego pomieszczenia
Lampa wisząca – jaką wybrać do konkretnego pomieszczenia?
14 marca 2022
Mrówki w domu – domowe sposoby na pozbycie się mrówek
Mrówki w domu – domowe sposoby na pozbycie się mrówek
28 marca 2022
Pokaż wszystkie
Czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego

Czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego

Czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

Ostatnie znaczne podwyżki cen podstawowych materiałów budowlanych takich jak chociażby stal spowodowały iż założony na początku budowy domu kosztorys może okazać się nieaktualny a na wybudowanie domu najzwyczajniej w świecie nie wystarczy nam pieniędzy. Osoby budujące dom z kredytu hipotecznego mają w takiej sytuacji możliwość teoretycznego tzw. dobrania kredytu mieszkaniowego. Sprawdźmy więc czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

pieniądze, kredyt, dom, budowa

Kiedy zaciągamy kredyt hipoteczny bazujemy na bieżącym kosztorysie budowy domu bądź aktualnej cenie zakupu mieszkania i jego późniejszego wykończenia które chcemy kupić. Kosztorys ten jednak w trakcie trwania budowy domu bądź prowadzonych prac wykończeniowych może ulec dość poważniej zmianie spowodowanej np. wzrostem kosztów pracy w związku z wprowadzonym od nowego roku nowym ładem bądź jak obecnie (konflikt na Ukrainie) załamaniem się łańcuchów dostaw które przekładają się na skokowy wzrost cen materiałów budowlanych jak np. cena stali zbrojeniowej która na przestrzeni ostatniego tygodnia podrożała z 4000 zł do prawie 9000 zł.

W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia a mianowicie przeczekać szok podażowy licząc na powrót cen materiałów budowlanych do „normalnych” poziomów bądź jeżeli zależy nam na czasie spróbować dobrać kredyt hipoteczny.

Na czym polega dobranie kredytu hipotecznego?

Dobranie kredytu polega na dokapitalizowaniu samego kredytu czyli mówiąc inaczej na zwiększeniu już otrzymanego. Cała procedura powinna rozpocząć się od sprawdzenia czy bank który udzielił nam pierwotnego kredytu mieszkaniowego jest w ogóle skłonny do jego podwyższenia, jeżeli tak to należy złożyć wniosek o zwiększenie kredytu. Wniosek taki trzeba odpowiednio umotywować np. że wzrosły koszty materiałów budowlanych itp..

Bank po przeanalizowaniu naszego wniosku ( podczas którego badan jest ponownie nasza zdolność kredytowa ) wyda decyzje w sprawie zwiększenia kwoty kredytu hipotecznego. Należy jeszcze nadmienić iż niektóre banki wymagają dodatkowej prowizji za zwiększenie kredytu hipotecznego która wynosi około 2 % od sumy podwyższenia ( często nie mniej jednak niż 200 zł ).

Odpowiadają zatem na postawione na wstępie pytanie; tak, można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego, jednak pamiętaj jednak iż zwiększony kredyt to również większa co miesięczna rata, a ekonomiści wprost mówią iż ze względu na obecną sytuacji stopy procentowe NBP pójdą do góry co przełoży się na jeszcze większe raty kredytu hipotecznego. Dlatego warto o ile oczywiście terminu wybudowania domu lub wykończenia mieszkanie nie definiuje przedział czasowy poczekać na spadek cen materiałów budowlanych tak by zamknąć się w pierwotnym kosztorysie budowlanym bądź remontowym.

Ciekawy wpis co zrobić gdy na budowę domu zabrakło pieniędzy znajda P. tutaj - https://sobir.pl/co-zrobic-gdy-na-budowe-domu-nie-wystarczylo-pieniedzy/

Czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

Ostatnie znaczne podwyżki cen podstawowych materiałów budowlanych takich jak chociażby stal spowodowały iż założony na początku budowy domu kosztorys może okazać się nieaktualny a na wybudowanie domu najzwyczajniej w świecie nie wystarczy nam pieniędzy. Osoby budujące dom z kredytu hipotecznego mają w takiej sytuacji możliwość teoretycznego tzw. dobrania kredytu mieszkaniowego. Sprawdźmy więc czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek Panek
Janek Panek
1 rok temu

Przy tych zmianach cenach materiałów budowlanych, trzeba by było dobierać kredyt co tydzień

Zibi
Zibi
11 miesięcy temu
Reply to  Janek Panek

Tylko że gdzieś są granice zdolność …

Aaa
Aaa
3 miesięcy temu

Teraz zwiększanie kredytu to istne samobójstwo

Olaf
Olaf
3 miesięcy temu

Teraz to ja bym się zastanawiał jak zmniejszyć taką ratę kredytu a nie zwiększyć 😎

4
0
Podziel się swoją opiniąx