Lampa wisząca - jaką wybrać do konkretnego pomieszczenia
Lampa wisząca – jaką wybrać do konkretnego pomieszczenia?
14 marca 2022
Mrówki w domu – domowe sposoby na pozbycie się mrówek
Mrówki w domu – domowe sposoby na pozbycie się mrówek
28 marca 2022

Czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

Ostatnie znaczne podwyżki cen podstawowych materiałów budowlanych takich jak chociażby stal spowodowały iż założony na początku budowy domu kosztorys może okazać się nieaktualny a na wybudowanie domu najzwyczajniej w świecie nie wystarczy nam pieniędzy. Osoby budujące dom z kredytu hipotecznego mają w takiej sytuacji możliwość teoretycznego tzw. dobrania kredytu mieszkaniowego. Sprawdźmy więc czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

pieniądze, kredyt, dom, budowa

Kiedy zaciągamy kredyt hipoteczny bazujemy na bieżącym kosztorysie budowy domu bądź aktualnej cenie zakupu mieszkania i jego późniejszego wykończenia które chcemy kupić. Kosztorys ten jednak w trakcie trwania budowy domu bądź prowadzonych prac wykończeniowych może ulec dość poważniej zmianie spowodowanej np. wzrostem kosztów pracy w związku z wprowadzonym od nowego roku nowym ładem bądź jak obecnie (konflikt na Ukrainie) załamaniem się łańcuchów dostaw które przekładają się na skokowy wzrost cen materiałów budowlanych jak np. cena stali zbrojeniowej która na przestrzeni ostatniego tygodnia podrożała z 4000 zł do prawie 9000 zł.

W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia a mianowicie przeczekać szok podażowy licząc na powrót cen materiałów budowlanych do „normalnych” poziomów bądź jeżeli zależy nam na czasie spróbować dobrać kredyt hipoteczny.

Na czym polega dobranie kredytu hipotecznego?

Dobranie kredytu polega na dokapitalizowaniu samego kredytu czyli mówiąc inaczej na zwiększeniu już otrzymanego. Cała procedura powinna rozpocząć się od sprawdzenia czy bank który udzielił nam pierwotnego kredytu mieszkaniowego jest w ogóle skłonny do jego podwyższenia, jeżeli tak to należy złożyć wniosek o zwiększenie kredytu. Wniosek taki trzeba odpowiednio umotywować np. że wzrosły koszty materiałów budowlanych itp..

Bank po przeanalizowaniu naszego wniosku ( podczas którego badan jest ponownie nasza zdolność kredytowa ) wyda decyzje w sprawie zwiększenia kwoty kredytu hipotecznego. Należy jeszcze nadmienić iż niektóre banki wymagają dodatkowej prowizji za zwiększenie kredytu hipotecznego która wynosi około 2 % od sumy podwyższenia ( często nie mniej jednak niż 200 zł ).

Odpowiadają zatem na postawione na wstępie pytanie; tak, można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego, jednak pamiętaj jednak iż zwiększony kredyt to również większa co miesięczna rata, a ekonomiści wprost mówią iż ze względu na obecną sytuacji stopy procentowe NBP pójdą do góry co przełoży się na jeszcze większe raty kredytu hipotecznego. Dlatego warto o ile oczywiście terminu wybudowania domu lub wykończenia mieszkanie nie definiuje przedział czasowy poczekać na spadek cen materiałów budowlanych tak by zamknąć się w pierwotnym kosztorysie budowlanym bądź remontowym.

Ciekawy wpis co zrobić gdy na budowę domu zabrakło pieniędzy znajda P. tutaj - https://sobir.pl/co-zrobic-gdy-na-budowe-domu-nie-wystarczylo-pieniedzy/

Czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

Ostatnie znaczne podwyżki cen podstawowych materiałów budowlanych takich jak chociażby stal spowodowały iż założony na początku budowy domu kosztorys może okazać się nieaktualny a na wybudowanie domu najzwyczajniej w świecie nie wystarczy nam pieniędzy. Osoby budujące dom z kredytu hipotecznego mają w takiej sytuacji możliwość teoretycznego tzw. dobrania kredytu mieszkaniowego. Sprawdźmy więc czy można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek Panek
Janek Panek
2 lat temu

Przy tych zmianach cenach materiałów budowlanych, trzeba by było dobierać kredyt co tydzień

Zibi
Zibi
2 lat temu
Reply to  Janek Panek

Tylko że gdzieś są granice zdolność …

Aaa
Aaa
1 rok temu

Teraz zwiększanie kredytu to istne samobójstwo

Olaf
Olaf
1 rok temu

Teraz to ja bym się zastanawiał jak zmniejszyć taką ratę kredytu a nie zwiększyć 😎

4
0
Podziel się swoją opiniąx