Panele dekoracyjne Dunes - cennik 2018
Panele dekoracyjne Dunes – cennik 2018
1 listopada 2018
Jak funkcjonuje centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła ?
2 listopada 2018

Jak zadbać o ciąg kominowy ?

Kotły i kominki nie mogą pracować prawidłowo, jeżeli komin ma zły ciąg. Zbyt mały utrudnia palenie, a zbyt duży powoduje utratę dużej ilości ciepła, które ucieka przez komin.

 

Ciąg kominowy to nic innego, jak podciśnienie, które sprawia, że spaliny powstające w kotle lub kominku usuwane są na zewnątrz budynku przez komin. Jeżeli ciąg kominowy jest zbyt mały, spaliny nie są usuwane w odpowiedniej ilości z budynku, a paliwo nie spala się całkowicie. Niewłaściwe spalanie może powodować gromadzenie się we wnętrzu niebezpiecznego dla zdrowia tlenku węgla. Jeżeli jednak ciąg kominowy jest zbyt duży, wtedy dochodzi do zbyt szybkiego spalania paliwa. W takiej sytuacji kocioł lub kominek nie wykorzystują pełni swoich mocy.

Co może zakłócić ciąg kominowy ?

Zbyt mały przekrój poprzeczny – im węższy jest komin, tym większe mogą być problemy z ciągiem kominowym, ponieważ będzie on wtedy zbyt mały.

Zły stan techniczny komina – ciąg kominowy zostaje osłabiony, jeżeli wnętrze komina jest nierówne. Osadzanie się na wewnętrznych ścianach komina sady powoduje przewężenia oraz utrudnia przedostawanie się spalin na zewnątrz budynku.

Wiatr – opadający wiatr powoduje zawirowania wokół komina, co prowadzi do powstawania stref nadciśnienia utrudniających pracę komina. Może to spowodować cofanie się spalin do komina.

Temperatura komina – ciąg kominowy może poprawić się po kilku minutach palenia, jeżeli wpływ na niego miała zbyt niska temperatura komina. Należy pamiętać, że komin musi być ocieplany.

Zbyt niski komin – z tym problemem borykają się domu parterowe.

Jak poprawić zbyt słaby ciąg kominowy ?

Jeżeli powodem problemów jest zły stan techniczny komina, należy zdecydować się na pomoc kominiarza. W domach parterowych najczęściej zaleca się wydłużenie komina, co spowoduje powstanie naturalnego ciągu kominowego.

Jeżeli przyczyną złego ciągu kominowego jest wiatr i inne warunki atmosferyczne, należy kupić nasady kominowe. Osłaniają przewody kominowe przed zawirowaniami wiatru oraz wykorzystują jego siłę do wytworzenia podciśnienia, tym samym ciąg kominowy ulega poprawie.

Jak opanować zbyt mocny ciąg kominowy ?

Z mocnym ciągiem kominowym mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy komin jest za wysoki lub jego przekrój jest zbyt duży, w stosunku do wielkości paleniska. Inną przyczyną może być zużycie uszczelki we wkładzie. Aby ograniczyć ciąg, warto kupić regulator ciągu. Ruchoma klapka regulatora wyposażona jest w obciążnik, która otwiera się jedynie w momencie wytwarzania podciśnienia. W ten sposób ogranicza dopływ powietrza, wartość podciśnienia ustawiana jest na pokrętle.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.checz.pl
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx