Jak zadbać o ciąg kominowy ?
Ciąg kominowy to nic innego, jak podciśnienie, które sprawia, że spaliny powstające w kotle lub kominku usuwane są na zewnątrz budynku przez komin. Jeżeli ciąg kominowy jest zbyt mały, spaliny nie są usuwane w odpowiedniej ilości z budynku, a paliwo nie spala się całkowicie. Niewłaściwe spalanie może powodować gromadzenie się we wnętrzu niebezpiecznego dla zdrowia tlenku węgla. Jeżeli jednak ciąg kominowy jest zbyt duży, wtedy dochodzi do zbyt szybkiego spalania paliwa. W takiej sytuacji kocioł lub kominek nie wykorzystują pełni swoich mocy.
Zbyt mały przekrój poprzeczny – im węższy jest komin, tym większe mogą być problemy z ciągiem kominowym, ponieważ będzie on wtedy zbyt mały.
Zły stan techniczny komina – ciąg kominowy zostaje osłabiony, jeżeli wnętrze komina jest nierówne. Osadzanie się na wewnętrznych ścianach komina sady powoduje przewężenia oraz utrudnia przedostawanie się spalin na zewnątrz budynku.
Wiatr – opadający wiatr powoduje zawirowania wokół komina, co prowadzi do powstawania stref nadciśnienia utrudniających pracę komina. Może to spowodować cofanie się spalin do komina.
Temperatura komina – ciąg kominowy może poprawić się po kilku minutach palenia, jeżeli wpływ na niego miała zbyt niska temperatura komina. Należy pamiętać, że komin musi być ocieplany.
Zbyt niski komin – z tym problemem borykają się domu parterowe.
Jeżeli powodem problemów jest zły stan techniczny komina, należy zdecydować się na pomoc kominiarza. W domach parterowych najczęściej zaleca się wydłużenie komina, co spowoduje powstanie naturalnego ciągu kominowego.
Jeżeli przyczyną złego ciągu kominowego jest wiatr i inne warunki atmosferyczne, należy kupić nasady kominowe. Osłaniają przewody kominowe przed zawirowaniami wiatru oraz wykorzystują jego siłę do wytworzenia podciśnienia, tym samym ciąg kominowy ulega poprawie.
Z mocnym ciągiem kominowym mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy komin jest za wysoki lub jego przekrój jest zbyt duży, w stosunku do wielkości paleniska. Inną przyczyną może być zużycie uszczelki we wkładzie. Aby ograniczyć ciąg, warto kupić regulator ciągu. Ruchoma klapka regulatora wyposażona jest w obciążnik, która otwiera się jedynie w momencie wytwarzania podciśnienia. W ten sposób ogranicza dopływ powietrza, wartość podciśnienia ustawiana jest na pokrętle.