Certyfikat autoryzowanego instalatora Tweetop
Certyfikat ze szkolenia z zakresu pomp ciepła marki Tweetop
16 lutego 2016
Szkolenie w siedzibie Ariston
25 lutego 2016

Powody, dla których warto stosować kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mogą być wykorzystywane w praktycznie każdym budynku, zarówno tym mieszkalnym jak i niemieszkalnym. Można je dodać do budynku już istniejącego jak i dopiero powstającego. Najwięcej zyskamy z takiego systemu w okresie od kwietnia do września, kiedy panują najlepsze warunki nasłonecznienia. Ale nie należy się martwić. Również od jesieni do wiosny, można przynajmniej częściowo pokryć zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę z takiego właśnie systemu grzewczego.

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na kolektory słoneczne. Poniżej zostały przedstawione 3 najważniejsze, które powinny przekonać nas, że kolektory słoneczne to najlepszy wybór.

Niski koszt wytworzenia energii

 

Porównanie kosztów przygotowania ciepłej wody

Do tego, aby kolektory słoneczne działały, potrzebna jest niewielka ilość energii elektrycznej. Zasilana jest nią pompa obiegowa oraz sterowniki. Zużywanych jest zaledwie 10÷30 W energii elektrycznej. Przykładowo instalacja solarna złożona z 3 kolektorów płaskich KS2100 TLP AC o łącznej powierzchni czynnej 5,4 m2 może w korzystnych warunkach pracy osiągać moc cieplną około 4 kW. Pobór energii elektrycznej przez pompę obiegową tzw. elektroniczną zabudowaną w zespole ZPS 18e-01 ECO nie powinien przekraczać wówczas 20 W. Dzięki temu, że takie wyliczenia zostaną wykonane, przekonamy się, że naprawdę mniej będziemy płacili na przykład za podgrzewanie wody użytkowej. Podgrzanie 300 litrów wody użytkowej od 10 do 45oC w przypadku instalacji solarnej będzie kosztowało kilka- a nawet kilkadziesiąt razy mniej niż z innego źródła ciepła.efekt ekologiczny dla instalacji solarnej

Ekologia na pierwszym miejscu

 

Zdecydowanie, kolektory słoneczne zaliczane są do urządzeń grzewczych, które odznaczają się ekologicznym charakterem. Zarówno ich produkcja jak i utylizacja są ekologiczne. Oczywiści dotyczy to również wszystkich elementów ich pracy. Inwestycja w kolektory słoneczne zwróci się już po 2-3 latach korzystania z nich. Po 25 latach eksploatacji takiego urządzenia, może zostać on poddany recyklingowi. Dzięki temu, że do pracy urządzenia wykorzystywana jest minimalna ilość energii elektrycznej, a praca urządzenia emituje niewielką ilość szkodliwych substancji dla powietrza, zdecydowanie możemy przyczynić się do poprawy jakości lokalnego powietrza. Przykładowo mała instalacja solarna złożona z 3 kolektorów płaskich KS2100 TLP AC pozwala ograniczyć zmniejszyć rocznie emisje zanieczyszczeń: o około 26 kg tlenku węgla, o około 11 kg dwutlenku siarki i o około 7 kg pyłów. Praca instalacji solarnej ogranicza o około 1.100 kg emisję dwutlenku węgla, co jest porównywalne z efektem „pracy” około 130 dorosłych drzew.

Reklama - kolektory 1

Odciążenie głównego źródła ciepła

Najwięcej potrzeb w zakresie bilansu energetycznego ludzie odczuwają w obrębie ogrzewania budynku. Łącznie potrzeby cieplne ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią blisko 84% całkowitych rocznych potrzeb energetycznych. To właśnie w tym zakresie ludzie szukają największych oszczędności, ponieważ na ten cel wydają najwięcej pieniędzy. Jeśli zdecydujemy się na zainstalowani kolektorów słonecznych, zużyjemy znacznie mniej paliwa lub energii elektrycznej do ogrzewania domu. Dzięki temu, wydatki na ogrzewanie staną się znacznie mniejsze.

Opracowania graficzne pochodzą ze strony http://www.hewalex.pl/

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx