Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć?
22 września 2018
Wymiana starego kotła gazowego na nowy
Jaki kocioł wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
26 września 2018
Pokaż wszystkie
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?

Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?

Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?

Standardem w wielu polskich domach do niedawna była wentylacja grawitacyjna. System usuwał ogrzane powietrze z pomieszczeń przez przewody wentylacyjne, a jego miejsce napływało świeże. Problem jednak polega na tym, że skuteczność tego rodzaju wentylacji zmienia się w zależności od pory roku. Latem najczęściej zawodzi, a zimą powoduje wychładzanie pomieszczeń. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania i zapewnić sobie komfort przez cały rok, warto zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Istotne jest jednak to, aby rekuperacja została zaplanowana we właściwy sposób, bez błędów.

1 błąd: rekuperacja bez projektu

Aby instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła działała we właściwy sposób, konieczne jest jej wykonanie na podstawie projektu. Dzięki niemu obliczony zostanie bilans powietrza, który szacował będzie ile powietrza należy usunąć, a ile dostarczyć do pomieszczeń. Jeżeli takie obliczenia nie zostaną wykonane, system może działać w nieprawidłowy sposób i z pomieszczeń nie będzie usuwana wystarczająca ilość zanieczyszczeń.

Projektując instalację rekuperacji, należy uwzględnić ilość mieszkańców mieszkających w domu, wymaganą częstotliwość wymiany powietrza, a także to, czy w budynku znajdują się kominy. Na tej podstawie uda się określić moc rekuperatora, a także średnicę i długość kanałów wentylacyjnych. We właściwy sposób zostaną one również poprowadzone po całym domu.

2 błąd: za mała lub za duża wydajność rekuperatora

Jeżeli moc rekuperatora będzie za mała, w pomieszczeniach będzie zaduch. Wentylacja o zbyt dużej mocy spowoduje natomiast zwiększone koszty zakupu, jak i eksploatacji systemu. Ponadto, duże kanały trudniej ukryć.

Warto dobrać centralę wentylacyjną idealnie dopasowaną do potrzeb osób korzystających z danego budynku. Dzięki temu w pomieszczeniach nie będzie ani wilgoci, ani nieprzyjemnych zapachów. W dodatku, rekuperator będzie pracował z wysoką skutecznością, co pozwoli na utrzymanie kosztów użytkowania systemu na odpowiednim poziomie. Korzystanie z rekuperacji stanie się wtedy bardzo przyjemne.


Zobacz również:

Rekuperacja

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx