Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć?
22 września 2018
Wymiana starego kotła gazowego na nowy
Jaki kocioł wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
26 września 2018
Pokaż wszystkie
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?

Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?

Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?

Standardem w wielu polskich domach do niedawna była wentylacja grawitacyjna. System usuwał ogrzane powietrze z pomieszczeń przez przewody wentylacyjne, a jego miejsce napływało świeże. Problem jednak polega na tym, że skuteczność tego rodzaju wentylacji zmienia się w zależności od pory roku. Latem najczęściej zawodzi, a zimą powoduje wychładzanie pomieszczeń. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania i zapewnić sobie komfort przez cały rok, warto zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Istotne jest jednak to, aby rekuperacja została zaplanowana we właściwy sposób, bez błędów.

1 błąd: rekuperacja bez projektu

Aby instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła działała we właściwy sposób, konieczne jest jej wykonanie na podstawie projektu. Dzięki niemu obliczony zostanie bilans powietrza, który szacował będzie ile powietrza należy usunąć, a ile dostarczyć do pomieszczeń. Jeżeli takie obliczenia nie zostaną wykonane, system może działać w nieprawidłowy sposób i z pomieszczeń nie będzie usuwana wystarczająca ilość zanieczyszczeń.

Projektując instalację rekuperacji, należy uwzględnić ilość mieszkańców mieszkających w domu, wymaganą częstotliwość wymiany powietrza, a także to, czy w budynku znajdują się kominy. Na tej podstawie uda się określić moc rekuperatora, a także średnicę i długość kanałów wentylacyjnych. We właściwy sposób zostaną one również poprowadzone po całym domu.

2 błąd: za mała lub za duża wydajność rekuperatora

Jeżeli moc rekuperatora będzie za mała, w pomieszczeniach będzie zaduch. Wentylacja o zbyt dużej mocy spowoduje natomiast zwiększone koszty zakupu, jak i eksploatacji systemu. Ponadto, duże kanały trudniej ukryć.

Warto dobrać centralę wentylacyjną idealnie dopasowaną do potrzeb osób korzystających z danego budynku. Dzięki temu w pomieszczeniach nie będzie ani wilgoci, ani nieprzyjemnych zapachów. W dodatku, rekuperator będzie pracował z wysoką skutecznością, co pozwoli na utrzymanie kosztów użytkowania systemu na odpowiednim poziomie. Korzystanie z rekuperacji stanie się wtedy bardzo przyjemne.


Zobacz również:

Rekuperacja

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx