Jak ogrzać dom za darmo ?
21 września 2018
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
24 września 2018
Pokaż wszystkie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć ?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zapewniają ekologiczne zarządzanie odpadami. Choć początkowo inwestycja może wydawać się droga – od 6 do 20 tysięcy złotych – darmowa eksploatacja powinna zachęcić wielu do zainwestowania w to rozwiązanie. Jedynym kosztem związanym z użytkowaniem oczyszczalni będzie zakup środków bakteriobójczych oraz pozwalających na usuwanie osadów, ich koszt to 200 zł rocznie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają wiele zalet. Przede wszystkim:

– ekologiczność – woda zużyta podczas utylizacji wraca do środowiska naturalnego,

– tania i prosta eksploatacja,

– system mało uciążliwy dla użytkowników.

Zasady działania przydomowej oczyszczalni ścieków

Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest związane z dwoma mechanizmami:

– mechanicznymi,

– biologicznymi.

W pierwszym etapie działania przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwane są nierozpuszczone zanieczyszczenia, które zbierane są w osadniku gnilnym. Podlegają tam fermentacji. Następnie, na drugim etapie dochodzi do tlenowego procesu biologicznego. Polega to na tym, że mikroorganizmy, głównie bakterie, usuwają rozpuszczone w wodzie substancje organiczne.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

  • Z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, filtrem gruntowo-roślinnym – tego typu oczyszczalnie wykorzystują złoże biologiczne o wypełnieniu naturalnym.
  • Oczyszczalnie kompaktowe, produkowane fabrycznie – jedne posiadają złoże biologiczne o wypełnieniu sztucznym, drugie pracują w oparciu o technologię osadu czynnego, a jeszcze inne łączą te opcje.

Drenaż czy filtr – które rozwiązanie warto wybrać ?

W domostwach, w którym mieszka powyżej 5 osób, najczęściej wykorzystuje się drenaż rozsączający. Ścieki, po wstępnym podczyszczeniu w osadniku gnilnym, dostają się do drenażu ułożonego na przygotowanym wcześniej żwirowym podłożu. Następnie, po oczyszczeniu w warstwie żwiru, trafiają do gleby. To rozwiązanie jest możliwe do zastosowania tylko wtedy, gdy urządzenie rozsączające można ustawić 1,5 m ponad poziomem wód gruntowych.

Można także zdecydować się na filtr piaskowy. Najczęściej to rozwiązanie znajduje zastosowanie na działkach o podłożu gliniastym lub ilastym. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku drenażu rozsączającego, z tą różnicą, że ścieki po przefiltrowaniu transportowane są do drenażu zbierającego, a następnie są przekazywane do wód podziemnych lub do gruntu.


Zobacz również:

Oczyszczalnia – Budowa i Remont

Oczyszczalnia – Budowa i Remont

 

Zobacz: https://remont.biz.pl/category/przydomowa-oczyszczalnia/

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *