Jak ogrzać dom za darmo ?
21 września 2018
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
24 września 2018
Pokaż wszystkie
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć ?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zapewniają ekologiczne zarządzanie odpadami. Choć początkowo inwestycja może wydawać się droga – od 6 do 20 tysięcy złotych – darmowa eksploatacja powinna zachęcić wielu do zainwestowania w to rozwiązanie. Jedynym kosztem związanym z użytkowaniem oczyszczalni będzie zakup środków bakteriobójczych oraz pozwalających na usuwanie osadów, ich koszt to 200 zł rocznie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają wiele zalet.

Przede wszystkim:

– ekologiczność – woda zużyta podczas utylizacji wraca do środowiska naturalnego,

– tania i prosta eksploatacja,

– system mało uciążliwy dla użytkowników.

Zasady działania przydomowej oczyszczalni ścieków

Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest związane z dwoma mechanizmami:

– mechanicznymi,

– biologicznymi.

W pierwszym etapie działania przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwane są nierozpuszczone zanieczyszczenia, które zbierane są w osadniku gnilnym. Podlegają tam fermentacji. Następnie, na drugim etapie dochodzi do tlenowego procesu biologicznego. Polega to na tym, że mikroorganizmy, głównie bakterie, usuwają rozpuszczone w wodzie substancje organiczne.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, filtrem gruntowo-roślinnym – tego typu oczyszczalnie wykorzystują złoże biologiczne o wypełnieniu naturalnym.

Oczyszczalnie kompaktowe, produkowane fabrycznie – jedne posiadają złoże biologiczne o wypełnieniu sztucznym, drugie pracują w oparciu o technologię osadu czynnego, a jeszcze inne łączą te opcje.

Drenaż czy filtr – które rozwiązanie warto wybrać ?

W domostwach, w którym mieszka powyżej 5 osób, najczęściej wykorzystuje się drenaż rozsączający. Ścieki, po wstępnym podczyszczeniu w osadniku gnilnym, dostają się do drenażu ułożonego na przygotowanym wcześniej żwirowym podłożu. Następnie, po oczyszczeniu w warstwie żwiru, trafiają do gleby. To rozwiązanie jest możliwe do zastosowania tylko wtedy, gdy urządzenie rozsączające można ustawić 1,5 m ponad poziomem wód gruntowych.

Można także zdecydować się na filtr piaskowy. Najczęściej to rozwiązanie znajduje zastosowanie na działkach o podłożu gliniastym lub ilastym. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku drenażu rozsączającego, z tą różnicą, że ścieki po przefiltrowaniu transportowane są do drenażu zbierającego, a następnie są przekazywane do wód podziemnych lub do gruntu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć ?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zapewniają ekologiczne zarządzanie odpadami. Choć początkowo inwestycja może wydawać się droga – od 6 do 20 tysięcy złotych – darmowa eksploatacja powinna zachęcić wielu do zainwestowania w to rozwiązanie. Jedynym kosztem związanym z użytkowaniem oczyszczalni będzie zakup środków bakteriobójczych oraz pozwalających na usuwanie osadów, ich koszt to 200 zł rocznie.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx