Jak ogrzać dom za darmo ?
21 września 2018
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
24 września 2018
Pokaż wszystkie
Przydomowe oczyszczalnie ścieków zapewniają ekologiczne zarządzanie odpadami. Choć początkowo inwes

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – co warto o nich wiedzieć ?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zapewniają ekologiczne zarządzanie odpadami. Choć początkowo inwestycja może wydawać się droga – od 6 do 20 tysięcy złotych – darmowa eksploatacja powinna zachęcić wielu do zainwestowania w to rozwiązanie. Jedynym kosztem związanym z użytkowaniem oczyszczalni będzie zakup środków bakteriobójczych oraz pozwalających na usuwanie osadów, ich koszt to 200 zł rocznie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają wiele zalet. Przede wszystkim:

– ekologiczność – woda zużyta podczas utylizacji wraca do środowiska naturalnego,

– tania i prosta eksploatacja,

– system mało uciążliwy dla użytkowników.

Zasady działania przydomowej oczyszczalni ścieków

Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest związane z dwoma mechanizmami:

– mechanicznymi,

– biologicznymi.

W pierwszym etapie działania przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwane są nierozpuszczone zanieczyszczenia, które zbierane są w osadniku gnilnym. Podlegają tam fermentacji. Następnie, na drugim etapie dochodzi do tlenowego procesu biologicznego. Polega to na tym, że mikroorganizmy, głównie bakterie, usuwają rozpuszczone w wodzie substancje organiczne.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

  • Z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, filtrem gruntowo-roślinnym – tego typu oczyszczalnie wykorzystują złoże biologiczne o wypełnieniu naturalnym.
  • Oczyszczalnie kompaktowe, produkowane fabrycznie – jedne posiadają złoże biologiczne o wypełnieniu sztucznym, drugie pracują w oparciu o technologię osadu czynnego, a jeszcze inne łączą te opcje.

Drenaż czy filtr – które rozwiązanie warto wybrać ?

W domostwach, w którym mieszka powyżej 5 osób, najczęściej wykorzystuje się drenaż rozsączający. Ścieki, po wstępnym podczyszczeniu w osadniku gnilnym, dostają się do drenażu ułożonego na przygotowanym wcześniej żwirowym podłożu. Następnie, po oczyszczeniu w warstwie żwiru, trafiają do gleby. To rozwiązanie jest możliwe do zastosowania tylko wtedy, gdy urządzenie rozsączające można ustawić 1,5 m ponad poziomem wód gruntowych.

Można także zdecydować się na filtr piaskowy. Najczęściej to rozwiązanie znajduje zastosowanie na działkach o podłożu gliniastym lub ilastym. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku drenażu rozsączającego, z tą różnicą, że ścieki po przefiltrowaniu transportowane są do drenażu zbierającego, a następnie są przekazywane do wód podziemnych lub do gruntu.


Zobacz również:

Oczyszczalnia – Budowa i Remont

Oczyszczalnia – Budowa i Remont

Rekuperacja

Zobacz: remont.biz.pl/category/oczyszczalnia/

Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up