Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
24 września 2018
Efekt 3D na podłodze - Ciekawy pomysł na posadzkę z żywicy
Efekt 3D na podłodze? Ciekawy pomysł na posadzkę z żywicy
28 września 2018
Pokaż wszystkie
Wymiana starego kotła gazowego na nowy

Wymiana starego kotła gazowego na nowy

Kotły gazowe

Jaki kocioł wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny ?


W ofercie producentów dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje kotłów: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. To, które rozwiązanie będzie najlepsze w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zalety i wady kotła jednofunkcyjne


W kotłach jednofunkcyjnych stosowany jest oddzielny wymiennik dla ciepłej wody użytkowej. Trzeba więc liczyć się z tym, że będzie on zajmował znacznie większą powierzchnię, niż kocioł dwufazowy. Ponadto, generuje on większe straty ciepła radiacyjnego, czyli wypromieniowującego. Cała inwestycja również sporo kosztuje, ale w zamian otrzymujemy rozwiązanie, które gwarantuje mniejsze starty wody w oczekiwaniu na wzrost jej temperatury. Ponadto jest on w stanie przygotować większą ilość c.w.u. za jednym razem.

Zalety i wady kotła dwufunkcyjne


W jednym urządzeniu zostały połączone dwie funkcje: zwykłego kotła oraz zasobnika c.w.u. Najlepiej sprawdzają się w domach, w których jest jedna łazienka oraz jedna kuchnia. Jeżeli poborów wody będzie więcej, będzie to wiązało się z niższą temperaturą przygotowywanej wody oraz ze sporymi stratami przy regulacji. Kotły tego typu mają zwykle moc 21-28 kW. Najlepiej wybrać model o najwyższej mocy, jeżeli chcemy mieć cały czas dostęp do komfortowej temperatury wody. Warto także podkreślić, że woda jest tu podgrzewana w sposób przepływowy, tylko w momencie poboru.

Kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne – koszty

Różnica pomiędzy kotłem jednofunkcyjny a dwufunkcyjnym, jeżeli chodzi o koszty będzie wynosiła około 1,5-3 tysiące złotych na korzyść kotłów dwufunkcyjnych.

Mam u siebie

  • Jednofunkcyjny42%
  • Dwufunkcyjny58%
Na podstawie 1000 ankiet
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx