Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
Jak uniknąć błędów podczas planowania rekuperacji ?
24 września 2018
Posadzka dekoracyjna z żywicy
Efekt 3D na podłodze? Ciekawy pomysł na posadzkę z żywicy
28 września 2018
Pokaż wszystkie
Wymiana starego kotła gazowego na nowy

Wymiana starego kotła gazowego na nowy

W ofercie producentów dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje kotłów: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne
Kotły gazowe

Jaki kocioł wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny ?


W ofercie producentów dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje kotłów: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. To, które rozwiązanie będzie najlepsze w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zalety i wady kotła jednofunkcyjne


W kotłach jednofunkcyjnych stosowany jest oddzielny wymiennik dla ciepłej wody użytkowej. Trzeba więc liczyć się z tym, że będzie on zajmował znacznie większą powierzchnię, niż kocioł dwufazowy. Ponadto, generuje on większe straty ciepła radiacyjnego, czyli wypromieniowującego. Cała inwestycja również sporo kosztuje, ale w zamian otrzymujemy rozwiązanie, które gwarantuje mniejsze starty wody w oczekiwaniu na wzrost jej temperatury. Ponadto jest on w stanie przygotować większą ilość c.w.u. za jednym razem.

Zalety i wady kotła dwufunkcyjne


W jednym urządzeniu zostały połączone dwie funkcje: zwykłego kotła oraz zasobnika c.w.u. Najlepiej sprawdzają się w domach, w których jest jedna łazienka oraz jedna kuchnia. Jeżeli poborów wody będzie więcej, będzie to wiązało się z niższą temperaturą przygotowywanej wody oraz ze sporymi stratami przy regulacji. Kotły tego typu mają zwykle moc 21-28 kW. Najlepiej wybrać model o najwyższej mocy, jeżeli chcemy mieć cały czas dostęp do komfortowej temperatury wody. Warto także podkreślić, że woda jest tu podgrzewana w sposób przepływowy, tylko w momencie poboru.

Kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne – koszty

Różnica pomiędzy kotłem jednofunkcyjny a dwufunkcyjnym, jeżeli chodzi o koszty będzie wynosiła około 1,5-3 tysiące złotych na korzyść kotłów dwufunkcyjnych.

Mam u siebie

  • Jednofunkcyjny42%
  • Dwufunkcyjny58%
Na podstawie 1000 ankiet
Podziel się
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; kotły gazowe, klimatyzatory, pompy ciepła lub rekuperatory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll Up