Jak wybrać odpowiednie okna do nowego domu jednorodzinnego
Jak wybrać odpowiednie okna do nowego domu jednorodzinnego?
3 grudnia 2021
Przy zapowiadanych na przyszły rok znacznych podwyżkach cen nośników energii bardzo ważnym aspektem jest jak najlepsza izolacja nowo budowanego domu bądź remontowanego mieszkania. Jednym z newralgicznych miejsc w których tracimy najwięcej ciepła z domu lub mieszkania są okna, jak zatem optymalnie zaizolować te przegrody budowlane. Odpowiedzią na to pytanie jest tzw. ciepły montaż okien, sprawdźmy więc na czym ciepły montaż okna polega oraz jak prawidłowo go wykonać.
Co to jest ciepły montaż okien i na czym polega?
7 grudnia 2021
Pokaż wszystkie
Niesolidny wykonawca prac remontowych lub budowlanych. Jak odzyskać pieniądze ? Ugoda czy sprawa w sądzie

Niesolidny wykonawca prac remontowych lub budowlanych. Jak odzyskać pieniądze ? Ugoda czy sprawa w sądzie

Niesolidny wykonawca prac remontowych lub budowlanych. Jak odzyskać pieniądze ? Ugoda czy sprawa w sądzie?

Remontując mieszkanie lub budując dom często możemy trafić na niesolidnego wykonawcę, który np. wykona tzw. fuszerkę czyli przeprowadzi prace remontowe lub budowlane nie zgodnie ze sztuką, oszuka nas na materiałach budowlanych bądź nie wywiąże się z umówionego terminu wykonania. Co w takiej sytuacji zatem zrobić ? Czy można odzyskać pieniądze za spartoloną robotę bądź zmarnowane materiały budowlane ? Czy warto zgodzić się na ugodę czy też kierować sprawę od razu do sądu?

Rękojmia, gwarancja w umowie o roboty budowlane bądź remontowe

Prace remontowe, budowlane z umową czy bez?

Tutaj odpowiedź może być tylko jedna, oczywiście że powinniśmy z potencjalnym wykonawcą zawrzeć umowę ( koniecznie na piśmie gdyż jeżeli dojdzie do sporu nie będzie dopuszczany dowód z przesłuchania stron ) na przeprowadzenie prac remontowych bądź budowlanych. Umowa taka zabezpiecza nasze interesy w sytuacji gdyby wykonawca nie wywiązał się warunków umowy, oraz ułatwia mam ewentualne dochodzenie swoich spraw z tytułu chociażby rękojmi. Dlatego też powinniśmy unikać rozpoczęcia współpracy z firmami które nie chcą takiej umowy z nami podpisać. Powinniśmy pamiętać również by w umowie z wykonawcą zawrzeć oprócz wyszczególnionego zakresu prac, użytych materiałów budowlanych czy też harmonogramu zakończenia poszczególnych etapów również dane wykonawcy taki jak; nazwa firmy, nr NIP oraz dokładny adres wykonawcy.

Co w sytuacji gdy wykonawca nie wywiąże się z umowy?

Na początek należało by spróbować zawrzeć z wykonawcą naszych prac ugodę, już sam fakt posiadania przez nas umowy o wykonie prac remontowych lub budowlanych powinien skutkować reakcją wykonawcy na nasze wezwanie. Pamiętajmy by ugodę wysłać na piśmie za poświadczeniem odbioru ( listem poleconym).

Jeżeli próba mediacji nie skłoni naszego wykonawcy do należytego wywiązania się z tejże umowy pozostaje nam skierowanie sprawy do sądu.

Niesolidny wykonawca prac remontowych lub budowlanych. Jak odzyskać pieniądze ? Ugoda czy sprawa w sądzie?

Remontując mieszkanie lub budując dom często możemy trafić na niesolidnego wykonawcę, który np. wykona tzw. fuszerkę czyli przeprowadzi prace remontowe lub budowlane nie zgodnie ze sztuką, oszuka nas na materiałach budowlanych bądź nie wywiąże się z umówionego terminu wykonania. Co w takiej sytuacji zatem zrobić ? Czy można odzyskać pieniądze za spartoloną robotę bądź zmarnowane materiały budowlane ? Czy warto zgodzić się na ugodę czy też kierować sprawę od razu do sądu?

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
podlogikalisz
podlogikalisz
2 lat temu

Cieszę się, że istnieje możliwość odzyskania pieniędzy w momencie gdy wykonawca okaże się nierzetelny.

Uaa
Uaa
2 lat temu
Reply to  podlogikalisz

Pod warunkiem że cokolwiek ten wykonawca ma…

Pamela
Pamela
2 lat temu
Reply to  Uaa

Dlatego należy unikać spółek z o.o. które maja kapitał na poziomie 5000 zł

Staszek
Staszek
1 rok temu
Reply to  Pamela

Przecież takie spółki zakłada się tylko i wyłącznie po to żeby oszukać potencjalnego partnera lub klienta. Absolutnie unikać tego typu spółek !!!

Stasia
Stasia
2 lat temu
Reply to  podlogikalisz

Można do umowy o prace budowlane załączyć weksel in blanco

Tomaszek
Tomaszek
2 lat temu
Reply to  Stasia

Przecież tego żaden budowlaniec nie podpisze

6
0
Podziel się swoją opiniąx