Aby można było przez długi czas korzystać z paneli, wykładzin i płytek ceramicznych, konieczne jest stworzenie idealnie równego i wytrzymałego podłoża. Aby taki efekt uzyskać, należy stosować masy samopoziomujące, których inną nazwą jest samorozlewające, wyrównujące lub niwelujące.
Jeśli tylko taka zaprawa zostanie dobrze przygotowana, sama się rozleje. Umożliwi dzięki temu utrzymanie warstwy o grubości od 1 do 10 mm. Jeśli takie masy są naprawdę cienkie, nie powodują podniesienia poziomu posadzki. Sprawdzają się świetnie podczas remontu. Dzięki takiej masie wygładzającej, będziemy mogli wyrównać podłoże oraz je wzmocnić. Dzięki temu, do kładzenia płytek można będzie użyć mniej kleju.
Aby można było przygotować zaprawę, trzeba mieć wodę oraz gotową, suchą mieszankę, która dostępna jest w 25-kilogramowych workach. To, na jaką zaprawę się zdecydujemy zależy od miejsca, w którym będziemy chcieli ją wykorzystać, a także od rodzaju posadzki. Inną zaprawę wykorzystamy do mokrych pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka, a inną na taras. Ponadto, nie każda zaprawa nadaje się do płytek ceramicznych.
Taka zaprawa jest odporna na wilgoć i jest niezwykle wytrzymała. Posadzka może zostać ułożona po 7-28 dniach. Jeśli wybierzemy szybkowiążące, można już kłaść płytki po 2-3 dniach.
Jeśli do zaprawy cementowej nie zostanie dodana emulsja uelastyczniająca, wtedy staje się ona wrażliwa na wyższe temperatury. Mogą wtedy pojawić się pęknięcia, a jej powierzchnia zacznie kruszeć. Dlatego też, taka zaprawa nie sprawdza się w pomieszczeniach, w których wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe.
Zaprawy cementowe nadają się do stosowania w domu, a jeśli wybierzemy mrozoodporne, można je również wykorzystać przed domem.
Odznaczają się świetnymi właściwościami mechanicznymi i są odporne na podwyższone temperatury. Można stosować je w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Wiążą się szybciej niż zaprawa cementowa. Jeśli nałożymy warstwę 1 cm, można już kłaść płytki i wykładziny po 7 dniach.
Zaprawy gipsowe nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych. Nie można ich stosować również poza budynkiem. Jeśli wiemy, że elementy stalowe będą miały kontakt z taką zaprawą, należy je odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ jak wiadomo gips działa korozyjnie na tego typu materiał.
Podłoże, na które zostanie wylana zaprawa samopoziomująca musi być wytrzymałe, szorstkie, suche i czyste. Ponadto, zaprawa nie powinna zostać wylana na podłoże, które się kruszy, ugina i jest zatłuszczone. Jeśli pojawiły się jakieś ubytki, należy najpierw załatać je zaprawą do napraw. Masa samopoziomująca nie służy do niwelowania dużych nierówności. Przed wylaniem zaprawy należy również podłoże oczyścić z pyłu i kurzu. Należy je również zagruntować preparatem wyrównującym. Dzięki niemu, można będzie zwiększyć chłonność podłoża i jego przyczepność. Dzięki odpowiedniemu zagruntowaniu, zapobiegniemy zbyt szybkiego wysychaniu nałożonej warstwy, przez co dużo łatwiej będzie je poziomować.
Zaprawa, która zostanie wylana na podłoże powinna mieć ciekła konsystencję. Dlatego też, do suchej mieszanki należy dodać odpowiednią ilość wody – proporcje można znaleźć na opakowaniu produktu. Należy pamiętać, aby wody nie dodać zbyt dużo, ponieważ podłoże będzie miało wtedy obniżoną wytrzymałość i zacznie pękać.
Gotową zaprawę należy wylać z wiadra wzdłuż ściany najbardziej oddalonej od wejścia. Jeśli mamy do pokrycia dużą powierzchnię, można wykorzystać do jej nakładania agregat.
Wylana zaprawa jest rozprowadzana specjalna pacą wykonaną z metalu lub specjalną listą zgarniającą z wysuwanymi bolcami dystansowymi. Możemy sobie ułatwić wyrównywanie poziomu poprzez zaznaczenie wcześniej wysokości, jaką chcemy osiągnąć na ścianie. Punkty będą nam wskazywały jaki poziom powinniśmy uzyskać.
Należy pamiętać, że z masy samopoziomującej nie można uformować spadku. Trzeba również pamiętać, że podczas jej mieszania dostaje się do niej powietrze, dlatego nie należy jej zbyt szybko mieszać. Wtedy może dojść do jej spienienia. Jeśli nałożymy masę z pęcherzykami, będzie ona mało wytrzymała. Konieczne jest więc ich odpowietrzanie poprzez przeciąganie po jej powierzchni wałka kolczastego, który będzie te wszystkie pęcherzyki zbierał.
Trzeba również świeżo przygotowana wylewkę chronić przed słońcem i przeciągiem, ponieważ te czynniki mogłyby prowadzić do zbyt szybkiego wysychania i pękania powierzchni.