Ariston – Certyfikat Autoryzowanego Instalatora
Ariston – Certyfikat Autoryzowanego Instalatora
4 maja 2016
Masy samopoziomujące
28 maja 2016
Pokaż wszystkie

Kredyt na remont domu

Wiosna to czas, który sprzyja przebudowie domu i remontom. Dzięki nim, nasz dom staje się bardziej funkcjonalny.

Remont warto dokładnie zaplanować i podczas jego trwania wykonać wszystkie niezbędne prace i nie należy odkładać ich na potem. Rozwiązania prowizoryczne nigdy nie są dobre. Gdy planujemy inwestycję w daną nieruchomość, powinniśmy wszystko dokładnie sprawdzić i oszacować koszty, które z tego tytułu będziemy musieli ponieść. Jeśli nasze zgromadzone oszczędności nie są wystarczające, możemy zgłosić się o pomoc do banku. Możemy w nich zaciągnąć niskooprocentowany kredyt hipoteczny. Banki udzielają takich kredytów nie tylko na kupno nieruchomości, ale także na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę.

Dokumentacja remontu a kredyt

Konieczne jest przygotowanie harmonogramu prac remontować, a także kosztorysu. Banki wymagają, aby te wszystkie rzeczy zostały sporządzone przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Jest to ważne, ponieważ kredyt na remont jest wypłacany w transzach na podstawie stworzonego harmonogramu i kosztorysu. Ponadto, kosztorys stanowi również formę dzięki której bank może kontrolować postępy w pracach remontowych.

Kredyt na remont nie różni się praktycznie niczym od kredytu na budowę. Jeśli budujemy, musimy posiadać pozwolenie na budowę, a w przypadku remontu jedynie pozwolenie na użytkowanie danej nieruchomości lub potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia do użytkowania. Należy również posiadać dokument potwierdzający powierzchnię użytkową nieruchomości. Trzeba posiadać również aktualny odpis z ksiąg wieczystych oraz wypis z rejestru gruntu. Należy również posiadać dokument potwierdzający podstawę nabycia prawdo nieruchomości.

Gdy wykonujemy remont domu, musimy również zrobić operat szacunkowy nieruchomości. Najczęściej zlecenie wyceny dokonuje bank, ale jeśli mamy zaprzyjaźnione rzeczoznawcę, możemy jego poprosić o pomoc. Ważne jest jedynie to, aby znajdował się na liście rzeczoznawców, których uznaje bank. Jeśli bank będzie wykonywał taką czynność zapłacimy od 300 do 900 zł w zależności od banku.

Im szybciej będziemy mieli wszystkie dokumenty, tym szybciej otrzymamy decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu kredytu. Trzeba pamiętać, że na każdym etapie remontu, bank może zarządzać dodatkowych dokumentów.

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx