Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla ?
Tlenek węgla to cichy zabójca. Warto zabezpieczyć swój dom w taki sposób, aby nigdy nie doszło do wydzielenia się z urządzeń grzewczych tej śmiercionośnej substancji.
Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw zawierających węgiel. Z ostatnich badań wynika, że jest on główną przyczyną zatruć w Belgii. Zazwyczaj powodem takiej sytuacji są wadliwie działające systemy grzewcze. Jest niebezpieczny, ponieważ jest to substancja bezwonna i bezbarwna. Zazwyczaj nie udaje się wykryć jego obecności w pomieszczeniu na czas.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Podstawowymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są:
– ból głowy,
– zawroty głowy,
– nudności,
– wymioty.
Środki ostrożności, które mogą uratować Ci życie
Jest kilka czynności, które jeżeli wykonasz, zminimalizujesz ryzyko zatrucia tlenkiem węgla:
- Regularnie sprawdzaj instalację grzewczą. Jeżeli będzie działała sprawnie, na pewno nie dojdzie do wydzielania z niej tlenku węgla. Najlepiej, aby inspekcji dokonywał specjalista. Dzięki temu, można będzie mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane właściwie.
- System wentylacji w Twoim domu powinien działać bez zarzutu. Trzeba będzie na niego wydać sporo pieniędzy, ale przynajmniej można będzie spać spokojnie. Jeżeli w Twoim domu będzie brakowało świeżego powietrza, szybko rozprzestrzeni się w nim tlenek węgla.
- Stałej kontroli powinien podlegać również komin w Twoim domu. Warto przeglądać go w regularnych odstępach czasu, wykorzystując do tego celu wiedzę fachowców. Dzięki temu, będziesz mógł mieć pewność, że dym odprowadzany jest na zewnątrz, a nie do wnętrza domu.
- Jak najrzadziej stosuj dodatkowe systemy grzewcze zasilane paliwem. Wykorzystuj je jedynie w ostateczności, gdy na przykład Twój główny system grzewczy odmówił posłuszeństwa. Zazwyczaj takie urządzenia nie są wyposażone w systemy odprowadzające gazy spalinowe.
- Warto także oglądać prognozy pogody, w których często podawane są informacje o zwracaniu szczególnej uwagi na zatrucie tlenkiem węgla. Najczęściej do zatruć dochodzi, gdy robi się zimno, gdy nie ma wiatru lub kiedy jest bardzo wietrznie. Podwyższone ryzyko zatrucia tlenkiem węgla zaznacza się na mapie pogody za pomocą małego trójkąta ostrzegawczego.